Ako sa vyrovnať s prítomnosťou expartnerov v živote súčasnej polovičky? Dávaj pozor
DatingTo, že sa v živote súčasnej lásky nachádzajú aj bývalí partneri, môže byť výzvou pre akýkoľvek vzťah. Či už ide o rodičovské povinnosti, pracovné záväzky, alebo staré priateľstvá, takéto situácie väčšinou vyvolávajú neistotu a napätie. Preto sa treba naučiť, ako sa tieto emócie dajú zvládnuť a udržať harmóniu v páre. Pomôžeme ti s tým spolu s psychologičkou Mgr. Stanislavou Hučkovou z online poradne MOJRA.sk.
Štúdie zverejnené na webe Psychology Today naznačujú, že kontakt s bývalými partnermi môže mať rôzne vplyvy na vzťah. Odhalili, že intenzívna digitálna komunikácia s bývalými partnermi často vedie k negatívnym emóciám, ako je frustrácia či žiarlivosť. Na druhej strane, odborníci odporúčajú zaujať podporujúci postoj k partnerovej minulosti, čo pomáha znižovať napätie medzi všetkými zúčastnenými stranami. Tiež to zlepšuje celkovú pohodu vo vzťahu.
Treba pochopiť, že prítomnosť bývalých partnerov môže byť prirodzenou súčasťou života tvojej polovičky. Najmä ak sú zapojení do starostlivosti o deti alebo zdieľajú iné povinnosti. Udržiavanie pozitívnej komunikácie medzi partnerom a jeho ex môže prispieť k harmonickejšiemu prostrediu.
Žiarliš?
To, ako sa vyrovnať so žiarlivosťou, sa môžeš dozvedieť po kliknutí SEM. Táto vlastnosť sa delí na pozitívnu, ale aj negatívnu. V tomto prípade však, samozrejme, ide o tú druhú možnosť.
„Žiarlivosť do vzťahu nepatrí a spôsobuje komplikácie. Ak žiarlime na neznámych ľudí, ktorých považujeme za možné ohrozenie, je to ešte menej deštrukčné, ako keď žiarlime na bývalých partnerov svojich aktuálnych partnerov. Je totiž možné, hlavne ak sú tam deti, že sa stretávajú. Ale hlavne žiarlime na to, že nejaká iná osoba zažívala pekné chvíle a bola dôležitá v živote osoby, s ktorou máme teraz vzťah,“ upozorňuje expertka.
Kedy je teda vhodné otvorene hovoriť o týchto emóciách? „Svoje pocity vo vzťahu je potrebné otvorene vyjadrovať, a to aj v prípade žiarlivosti na bývalých partnerov. Otvorená komunikácia je nevyhnutná na budovanie dôvery, ale vernosť sa nedá dokázať. Dôležitá je aj forma komunikácie. Hlavne neútočiť, neobviňovať. Ak mám nejaké pochybnosti sú stále iba moje a vypovedajú o mne,“ dodáva.
Priateľský vs. nevhodný vzťah s expartnerom
Psychologička upozorňuje, že ak vzťah s bývalým partnerom bol ukončený bez konfliktov, tak to je vždy pozitívne. Vypovedá to o možných kvalitách našej polovičky či schopnosti a zrelosti. Čo v prípade, ak priateľské vzťahy pretrvávajú a kedy sa stávajú nevhodnými?
Pre odomknutie obsahu zadaj svoj e-mail
Registrácia a platba bude dokončená po zadaní e-mailu.
Staň sa členom Odzadu PREMIUM
a získaj neobmedzený prístup.
Predplatné môžeš zrušiť kedykoľvek.
V článku sa po odomknutí dozvieš
- Prečo môže byť prítomnosť bývalých partnerov výzvou pre vzťah?
- Prečo je žiarlivosť na bývalých partnerov škodlivá?
- Kedy je vhodné hovoriť o svojich pocitoch?
- Ako vyzerá zdravý vs. nevhodný vzťah s bývalým partnerom?
- Aké hranice si treba stanoviť pri kontakte s expartnermi?
- Ako správne komunikovať s partnerom o bývalých vzťahoch?
- Ako môžu bývalí partneri narúšať súčasný vzťah?
- Ako nastaviť pravidlá pri stretávaní?
- Ako riešiť situáciu, keď správanie expartnera prekračuje hranice?
Po odomknutí tiež získaš
- Články bez reklám
- Neobmedzený prístup k viac ako 75 000 článkom
- Exkluzívne benefity