Starostlivosť o pleť
Pexels/Andrea Piacquadio

Vrásky sú prirodzenou súčasťou starnutia kože, ale môžu byť tiež vyvolané inými faktormi. Tu je niekoľko dôvodov, prečo vznikajú.

Je dôležité si uvedomiť, že vrásky patria k  prirodzenému procesu starnutia a nemožno ich úplne eliminovať. Avšak môžeš sa snažiť minimalizovať ich výskyt tým, že sa budeš vyhýbať škodlivým návykom a starostlivo sa starať o svoju pleť – používať hydratačné krémy a ochranné faktory proti slnečnému žiareniu.

5 dôvodov, prečo vznikajú vrásky

Starnutie

Áno, toto je bod číslo jeden, lebo ten žiadna neobídeme. Koža postupne stráca elasticitu a hydratáciu s vekom, čo vedie k vzniku vrások. Žiaľ, ešte sa nenašiel liek na dlhovekosť či oddialenie starnutia. Pomôcť ti však môže správna životospráva založená na vyváženej strave a pravidelnom pohybe, mentálna pohoda a obmedzenie stresu.

Mama mi nepovedala tieto veci
zdroj: Unsplash/Caroline Hernandez

Slnečné žiarenie

UV žiarenie poškodzuje kožné bunky a spôsobuje predčasné starnutie kože. Ak si ešte nepočula o SPF, okamžite to naprav a prečítaj si náš predchádzajúci článok na túto tému. Slnko na nás pôsobí počas celého roka a rovnako tak treba chrániť pokožku.

Škodlivé návyky

Škodlivé návyky, ako napríklad časté požívanie alkoholu a fajčenie, môžu skrátiť životnosť kožných buniek a tiež viesť k vzniku vrások.

Toxický vzťah
zdroj: Unsplash/Ivan Kazlouskij

Suchá koža

Nedostatok hydratácie vedie k vysušeniu a napnutiu kože, čo vo výsledku spôsobuje vrásky. Hydratácia je potrebná zvonka aj zvnútra. To znamená, že by si do svojej dennej beauty rutiny mala zaradiť hydratačný krém a takisto piť veľa vody. Niekedy sa však za suchou pokožkou skrýva aj niečo iné. Prečítať si o tom môžeš TU.

Genetika

Niektorí ľudia majú predispozíciu na tvorbu vrások, majú to jednoducho zdedené po predkoch.

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieBeauty