Toxickí rodičia a ich 5 čŕt: Takto zistíš, či aj tvoji patria medzi nich
LifeToxickí rodičia môžu mať negatívny vplyv na psychický vývoj svojich detí. Aj napriek tomu, že ich správanie nedokážeš zmeniť, môžeš sa voči nemu aspoň brániť. Toto je 5 rodičovských čŕt, ktoré nie sú správne.
Niekedy si neuvedomujeme, že nesprávna výchova má veľký dopad na naše celkové vnímanie sveta. Ak si si prešla týmito 5 typmi správania rodičov, nemala si to jednoduché.
Dávajú ti najavo, že nie si dosť dobrá
Toxickí rodičia neustále kritizujú. Aj napriek tomu, že v škole či práci nepatríš medzi tých najhorších, pravidelne ťa porovnávajú len s tými najlepšími a podceňujú. Niekedy majú takíto ľudia nereálne očakávania na svojich blízkych, čo vedie k pocitu zlyhania.
So súrodencom ťa dávajú do nepriateľskej pozície
Dieťa, ktoré je uprednostňované, môže mať pocit, že je výnimočné, čo môže medzi súrodencami spôsobovať rivalitu, žiarlivosť a pocit menejcennosti. Deti by sa nikdy nemali porovnávať, pretože každé je iné, a teda aj špeciálne v niečom inom. Namiesto toho by sa mali učiť láske, porozumeniu a správnym hodnotám.
„Obetný baránok“ či „dieťa šťasteny“
Tieto prirovnania sa môžu rozdeľovať medzi súrodencami. Názov obetný baránok patrí tomu dieťaťu, ktoré je často obviňované. Ak sa však stane, že sa práve jemu niečo podarí, využívajú to k pohladeniu svojho ega a chváleniu sa. Pomenovanie dieťa šťasteny zasa patrí tomu dieťaťu, ktoré vyniká výbornými známkami, má talent a rodičia ho pravidelne vyzdvihujú ako to dokonalé.
Rozdielne správanie na verejnosti a doma
Toxickí rodičia sa zároveň radia aj do kategórie falošných ľudí, ktorí sa vedia dobre pretvarovať. Na verejnosti sa tvária ako úžasní rodičia plný lásky a pochopenia, no doma z nich máš strach. Takéto správanie môže ničiť dôveru u detí, a to napríklad aj tak, že vo vyššom veku nebudú svojim partnerom dôverovať a budú ich upodozrievať.
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
Nesprávne hranice
Toxickí rodičia ignorujú alebo prekračujú osobné hranice svojich detí. Môžu sa miešať do ich súkromného života bez rešpektovania ich priestoru. Dieťa nie je majetok a tí, čo ho vychovávajú, by si to mali uvedomiť.
Venuj svoju energiu ľuďom, ktorí si ťa vážia a rešpektujú a ak sa trápiš, povedz im to. Dostať sa z ťažkej výchovy rodičov môže byť náročné, no nie je to nemožné. Ak sa chceš uistiť, že tvoji rodičia sú skutočne toxickí, klikni na náš článok SEM, kde nájdeš konkrétne frázy, ktoré používajú.