Antikoncepcia a kazenie zubov
Freepik/artursafronovvvv, Pexels/cottonbro studio

Hormonálna antikoncepcia (HAK) je pre mnohé ženy bežnou súčasťou každodennej starostlivosti o zdravie, no najnovšie sa šíria špekulácie, že jej dlhodobé užívanie môže mať vplyv aj na zdravie zubov. Hoci sa tento účinok neprejavuje okamžite, niektorým ženám vraj antikoncepcia môže v dôsledku hormonálnych zmien spôsobiť problémy so zubami, ako sú zvýšená náchylnosť k zápalom ďasien či kazom. 

Strach zo zubných kazov a oslabenej skloviny nás ženie k najnovšiemu trendu – AI aplikáciám na sledovanie plodnosti. Smart technológie nahrádzajú hormóny, no je to naozaj bezpečné? A existuje riešenie, pri ktorom si ženy môžu zachovať krásny úsmev, aj istotu v ochrane?

Hormonálna antikoncepcia nás ženie k umelej inteligencii

Hoci je HAK jednoznačne najspoľahlivejšou metódou, zrejme i z obavy z vedľajších účinkov, počet Sloveniek s ňou rapídne klesá. Kým podľa dát Národného centra zdravotníckych informácií ju v roku 2011 bralo takmer 290-tisíc žien, o desať rokov neskôr už len vyše 122-tisíc. Štatistický úrad za rok 2022 ich zrátal už len 95 na 1 000 žien, čo je výrazne menší podiel ako v iných krajinách Európy.

Čerstvá štúdia zo začiatku roka 2025 tento odklon konštatuje aj mimo našich hraníc, konkrétne v Spojenom kráľovstve. Ženy tu vo veľkom zahadzujú tabletky v prospech horúceho aktuálneho trendu – digitálnej formy kontroly počatia. Na veľkom vzostupe sú smart aplikácie na sledovanie plodných dní za využitia umelej inteligencie. Výsledok? Súčasný nárast neželaných tehotenstiev a umelých ukončení. Ako sa teda chrániť zodpovedne, no zároveň neriskovať nežiadúce účinky antikoncepcie na zdravie, vrátane dentálneho?

Hormóny z tabletky zasiahnu celé telo

Ako vlastne tabletky so ženskými hormónmi a stav ústnej dutiny súvisia? Ak berieš antikoncepciu, telo si totiž myslí, že si tehotná.

„Hormonálne antikoncepčné prostriedky obsahujú syntetické verzie hormónov estrogénu a progesterónu, ktoré sú zodpovedné za reguláciu menštruačného cyklu. Tieto hormóny ovplyvňujú nielen reprodukčné orgány, ale aj celý organizmus, vrátane slizníc ústnej dutiny. Vzhľadom na ich vplyv na zmeny v úrovni pH, zloženie slín a zníženú obranyschopnosť organizmu voči patogénom môžu ženy užívajúce antikoncepciu pociťovať viaceré orálne problémy,“ vysvetľuje Mgr. Bc. Michaela Klein, hlavná dentálna hygienička zubnej kliniky Dr. Martin a vedúca Katedry dentálnej hygieny na Slovenskej zdravotníckej univerzite v Bratislave.

Hormonálna antikoncepcia
zdroj: Pexels/Karolina Grabowska

Dopad dlhšie trvajúceho užívania HAK na ústne zdravie potvrdzujú aj mnohé výskumy.

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórie Lifestyle