Pexels/Ron Lach

Zvykneš sa prebúdzať s pocitom, že si nevyspatá a aj počas dňa by si si najradšej zdriemla? Niečo s tvojím spánkovým režimom nebude v poriadku. V takomto prípade sa však netreba vyhovárať na náš organizmus alebo na niekoho iného, pretože najčastejšie si za to môžeme len my samy.

Väčšina z nás sa pravidelne dopúšťa minimálne jednej z týchto šiestich chýb. Možno sa ti budú zdať ako maličkosti, ale môžu mať za následok tvoje vyčerpanie alebo problémy so zaspávaním.

Nemáš pravidelný režim

Jeden deň ideš do postele o desiatej, na ďalší o jednej ráno. Aj keď si sa možno ešte necítila úplne unavená, nie je to správne. Organizmus má svoj vlastný režim, kedy by chcel spať a kedy bdieť, preto je dobré sa mu prispôsobiť. Nazýva sa cirkadiánny rytmus a je to vnútorne nastavený systém, ktorý ak budeš ignorovať, nebudeš sa môcť dobre vyspať.

Mala by si aspoň približne chodievať do postele a vstávať v rovnaký čas. Tento režim je dobré dodržať aj počas víkendov. Vieš, prečo máš pri cestovaní jet leg a problémy spať? Presne kvôli tomuto rytmu, kedy je telo naučené fungovať v jednotlivých časoch.

Nespíš dostatočne dlho

Ideálne by sme mali spať 7 až 8 hodín denne. Ak tak robíš menej, telo nedokáže dostatočne zregenerovať. A ak zas spíš oveľa viac, je to zbytočné a môžeš si tak ešte viac uškodiť. Pokús sa to spojiť s pravidelnosťou a uvidíš, že postupom času budeš vstávať svieža ako rybička.

Používaš mobil pred spánkom

Elektronika vyžaruje modré svetlo, ktoré znižuje tvorbu melatonínu. Ten je potrebný na ľahšie zaspávanie. Tvorí sa najmä vtedy, ak je tma, preto by si večer mala byť radšej v prítmí než v úplne vysvietenej miestnosti.

Ak budeš večer pozerať do mobilu, tabletu alebo počítača, predĺži sa čas, kedy zaspíš. Aj keď si ľahneš, môžeš mať problém s dlhším nástupom spánku.

Ješ tesne pred odchodom do postele

Ak budeš mať plný žalúdok, organizmus musí vynaložiť snahu na to, aby potravu strávil. Preto sa ti môže zaspávať ťažšie. Posledné jedlo by si si mala dať ideálne 2 až 3 hodiny pred spánkom. Pokojne aj po šiestej večer, ak chodíš do postele neskôr.

Veľa kofeínu počas dňa

Pred uložením do postele by ti asi nenapadlo dať si kávu. No ak to s jej množstvom preháňaš počas dňa, tiež to nie je dobre. Kofeín dokáže ostať v tele dlhší čas, než si myslíš, preto obmedz jeho pitie vo večerných a poludňajších hodinách.

Spíš v teplej miestnosti

V spálni by sa mala teplota pohybovať maximálne okolo 18 až 20 stupňov. Možno sa ti to zdá málo, no keď budeš zakrytá, bude ti príjemne. Ak by ti bolo počas noci veľmi teplo, telo by vynakladalo snahu na ochladenie, čo by mohlo narušiť spánok.

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórie Life