„Ahoj moja, čo robíš zajtra okolo piatej ?“

 „Ehm… No… Ja už niečo mám. Ale v sobotu by som možno mala čas.“

Znie vám to ako rozhovor najlepších kamarátok ? Asi veľmi nie. Každá z nás už určite má (alebo mala) najlepšiu kamarátku. Sľubovali ste si, že vás ani muži nerozdelia, že raz budete bývať spolu v jednom dome, že precestujete celý svet, alebo že si založíte spolu blog a budete „slávne“. Lenže žiadne priateľstvo nie je navždy. Či už vás rozdelí spomínaný muž, práca, diaľka, alebo vysoká škola, tak či onak všetko krásne raz skončí.

Ako však predísť zbytočnému trápeniu ? Existujú varovné signály, kedy dokážete určiť, že koniec priateľstva už klope na dvere. Myslím si, že každá žena už prešla nejakým tým rozchodom, alebo rozpadnutím najlepšieho priateľstva. Dnes by som vám teda chcela podsunúť niekoľko varovných signálov, ktoré by sme nemali podceňovať. Niekedy sa práve skorším analyzovaním dá zachrániť naštrbený vzťah s kamarátkou, alebo naopak, ukončiť nezdravé priateľstvo. Ak si pri viac ako troch varovných signáloch poviete, že to presne sedí na vás, určite nečakajte na zázrak, a konajte.

1) „Počuj, nemáš požičať 3€ ? Vrátim ti ich potom spolu s tými 5€, čo si mi požičala pred týždňom.“

Zdá sa vám, že je taká veta od najlepšej priateľky v poriadku ? Niektoré priateľky sú ochotné natoľko, že odpustia aj takéto dlhy, avšak nikdy to netreba hnať do extrémov. Ak aj ste dobrosrdečná osoba, ktorá nemá problém požičať, alebo darovať aj to posledné, mali by ste sa mať na pozore, čo sa poprípade skrýva za „tou najlepšou“. Nie ste predsa jej mama, aby ste jej dávali peniaze na kozmetiku, jedlo, kávu, alebo na čokoľvek iné. Tento problém je podľa mňa veľmi častý, a tiež aj závažný, nakoľko vie nepríjemne naštrbiť dôveru v priateľstve.

RADA č.1 – Keď už chcete požičať nejakú sumu, porozprávajte sa s priateľkou, či jej ozaj peniaze treba a na čo ich využije. Aby ste sa uistili, že za peniaze si len chce súrne niečo kúpiť, kúpte to s ňou. Stále sledujte kam vaše požičané peniaze idú.
RADA č.2 – Kým nevyrovná jeden finančný dlh, nepožičiavajte ďalšie peniaze. Nakopí sa to, a ani ona ani vy nebudete mať prehľad v tom, kto komu čo dlží.
RADA č. 3 – Ak dlh prerástol do väčších rozmerov, neobávajte sa porozprávať napríklad s mamou kamarátky, a vyriešiť tento problém takto.

MOJA RADA – Kamarátstva založené na výške vášho zostatku na účte sú vzťahmi, od ktorých ja osobne dávam ruky preč. Ak si požičia raz, nanajvýš tri krát, ešte sa to prekusnúť dá. Ale ak sa to opakuje, treba to začať čím skôr riešiť. Či už rozhovorom s ňou, respektíve s niekým z jej príbuzných.

2)  „Nedala si mi ešte like na poslednú fotku na Instagrame.“

Sociálne siete sú najväčším moderným vrahom vzťahov. Život sa čoraz viac stáva bojom o komentáre a označenia „Páči sa mi to“. Veľmi veľa priateľstiev funguje viac na sociálnych sieťach ako v realite, a vaša údajná priateľka s vami v realite veľa slov neprehodí. Smutným faktom je, že ak sa prestanete priam „vtierať“ na sociálnych sieťach svojej priateľke, je veľmi možné, že si už o chvíľu nájde náhradu. Je to hrozné, ale je to tak. Pokiaľ jej pod každú fotografiu niečo nenapíšete, prestávate pre ňu existovať. Tento problém však „našťastie“ trápi prevažne ženy a dievčatá pod 18 rokov. Súvisiacim dôvodom chorého priateľstva môže byť tiež zdieľanie fotografií vás, bez vášho súhlasu. Vaša kamarátka zazdieľa fotku vás na nejakej párty, keď ste si „hrkli“ trochu viac, alebo fotografiu z ktorej vycítite, že môžete byť na smiech.

RADA č.1 – Priamo s kamarátkou sa dohodnite, že nebudete zdieľať fotografie tej druhej, bez jej súhlasu.
RADA č.2 – Problémy riešte radšej naživo, nie cez sociálne siete. Cez Facebook vie byť odvážny každý, ale v realite to je úplný opak.
RADA č.3 – Porozprávajte sa o tom, že aj keď jej nekomentujete každú fotografiu, radšej jej poviete naživo, že jej daný outfit pristane. Je to úprimnejšie, a viac to rozjasní náladu.

MOJA RADA – Ak sa naživo nedokážete porozprávať, a funguje vám vzťah iba cez správy, je to o ničom a nie je to reálne priateľstvo. Skúste tráviť viac času spolu naživo (alebo aj cez Skype) a najmä rozprávajte.

