youtube.com

Chceš byť medzi dru­hý­mi ľuď­mi obľú­be­ná? Nie je to vôbec také zlo­ži­té. Všet­ko, čo na to potre­bu­ješ, je osvo­jiť si nasle­du­jú­ce sociál­ne zruč­nos­ti.

Udržuj očný kontakt

Je ťažké mať rád niekoho, komu nedôveruješ. To, či ti budú ľudia dôverovať, však závisí v prvom rade od toho, čo vyžaruješ. Ľudia chcú cítiť, že ti na nich záleží a že ich počúvaš. Jeden z najjednoduchších spôsobov, ako ľuďom ukázať, že im venuješ svoju pozornosť, je udržiavať s nimi očný kontakt.

Usmievaj sa

Silu úsmevu neradno podceňovať. Nič predsa neprelomí ľady rýchlejšie, ako úprimný úsmev. Ak chceš byť ľuďom sympatická, usmievaj sa a vyžaruj pozitívnu energiu.

Ukáž nadšenie

Spolu s úsmevom sa neboj ukázať ani energiu a nadšenie, ktoré k tebe nielenže pritiahnu nových ľudí, ale sú aj veľmi nákazlivé. Samozrejme, v tom pozitívnom zmysle.

Smartfón odlož do vrecka

A nechaj ho tam až do konca tvojho stretnutia. Je veľmi nezdvorilé, aby si počas rozhovoru venovala pozornosť svojmu smartfónu namiesto osobe, s ktorou sa rozprávaš.

Pevné podanie ruky

Ďalším skvelým trikom, ktorý si môžeš ihneď osvojiť, je naučiť sa podávať ruku správnym spôsobom. Stisk ruky nemôže byť príliš „makký“, nedominantný, no ani príliš pevný.

Oslovuj ľudí ich menom 

Určite to poznáš. Keď ťa niekto oslovuje tvojim menom, je to skvelý pocit. Snaž sa, aby si si pamätal mená ľudí, s ktorými sa stretávaš. Ľudia prirodzene oceňujú, keď si spomenieš na ich meno, pretože im tým vyjadruješ rešpekt.

Počúvaj

Počúvaj viac, hovor menej. Máš dve uši a len jedny ústa. A presne v tomto pomere by si ich mala používať. Trik je však v tom, že druhých treba počúvať aktívne.

Aktívne počúvanie vyžaduje tri kroky – počuť, interpretovať, hodnotiť a reagovať. Parafrázuj to, čo si počul. Pýtaj sa. Vyhni sa však urýchleným záverom a spätnú väzbu poskytni až vtedy, keď druhá osoba dorozpráva.

Nauč sa prijímať komplimenty

Aj keď sa to tak na prvý pohľad nezdá, prijímanie komplimentov môže byť zložité. Nechceš predsa vyzerať ako egoista, no frázy typu „ďakujem, no ty vyzeráš stokrát lepšie“ iba ukazujú tvoju sociálnu nešikovnosť. Nauč sa prijímať komplimenty a radšej s dôverou odpovedaj „ďakujem za kompliment“.

Skús ľuďom pohladiť ich ego

Ak chceš, aby sa ten druhý cítil potrebný a zároveň si chceš pripísať na účet zopár plusových bodov a dostať sa do jeho priazne, nechaj ho vyniknúť v tom, v čom je dobrý. To znamená, že ak je druhá osoba dobrá v marketingu, položíš jej otázku z tejto oblasti, a necháš ju vyniknúť. Takýmto spôsobom sa naučíš niečo nové a druhá osoba sa bude cítiť potrebná. Je to tak jednoduché a tento trik zaručene funguje.

Neboj sa prejaviť ľútosť

Povedať „je mi to ľúto“, keď ti niekto povie o niečom zlom, čo sa mu prihodilo, je efektívnym spôsobom, ako ukázať empatiu. Dokonca aj vedci z Harvardu zistili, že väčšiu šancu na to, že ti ľudia požičajú telefón, máš vtedy, keď ťa považujú za empatického.

Vyhýbaj sa zdvorilostným rozhovorom

Ak chceš, aby sa druhá osoba stala tvojím priateľom, vyhni sa zdvorilostným rozhovorom a nájdi tému, ktorá vo vás oboch vyvolá silné emócie. Funguje to.

zdroj: pexels.com

Dbaj na správne držanie tela

To, ako ťa budú druhí vnímať, závisí aj od tvojho neverbálneho prejavu – nesprávna pozícia môže ostatným odoslať správu, že si nedostupná. Pozícia, pri ktorej máš nohy od seba, roztiahnuté ramená ťa podľa psychológov robí dôveryhodnejším a zvyšuje ti autoritu.

Drž sa zlatej strednej cesty

Nebuď ani príliš prívetivá, pretože to druhí zneužijú, no ani arogantná. Nájdi zlatú strednú cestu a snaž sa byť človekom, ktorý má charakter, dodrží svoje slovo, a na ktorého sa môžu druhí kedykoľvek spoľahnúť.

Nesťažuj sa

Každý má svoje problémy a je úplne v poriadku, ak hľadáš oporu. Posťažuj sa však iba osobám, ktoré sú ti najbližšie. Pred ostatnými to nikdy nerob, inak ťa zaškatuľkujú ako negatívnu osobu, a to predsa nechceš.

Ukonči konverzáciu tým správnym spôsobom

Práve tvoje posledné slová môžu zanechať trvalý dojem na osobu, s ktorou si sa zoznámil. Používaj ich teda správne a snaž sa ukončiť konverzáciu v pozitívnom duchu.

zdroj článku: businessinsider.com 

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórie Life