6 spôsobov, ktorými partner ničí tvoju jedinečnosť: Nenechaj si ju vziať
LifeJedinečnosť každého človeka tkvie v jeho príbehu, koníčkoch, emóciách a spôsobe života. Vo vzťahu by sme ju mali rozvíjať a vzájomne sa ňou obohacovať. Niekedy sa však stane, že partner, hoci aj nevedomky, uberá z našej autenticity.
V prieskume Agentúry EÚ pre základné práva uviedlo až 43 % žien, že počas svojho života zažilo aspoň jeden prejav psychického násilia zo strany bývalého alebo súčasného partnera.
Typickými príkladmi boli nadmerná kontrola, snaha obmedzovať kontakty s rodinou či priateľmi aj neustále kritizovanie alebo zľahčovanie ich názorov a pocitov.
Takto ničí partner tvoju jedinečnosť
Skresľovanie tvojej minulosti
Partner môže prepisovať alebo zosmiešňovať určité kapitoly tvojho života. Naznačovať, že si ich mohla prežiť „lepšie“ alebo že nemali taký význam, ako im pripisuješ. Tým dokáže postupne narušiť tvoju sebadôveru a prinútiť ťa pochybovať o vlastnej minulosti.
Stoj si za tým, čo ťa formovalo, a daj jasne najavo, že tvoja minulosť je neoddeliteľnou súčasťou tvojho ja. Ak si partner myslí, že by si mala pristupovať k niektorým udalostiam inak, môžeš vysvetliť, prečo sú pre teba dané skúsenosti dôležité. Namiesto prehodnotenia tvojich spomienok môžu oba pohľady existovať vedľa seba.
Neustále „vylepšovanie“ tvojho správania i vzhľadu
Niekedy partner dáva rady, ako by si sa mala obliekať, rozprávať, s kým sa stretávať alebo čo by si mohla vo svojom výzore „vylepšiť“. Ak takéto tipy prichádzajú príliš často a vytvárajú dojem, že v aktuálnej podobe nie si dosť dobrá, ohrozuje to tvoju sebaúctu.
Je namieste vysvetliť, že zmena účesu či štýlu môže byť fajn, ak sa pre ňu rozhodneš sama, a nie preto, že sa cítiš pod tlakom. Zdravý partner akceptuje tvoje rozhodnutia o vlastnom vzhľade a osobnom rozvoji. Taktiež chápe, že rast vo vzťahu má byť obojstranný, nie jednostranne formovaný až nasilu tlačený.
„Uniformizácia“ vašej dvojice
Ďalší varovný signál sa objaví, keď partner trvá na úplnej synchronizácii vašich záujmov, plánov a priateľov. Spoločné aktivity sú vo vzťahu vítané. No ak sa úplne vytráca tvoja individualita, vzniká nezdravý tlak. Treba zdôrazniť, že láska a vzájomná harmónia nevylučujú existenciu rozdielnych koníčkov či názorov. Je dôležité vysvetliť, že mať obľúbené hobby mimo spoločných aktivít je prirodzené. Navyše to obohacuje nielen teba, ale aj samotný vzťah, pretože si vzájomne prinášate nové zážitky a inšpirácie.
Toxické porovnávanie
Ak partner neustále poukazuje na iných ľudí, ktorí „to robia lepšie“, alebo ti podhadzuje dokonalé príklady od kamarátok a známych, vytvára tým umelú latku, ktorú sa snažíš dosiahnuť. Takéto porovnávanie môže časom narušiť tvoju sebadôveru, pretože máš pocit, že neustále nedosahuješ požadovaný ideál.
V podobných chvíľach je namieste pripomenúť, že konštruktívna spätná väzba má iný tón a účel. Ak partner nedokáže prestať s takýmto porovnávaním, je na mieste otvorene hovoriť o tom, ako sa pri tom cítiš. A že to, čo obaja potrebujete, je vzájomné ocenenie vašej jedinečnosti.
Podkopávanie tvojich emocionálnych reakcií
Môže sa stať, že partner zľahčuje tvoj smútok či radosť vetami typu „Veď to nie je také zlé“ alebo „Prečo to tak dramatizuješ?“. Postupne môžeš začať potláčať svoje prirodzené emócie, aby ťa partner nepovažoval za precitlivelú.
Je dôležité vysvetliť, že emócie nie sú nič, za čo by sme sa mali hanbiť. A ak existuje nesúlad v tom, ako emócie prežívate, stojí za to spolu o tom hovoriť. Partner by mal vedieť, že vyjadrenie tvojej radosti alebo smútku ťa robí plnohodnotným človekom a nemala by si kvôli jeho reakciám meniť svoju prirodzenosť.
Sabotovanie tvojich osobných rituálov a návykov
Či už ide o pravidelné športovanie, pokojné čítanie kníh pred spaním alebo čas strávený s priateľmi. Niektorí partneri môžu tieto rituály nenápadne sabotovať. Často navrhujú náhradný program, presviedčajú ťa, že by si mala stráviť čas inak, prípadne tvoj plán úplne ignorujú.
Tieto malé zásahy môžu postupne spôsobiť, že sa vzdáš činností, ktoré ťa charakterizujú a napĺňajú. Preto musíš otvorene povedať, čo pre teba dané rituály či návyky znamenajú. A tiež presne vymedziť čas a priestor, ktorý chceš venovať výlučne sama sebe.
Niekedy zostávame vo vzťahu aj napriek tomu, že sa v ňom necítime dobre. Aj keď stratíme samu seba a radosť zo života sa vytratí. Tápame a dúfame, že sa to jednoducho raz zlepší. No niekedy je jedinou správnou možnosťou odísť. Neponižuj sa, a ak robí TIETO veci, odíď.
Zdroj: FRA