Unsplash/freestocks

Keď máme 20 rokov, asi ťažko si uvedomujeme to, čo nás bude čakať o ďalších 10 či 20 rokov. Pevne veríme tomu, že si rozumná, a keď si sa rozhodla otvoriť tento článok, záleží ti na tvojej finančnej budúcnosti.

Mladí ľudia sa pravidelne dopúšťajú tých istých chýb v oblasti financií, ktoré môžu v dospelosti ľutovať. A pritom stačí, aby so svojimi peniazmi zaobchádzali trochu rozumnejšie.

Pokús sa v najbližšej dobe vyvarovať týchto šiestich chýb a o pár rokov si na nás možno spomenieš a poďakuješ nám, keď nebudeš musieť premýšľať nad tým, z čoho zaplatíš svoje účty.

Kupujeme si zbytočné veci

Číslom jedna na tomto zozname je jednoznačne utrácanie za veci, ktoré NEpotrebujeme. Či už ide o haldy oblečenia, najnovšiu kozmetiku alebo technológie. Naozaj potrebuješ všetko, čo si v súčasnosti kupuješ? Neutrácaš len preto, že sa nudíš a myslíš si, že ti tieto materiálne veci urobia radosť?

Pokús sa v tomto smere ísť trochu udržateľnejšie a míňať len na to, čo naozaj potrebuješ. To, že si našla vo výpredaji tričko za dve eurá neznamená, že si ho musíš kúpiť vo všetkých farbách, ktoré v obchode majú.

Snažíme sa vyrovnať bohatším kamarátom

Ak si niečo nemôžeš dovoliť, tak si to jednoducho nekupuj. No a čo, že tvoja kamoška má najnovšiu trendy kabelku a páčilo by sa jej, ak by si takú mala aj ty. Mala by si si v tomto smere dokázať povedať NIE. Nesnaž sa vyrovnať ľuďom, ktorí si takéto nákupy môžu dovoliť, pretože im to ich finančná situácia dovoľuje.

Opýtaj sa samej seba, či tú vec naozaj potrebuješ, alebo by si si ju kúpila len preto, aby si sa ňou mohla pochváliť.

Objednávame si veľa jedla cez donášku

Mladší z nás uprednostňujú objednávanie jedla cez donášku alebo sa radi stravujú v reštauráciách. Nemusíme ti určite pripomínať, že takýto spôsob života nie je najlacnejší. Ak by si si párkrát do týždňa navarila doma, určite by sa ti nič nestalo.

Skús si jeden mesiac zrátať, koľko peňazí minieš na takéto stravovanie a prepočítaj si, koľko potravín by si za to mohla normálne nakúpiť. A často oveľa kvalitnejších a zdravších.

Nič si neodkladáme bokom

Hovorí ti niečo vytváranie rezerv? Ak by si teraz ostala bez príjmu, ako dlho by si dokázala prežiť s peniazmi, ktoré máš na účte? Toto je tiež veľká chyba, ktorej sa mládež dopúšťa. Sme naučení minúť všetko, čo máme a žijeme doslova od výplaty k výplate.

Ak by sa vyskytli nejaké neočakávané výdavky, nevedela by si, čo robiť. Preto je dobré si nejakú rozumnú čiastku každý mesiac odložiť bokom. Týchto peňazí sa nedotýkaj a použi ich naozaj len v nevyhnutnom prípade.

Nemáme žiadne sporenie na dôchodok

Dôchodok je ešte ďaleko a možno si teraz myslíš, že sa ho ani nedožiješ. Na takéto veci by si však myslieť nemala a radšej by si sa mala postarať o to, aby si si starobu užila poriadne a nemusela sa spoliehať na tých pár eur, ktoré dostávajú dôchodcovia od štátu.

Existujú rôzne typy sporenia alebo investovania, z ktorých výnos uvidíš až o niekoľko rokov. Čím skôr sa však začneš o túto oblasť zaujímať, tým krajší dôchodok ťa môže čakať.

Chceme sa osamostatniť príliš skoro

Odísť od rodičov v 18-ke je sen asi každého tínedžera. Často si však neuvedomujú, že ich bude čakať veľa výdavkov a samostatnosti. Z toho dôvodu čoraz viac mladých ľudí ostáva bývať o rodičov dlhšie. Predsa len, odbudnú im náklady na bývanie, z istej časti aj na stravovanie a tieto peniaze si môžu odložiť bokom. Nie minúť, odložiť.

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórie Life