10 trikov, ako písať záverečnú prácu: Zachránia aj krátko pred odovzdaním
LifeGrafika
V záverečných prácach sa odporúča používať aj grafické zobrazenia a štatistiky. Ako napríklad grafy, tabuľky a obrázky, ktoré zaručene zaujmú viac, ako len čistý písaný text. Tie ale musíš zahrnúť do príloh.
Vizuál
V záverečnej práci si dávaj pozor aj na vizuálnu stránku. Nech je to pekné, úhľadné, text nech je zarovnaný a má určitý štýl riadkovania. Dávaj si pozor aj na medzery medzi nadpismi. Nikomu sa predsa nepáči neporiadok nielen na stránkach, ale aj v myšlienkach.
Na záver si nezabudni dať prácu pekne zviazať. Bakalárky, diplomovky a doktorandské práce pevnou väzbou a seminárky stačí aj hrebeňovkou.
Záloha
Pri každej práci ti odporúčame, aby si si ju zálohovala. Priebežne si ju ukladaj a možno by si mala zvoliť aj preposlanie na mail, prípadne na USB kľúč. Na technológie sa v žiadnom prípade netreba stopercentne spoliehať, pretože aj napriek obrovským pokrokom ťa dokážu zradiť. Je preto dobré mať zálohu.
Zdroje
Aj zdroje je potrebné priebežne si ukladať. Buď na koniec práce alebo si ich niekde zapisuj. Ak si budeš požičiavať knižky, môžeš v tom mať chaos. Počas písania si teda nájdi čas aj na takéto zálohovanie.
Číslovanie strán
A na záver písania nezabudni na číslovanie strán, ktoré je síce zložité, no dá sa to zvládnuť. Hlavne, keď na niektorých stranách nesmú byť číslice v päte. Opäť si prečítaj smernice a očísluj svoju prácu podľa toho, ako sa tam píše. Ak to nebudeš vedieť, na internete nájdeš kopec návodov, ako na to. Veľa šťastia!