V slovenskom rebríčku top autorov sa nachádza omnoho viac ako len číslo päť. Dnešný trh prináša veľa kvalitnej slovenskej literatúry, ktorá na tom určite nie je horšie ako tá zahraničná. V tomto článku ti ale prinesiem moju slovenskú obľúbenú päticu.

1. Lucia Sasková

Je obľúbená autorka najmä u žien, ktoré sa neboja prečítať si aj niečo šteklivejšie. Známou sa stala najmä trilógiou Zlatokopka (hlavná hrdinka sa dostane medzi vyššiu smotánku a tam začína svoj vnútorný boj, keďže túži po bezstarostnom živote so stále plnou kreditkou, no ani takýto život nie je zadarmo) a knihou z trochu iného prostredia Nebezpečná.

Postupne si na knižné konto pripisuje aj knihy, ktoré nie sú len o ľahko získaných plastikách a kožuchoch, ale prináša aj pohľad do ľudskej duše. Medzi ne patria knihy : Rozpoltená, Odsúdená a Unesená.

2. Táňa Keleová-Vasilková

Ďalšia slovenská autorka, ktorá si získala ženské srdcia, tentoraz príbehmi o živote. Autorka slovenský knižný trh obohacuje už od roku 1994. Počas týchto rokov sa v mnohých domácich knižničkách nahromadili desiatky príbehov, ktoré neraz donútia zamyslieť sa nad životom. Medzi posledné diela patria napr.: Manželky po rokoch (pokračovanie knihy Manželky z roku 1998. prináša pohľad po 22 rokoch), Tri sestry, Rodinné klbko. Knihy Zrkadlo a Priateľky boli vydané aj ako set spolu s knihami na zapisovanie receptov a obľúbených rastlín.

3. Jozef Karika

Patrí medzi slovenskú elitu trilerových príbehov, ktoré vás nenechajú pár nocí pokojne spať. Nakoľko autor pochádza z Ružomberka, jeho príbehy pretvára do tohto prostredia, čo cítiť najmä v posledných dielach. Jeho tvorbu možno rozdeliť na dve časti: mafia a trilery.

Medzi najznámejšie knihy o mafii patrí trilógia: Čierna hra: Vláda mafie, Čierna hra, Čierny rok. Toto trojdielo je písané štýlom, pri ktorom nepotrebujete začínať prvou časťou. Dej sa prelína vo všetkých troch knihách, čo len utvrdzuje čitateľa, že autor nie je žiadny amatér. Jeho trilerové diela nájdete pod názvami: Strach, Tma, Trhlina, Priepasť a najnovšia Smršť.

4. Dominik Dán

Je snáď najznámejší autor na Slovensku vďaka jeho krimi príbehom, písaných na základe skutočných udalostí, ktoré sa odohrali na Slovensku za posledných vyše 20 rokov. Autor vystupuje pod pseudonymom, no na jeho knihách to nič nemení, práve naopak, dodáva im štipku tajomna.

Knihy vydáva v pravidelnom intervale: 2 knihy ročne, čiže čitatelia sa nemusia báť, že na jeho ďalšiu knihu budú čakať roky, ako to u niektorých autorov býva. Prvá kniha z pera Dominika Dána bola Popol všetkých zarovná. Prvou sfilmovanou knihou bola Červený kapitán. Jeho momentálne poslednou vydanou je kniha V tieni.

5. Peter Šloser

Vlastným menom Peter Chudý (po vydaní prvej knihy odtajil svoju identitu) je ešte pomerne málo známy autor krimi príbehov z oblasti mafie. Podobne ako Dominik Dán aj on pracoval na kriminálke, kde o námety na knihu nie je núdza.

Jeho knižná prvotina s názvom Mafiánska poprava? vyšla v roku 2019 a hneď získala aj ocenenie Panta Rhei Awards za slovenského knižného debutanta, čo mu pomohlo dostať sa do knižného sveta. Ani jeho najnovšia kniha Polícia v rukách mafie, ktorá čitateľa rozhodne nenechá len tak tápať medzi stránkami, ponúka napínavý pohľad na dianie vo svete polície, politiky a korupcie.

Elis. 🙂

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.