Keď milovanie bolí
Freepik/teksomolika/freepik

Bolestivé milovanie nie je vždy len fyzickým problémom. Niekedy má korene oveľa hlbšie – v psychike ženy. Úzkosť, strach z bolesti či nepríjemné skúsenosti z minulosti môžu spôsobiť, že sa z intimity stane niečo, čomu sa začneš vyhýbať. Veď trauma dokáže spôsobiť až TAKÉTO nepríjemnosti v spálni. 

Štúdia zverejnená na webe PubMed, vykonaná vo Švédsku, sa zamerala na strach, zveličovanie bolesti (tzv. katastrofizácia) a citlivosť na úzkosť u žien, ktoré hlásili nepríjemné pocity v genitálnej oblasti. Zistilo sa, že ženy s touto bolesťou mali vyššiu mieru úzkosti, vyhýbavého správania kvôli strachu a tendenciu katastrofizovať bolesť. Tieto psychologické faktory boli spojené so zníženým uspokojením a funkciou. To naznačuje, že emocionálne reakcie hrajú výraznú úlohu pri prežívaní intímností.

Ako teda rozpoznať, že za bolesťou pri milovaní sa skrýva tvoja myseľ? Spýtali sme sa na to psychologičky Mgr. Veroniky Peráčkovej z online poradne MOJRA.sk.

Ako často býva bolesť pri milovaní spôsobená psychikou?

„Dyspareunia alebo bolestivý pohlavný styk má podľa výskumov z posledných 10 rokov 3 – 30 % žien. Avšak skúsenosť s bolestivým stykom má až 75 % žien. Nepoznám štatistiky, ktoré by vypovedali zvlášť o neorganickej forme tohto problému. Teda situácii, kedy bolesť nie je spôsobená fyziologickými faktormi, ale ,iba‘ psychikou, a to zrejme z toho dôvodu, že naše telo pracuje komplexne. To znamená, že psychika a fyziológia idú ruka v ruke. Tak ako je možné, že žiaden bolestivý styk nemá ,iba‘ psychologickú príčinu, tak je i možné, že nemá ani ,iba‘ fyziologickú príčinu,“ objasňuje expertka na úvod.

Čo môže spôsobiť bolestivé milovanie?

Stres alebo úzkosť

Stres a úzkosť majú naozaj veľké „slovo“ pri určovaní komfortu počas milovania. „K nim sa pridávajú i depresia, katastrofizácia, strach z bolesti, nezáujem partnera, nízka sebahodnota, obavy o svoj vzhľad, strach z intimity a mnoho iných faktorov, ktoré sa spolupodieľajú na vnímaní pohlavného styku ako bolestivého,“ vymenúva psychologička.

„Naše pociťovanie je priama linka k pohybu našich svalov. Rovnako ako sa nám pri strese z rozprávania pred publikom stiahne hrdlo, tým istým princípom sa stres zo s*xu (a ostatné vyššie spomínané faktory) spolupodieľa na stiahnutí svalov panvového dna. Takto vzniká začarovaný kruh, kedy sa opakuje poradie: bolesť, katastrofizácia, strach, napätie – stiahnutie svalov a znovu,“ pokračuje. Dodáva, že následne je problémom vyhýbanie sa milovaniu, dysfunkcia či depresia, ak dôjde k ďalšiemu styku.

Prečo ženy nevedia dosiahnuť vyvrcholenie?
zdroj: Pexels/Eman Genatilan

Trauma

Ako už bolo spomenuté, s*xuálna trauma je azda najbolestivejšou skúsenosťou. Nielen po fyzickej, ale aj psychickej stránke. „Negatívny zážitok nám pri akejkoľvek situácii pomáha budovať strach pred podnetom, ktorý prispel k takémuto zážitku. To totižto pomáha k prežitiu, zachovaniu nášho života v čo najvyššej možnej funkčnosti,“ opisuje Mgr. Veronika Peráčková.

„Ak sme zažili veľmi nepríjemnú, bolestivú a traumatizujúcu skúsenosť, náš mozog nás chce následne pred opakovaním tejto skúsenosti ochrániť. Už vytvoril spoj ja + pohlavný styk = nebezpečný. Takže je prirodzené, že nám ho ,znepríjemní‘ bolesťou. Potrebuje nás totiž chrániť a zabezpečiť naše prežitie bez ďalšej ujmy,“ dodáva ešte.

Aké psychické bloky si ženy najčastejšie nesú do spálne?

Nastala neočakávaná chyba, prosím skontroluj vyplnené údaje, alebo skús neskôr.

Staň sa členom Odzadu PREMIUM
a získaj neobmedzený prístup.

Predplatné môžeš zrušiť kedykoľvek.
Zobraziť všetky mesačné predplatné
Arrow down
Nastala neočakávaná chyba, prosím skontroluj vyplnené údaje, alebo skús neskôr.
Platba
Tlačidlo späť
Visa logo
Mastercard logo
Trust pay
Registrovať a zaplatiť
Ikona zabezpečenia
Zabezpečené šifrovaním
Trust pay
Platobné operácie sa odohrávajú na zabezpečených certifikovaných platformách spĺňajúcich tie najvyššie PCI DSS štandardy bezpečnosti.
Zrušiť predplatné môžeš kedykoľvek. Súhlasím s poskytnutím predpaltného a bol som poučený, že odsúhlasením jeho poskytnutia strácam právo na odstúpenie.

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórie Lifestyle