režim dieťaťa
Pexels/cottonbro

Znie to ako oxymoron. Malé dieťa a režim. No vďaka tomu budú mať tvoje dni s dieťatkom harmonogram a ty získaš viac voľného času. Prinášame ti preto 3 tipy, ako vybudovať režim dieťaťa.

Ako si však taký režim vybudovať? V tomto článku nájdeš tipy na staré dobré klasiky, ktoré fungujú roky. Nemala by si sa im vyhýbať, pretože jedine tak budeš mať čas aj pre seba.

Netlač na pílu

V prvom rade by si si mala uvedomiť, že pri deťoch nejde nič ako po masle. Najprv sa upokoj a niekoľko dní sa pripravuj na to, že chceš režim zaviesť. Čím viac by si totižto tlačila na pílu, tým viac by dieťa nespolupracovalo.

Potom by si z toho bola nervózna, ono by vycítilo tvoju nervozitu a už by nechcelo spolupracovať pri ničom. Nauč sa brať veci športovo. Nastavenie režimu pôjde oveľa ľahšie.

Výchova detí
zdroj: Pexels/Gustavo Fring

Vlastný rituál

Režim dieťaťa je naozaj veľká téma. Ale potrebuje taký, ktorý sa bude dodržiavať zhruba každý deň. Skvelou pomôckou je mať nejaký malý vlastný rituál, ktorý bude zakaždým rovnaký. Napríklad spievanie uspávanky, čítanie rozprávky, pozeranie večerníčka, upratanie detskej izby, … Dieťa si na to časom zvykne a bude vedieť, že po rituáli nasleduje kúpanie/prebaľovanie/spanie. Aký rituál zvolíš, to je čisto na tebe a tvojom partnerovi.

Rovnaký čas

Nestačia len rovnaké aktivity, musí byť aj rovnaký čas. Pokiaľ chceš vybudovať denný režim u malého bábätka, naozaj buď pri hodinách striktná.

Denný spánok stačí „prešvihnúť“ o 5 alebo 10 minút a už ti nezaspí 2 hodiny. Chceš to riskovať? Pri nastavovaní si denného režimu dbaj na to, aby si naozaj chodievala v rovnaký čas na prechádzky, z prechádzky, obedovať, hrať sa, dávať spať a kúpať. Čím skôr si na to dieťa zvykne, tým skôr budeš vedieť, kedy máš na seba dostatok času.

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórie Life