9 dôvodov, prečo vo vzťahu vznikajú hádky: Bod číslo 6 je jeden z najhorších
DatingFinancie
Dostávame sa k tomu najhoršiemu. Podľa štatistík sú peniaze príčinou každej piatej partnerskej hádky. Môže sa to stupňovať aj tým, keď jeden z dvojice kontroluje, koľko ten druhý míňa.
„Až takmer 40 % dospelých priznalo, že si ich polovička všíma, koľko svojich peňazí utrácajú a na čo. Až 15 % ľudí pritom uvádza, že museli čeliť situácii, kedy si niečo nekúpili, pretože im to bolo vyčítané alebo rovno zakázané zo strany partnera. Je v poriadku, ak o sebe partneri vedia, koľko zarábajú, ak si rozdelia spoločné výdavky alebo sa navzájom poradia vo finančných rozhodnutiach. Aby táto téma nebola zdrojom hádok, je potrebná otvorená komunikácia, ale aj rešpektovanie zóny osobných financií každého z partnerov,“ prezradila head of PR 365.bank Linda Valko Gáliková.
Problémom je aj to, keď žena zarobí viac ako muž. „V tejto situácii môžu u niektorých mužov aj v dôsledku spoločenských stereotypov vzniknúť pocity menejcennosti či frustrácie. Je dobré, aby partneri o tejto téme spoločne diskutovali a rozdelili si svoje úlohy v rodine tak, aby sa každý z nich cítil užitočný, naplnený a spokojný,“ hovorí psychologička Júlia Šichmanová.
Rôzne životné štýly
Jeden je možno skôr aktívny, druhý by zase radšej bol len doma. Ak sa nezhodujete v základných životných otázkach a hodnotách, môže to viesť k nezhodám a často aj k ukončeniu vzťahu. Niekedy pomôžu kompromisy, no inokedy sa to zachrániť už nedá.
Zásahy z rodiny
Hádky vo vzťahu môžu vznikať aj z dôvodu, že sa do vás stará niekto z rodiny. Môže ísť o naoko nevinné rady a odporúčania, no môže to zájsť až do zasahovania do súkromia. Vaše partnerstvo je len o vás dvoch a nemali by ste dovoliť iným, aby do toho zasahovali.
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
Nezhody pri výchove detí
Je dôležité, aby ste deti vychovávali rovnako, inak sa vám to môže vymknúť spod kontroly. Ak je jeden veľmi benevolentný a druhý dovolí úplne všetko, môže to spôsobovať napätie nielen medzi vami ako partnermi, ale aj celkovo v rodine. A na to treba dávať pozor.
Hádka samotná nie je nevyhnutne negatívnym javom, ak sa s ňou správne zaobchádza. Správne riešené hádky vo vzťahu môžu prispieť k vyjasneniu očakávaní, hlbšiemu porozumeniu a posilneniu vzájomného puta. Avšak, ak sa nebudú riadne riešiť, môžu sa stávať deštruktívnymi, vedúcimi k emocionálnemu vyčerpaniu, nedorozumeniam a postupnému oslabovaniu vzťahu.