Žena si drží hlavu a rozmýšľa
Unsplash/Gelmis Bartulis

Kritické myslenie… V poslednej dobe o tomto slovnom spojení počúvame čoraz viac, no pritom aj tak veľa ľudí nevie, čo presne znamená. V žiadnom prípade to nesignalizuje, že by si mala kritizovať všetko a všetkých. Skôr by si sa mala naučiť rozlišovať medzi tým, čo je pravda a čo lož. Môžeš k tomu použiť rôzne nástroje a spôsoby. 

Ak nedokážeš rozlišovať medzi pravdou a dezinformáciami, ľudia tebou môžu ľahko manipulovať a ty môžeš naletieť na veci, ktoré nie sú reálne. Práve preto je dôležité budovať svoje kritické myslenie. Máme pre teba 5 tipov, ktoré by si mohla vyskúšať.

Never všetkému, čo uvidíš

Hlavne na sociálnych sieťach sa môžeš dostať k rôznym článkom, ktoré zdieľajú napríklad aj tvoji blízki. Už len preto máme tendenciu tomu uveriť. V žiadnom prípade to nezdieľaj ďalej bez toho, aby si si overila, či ide o pravdivú informáciu. Inak by si sa mohla dostať do začarovaného kruhu, z ktorého je cesta von náročná.

Overuj si zdroje

Odkiaľ pochádza informácia, ktorú si si prečítala? Prišlo s ňou seriózne médium alebo ide o podozrivý portál, ktorý vznikol len nedávno? Na internete existujú stránky, kde si môžeš overiť, či daný web nie je dezinformačný a nezdieľa predovšetkým hoaxy.

Vždy si overuj, odkiaľ správa pochádza. To, že to povedala kolegyňa tvojej tety alebo iná vzdialená osoba, ešte nemusí znamenať, že je to pravda. Existujú o tom nejaké dôkazy?

Hľadaj tému vo viacerých médiách

Nevyhľadávaj správy len na jednej stránke, ale hľadaj si veci ohľadom danej témy aj na iných weboch. Ak sa viaceré portály zhodujú, vtedy je oveľa vyššia šanca, že ide o pravdu. Pokiaľ sú ale názory úplne odlišné, radšej naozaj hľadaj viac zdrojov, ktoré by ťa doviedli k pravde.

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórie Life