3) „Áno, kúpila si si krásnu kabelku. A pozri, ja som si kúpila nové topánky, no nie sú krásne ?“

Toto je len menšou ukážkou predbiehania kamarátok. Nikdy, ale že ozaj nikdy sa nepredbiehajte v tom, kto si čo väčšie a lepšie kúpil. Ak chcete mať kamarátku, pred ktorou sa môžete iba chváliť (alebo presne naopak – ona sa stále chváli pred vami), niečo nie je v poriadku. Priateľstvo nie je súťaž, kde vám záleží iba na tom, či vyzeráte lepšie ako tá druhá.

RADA č.1 – Otvorene povedzte priateľke, že sa vám takéto „súťaže krásy a majetku“ nepáčia. Vysvetlite jej, že chváliť sa nie je nijako zaujímavé, pokiaľ je príliš časté.
RADA č.2 – Neklamte jej pri každej vychválenej veci, že je prekrásna. Úprimne povedzte svoj názor, že aj keď vám sa to nepáči, na nej to môže vyzerať skvele. Ak je reálna kamarátka, kritiku znesie.
RADA č.3 – Choďte nakupovať spolu, aby sa vám neskôr chváliť nemusela ☺ Toto je trochu zbytočná rada, ale mne osobne to v jednom (dnes už ukončenom) priateľstve spočiatku pomohla.

MOJA RADA – Opäť najviac pomáha rozhovor z očí do očí. Pokojne jej vysvetlite, že aj keď ju máte ozaj rada, niekedy to chválenie vám ozaj vadí.

4)  „Prepáč, dnes sa nemôžeme stretnúť, idem s Ivanom.“
„Ale veď si s ním bola aj včera, aj v utorok, aj v pondelok…“

Nemá na vás čas, kvôli chlapovi. Toto je ozaj veľkým problémom u žien nad 17 rokov. Aj krátkemu vzťahu venuje každý deň, a vás stále dookola odbíja. Témy vzťahy verzus kamarátstva sú veľmi citlivé, a treba vedieť ako na to. Aby na vás nakoniec kamarátka nevyštekla, či náhodou nie ste lesbička. S týmto súvisí aj ďalší problém, ku ktorému sa ešte dostaneme. Je to nadmerné naviazanie na priateľku. Ale o tom potom.

RADA č.1 – Urobte si menší „rozvrh“ spolu s kamarátkou, kedy sa budete stretávať. Každý tretí deň môže byť ozaj v poriadku, nakoľko s priateľom mieni spočiatku tráviť viac času. Všetko sa časom vyrovná, a možno nakoniec bude s vami tráviť opäť viac času ako s ním.
RADA č.2 – Spoznávanie sa s jej priateľom mi nepríde veľmi vhodné, nakoľko je to jej najväčšie súkromie. Ak sa aj spoznáte s jej milovaným, netlačte sa im do vzťahu. Ani vám by nebolo príjemné, že namiesto romantickej večere vo dvojici pri vás sedí vaša kamarátka a orlím zrakom sleduje každý jeho pohyb.
RADA č.3 – Nepriateľte sa s ním. Veľa žien to ozaj neznáša, ak sa ich kamarátka snaží nadviazať kontakt s ich priateľom. Môže to byť ozaj nepríjemné, a nakoniec vás kamarátka obviní, že jej ho chcete „prebrať“.

MOJA RADA – Nenechajte kamarátku, aby svojmu milému o vás hovorila rôzne vaše osobné tajomstvá. Vopred si určite hranice, aby vaše súkromné veci neskončili medzi šiestimi očami, namiesto štyroch.

5) „Poďme dnes von, určite ti nie je tak zle.“ 

Nemôžete spolu tráviť každý jeden deň od rána do večera a večer spolu telefonovať. Úprimne povedané, je to choré. Tiež pod tento problém spadá – „Čo je moje, to je aj tvoje.“ Nemôžete dovoliť, aby za vás odpisovala na správy, riešila problémy, a bola vaším druhým ja.

RADA č.1 – Vysvetlite, že každý má svoje súkromie, a chcete tráviť čas aj so svojou rodinou, alebo inými známymi.
RADA č.2 – Nedovoľte jej prehrabovať váš mobil. Pokúste sa dohodnúť rebríček vecí, ktoré sú už za hranicami normálneho kamarátstva.
RADA č.3 – Nebuďte spolu každý deň. Rýchlejšie sa potom dokážete pohádať, a začnete mať „ponorkovú chorobu“, kedy už po pár dňoch neustáleho stretávania budete mať nervy na drôtiku.

MOJA RADA – V žiadnom prípade vám nesmie kontrolovať každý krok. Ak nedokáže akceptovať súkromie, treba sa s ňou o tom medzi štyrmi očami porozprávať.

Dúfam, že vám tieto rady pomôžu a prehodnotíte problémy priateľstva. Základom je nehádať sa, ale skúsiť nájsť problém a diskutovať o ňom. Veci treba riešiť s chladnou hlavou, aj keď sa to často zdá byť nemožné.

foto: Michele Ravasio

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórie Life