Pexels/Pexels

Chladné, premenlivé, sychravé počasie a obzvlášť v zime dokáže častejšie potrápiť aj naše zdravie. O tom, že prevencia je na prvom mieste niet pochýb, no choroba si niekedy nevyberá. Čo je však dôležitejšie, v niektorých prípadoch nám dokáže pomôcť ešte pred návštevou lekára aj taká príroda a teda bylinky. 

Tie sú doslova zázrakom, práve nimi sa v minulosti liečili mnohé ťažkosti. Dnes sa zameriame práve na tie, ktoré ti dokážu pomôcť predovšetkým v tomto zimnom období, pri kašli, nádche či rôznych respiračných a zápalových ochoreniach. Nemusíš ich však užívať len vtedy, môžeš si nimi napríklad budovať aj svoju imunitu.

Ktoré  bylinky sa preto oplatí mať vo svojej domácnosti?

Šalvia lekárska

Táto bylinka má úžasnú schopnosť potláčať zápaly. Použiť ju je vhodné pri respiračných ochoreniach, bolestiach hrdla či pri problémoch s trávením. Má zároveň antibakteriálne a antivírusové účinky. Prospieva taktiež pri hormonálnych výkyvoch u žien v prechode alebo pred menštruáciou.

Požívať ju môžeš vo forme sušenej vňate čajov alebo sirupov. V letnom období si ju pre budúcnosť môžeš vypestovať aj sama na záhrade alebo v črepníku na balkóne a následne usušiť.

Ako si ju pripravíš?

Pri bolestiach hrdla si určite nezabudni pripraviť odvar na kloktanie – postačí jednu čajovú lyžičku zaliať  250 ml vriacej vody a nechať lúhovať približne 8-10 minút. Odvar scedíš a necháš ho mierne vychladnúť. Kloktať by si ho mala 3-krát denne. Zabezpečiť si môžeš pre zmiernenie bolesti hrdla šalviové pastilky na cmúľanie. Pri respiračných a iných ochoreniach zvolíš podobný postup ako pri príprave odvaru na kloktanie a dopriať si môžeš túto bylinku vo forme 1-3 šálok čaju denne. Dochutiť si ju môžeš medom alebo citrónom.

Pľúcnik lekársky

Už samotný názov ti prezradí, na ktorý orgán je táto bylinka najviac vhodná. Pomáha predovšetkým pri prečistení dýchacích orgánov, zmierňuje zápaly – obzvlášť účinný je pri liečbe zápalu priedušiek a pľúc, pomáha pri vykašliavaní a astme. Nazberať si môžeš vňať počas teplých dní v čase kvitnutia, po odkvitnutí mladé a zdravé listy a následne usušiť. Môžeš si ho aj kúpiť ako hotový nápoj s jeho výťažkom.

Ako si ju pripravíš?

Stačí zaliať 1 čajovú lyžičku sušenej bylinky 250 ml vriacej vody a nechať lúhovať približne 8-10 minút. Odvar opäť scedíš a piješ v priebehu dňa v podobe 1-3 šálok. Aj v tomto prípade je možné dochutiť si ho citrónom alebo medom.

Podbeľ liečivý

Táto bylinka rastie počas teplých dní určite aj tvojom okolí, o to viac si môžeš zber jej kvetov a listov dopriať počas prechádzky a následne usušiť práve na toto obdobie. Blahodarne pôsobí na priedušky i pľúca, je zároveň protizápalový – napomáha hojiť predovšetkým zápaly v ústnej dutine, no výborný je aj ako prevencia pred rôznymi ochoreniami. Uvariť môžeš z neho napríklad podbeľový med alebo usušené lístky použiť ako obklad pri povrchovom zápale kože, taktiež ho môžeš piť vo forme čaju alebo ako kloktadlo.

Ako si ju pripravíš?

Pri zdravotných problémoch si zalej 1 čajovú lyžičku sušenej bylinky  250 ml vriacej vody a nechať lúhovať približne 8-10 minút. Odvar opäť scedíš a piješ v priebehu dňa v podobe 1-3 šálok. Podobným spôsobom si pripravíš tiež odvar, ktorým môžeš v prípade zápalu vyplachovať ústnu dutinu alebo prikladať na povrch zapálenej kože. Pri zápaloch očí môžeš odvar použiť taktiež ako obklad.

V prípade, že by si si rada tieto alebo aj ďalšie zázraky prírody počas nadchádzajúceho teplého obdobia nazberala, rady ako na to, nájdeš vo videách nižšie.

Pľúcnik lekársky

Podbeľ liečivý

Repík lekársky

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórie Life