TÝCHTO 7 vecí skladuješ doma dlhšie, ako by sa malo: Je čas ich VYHODIŤ
LifeSi typ človeka, ktorý sa pravidelne zbavuje vecí alebo ich radšej používaš až dovtedy, kým ich úplne nezničíš? Na jednej strane je super, že chceš byť šetrná a je ti ľúto vyhodiť niečo, čo ešte funguje, no v niektorých prípadoch je potrebné to urobiť.
Existujú veci, ktoré v domácnosti skladujeme dlhšie, ako by sa malo. Konkrétne sme spísali 7 najčastejších predmetov, ktoré máš doma určite aj ty a už si ani nebudeš poriadne pamätať, kedy si ich naposledy vymenila. Teraz je najvyšší čas to urobiť.
7 vecí, ktoré skladujeme doma dlhšie a je najvyšší čas ich vymeniť
1. Plastové dosky na krájanie sú síce praktické a ľahko sa umývajú, no nie sú nezničiteľné. Keď sa na nich objavia veľké rezy a škrabance od nožov či nebodaj škvrny, ktoré sa už nedajú umyť, je najvyšší čas zaobstarať si nové.
2. To isté platí aj o plastových nádobách a obedároch, v ktorých skladujeme jedlo. Predsa len, z plastov sa môžu uvoľňovať nebezpečné látky. Lepšie by bolo, ak by si plastové nádoby nahradila sklenenými.
3. Ako často meníš hubky na riad? Ak máš jednu až kým sa nezoderie, robíš chybu. Vieš si predstaviť, koľko baktérií sa nahromadí v tej vlhkej a teplej hubke? Viac než by si povedala. Meň hubky častejšie, a aby si zamedzila aj odpadu, vyskúšaj radšej lufu. Ide o ekologickú náhradu, ktorú navyše môžeš vyhodiť do kompostu a nevytvoríš žiaden odpad.
4. A čo tvoja zubná kefka? Ideálne by bolo, ak by si si ju menila každé tri mesiace, prípadne po každej chorobe. Ale to ti určite povedala neraz aj tvoja zubárka. Len neviem, prečo to ignoruješ. Aj keď ešte nemá kefka rozstrapkané všetky konce, je potrebné ju vymeniť, pretože sa v nej môžu hromadiť baktérie.
5. Doživotne by si nemala mať ani jednu kefu na vlasy. Meniť by si ju mala minimálne raz za rok, no pokojne aj skôr. Ak si všimneš, že sa v nej usádza veľa nečistôt a jednotlivé zúbky sú poškodené, je čas ju vymeniť, inak si môžeš poškodiť aj vlasovú pokožku.
6. Určite si nemeníš dostatočne často ani štetce na make-up. Nestačí, že ich pravidelne čistíš a umývaš. To isté platí aj o aplikátoroch na očné tiene či dokonca špirále. Nezabúdaj na to, že sa týmito vecami dotýkaš svojej tváre. Nečuduj sa potom, ak trpíš nejakými kožnými problémami.
7. Hovoriť môžeme aj o kozmetike, ako takej. Je síce super, že ti nejaký krém alebo šampón vydrží aj niekoľko mesiacov a máš pocit, že ich nevieš spotrebovať. Mala by si si však všímať symbol na obale, ktorý hovorí o tom, ako dlho po otvorení by sa daný výrobok mal používať. Niekedy ide o mesiac, pol roka alebo rok. Toto obdobie by si nemala prešvihnúť, lebo kozmetika môže časom strácať svoj účinok a môže sa meniť aj jej zloženie. Ak nájdeš minuloročný krém na opaľovanie, radšej ho vyhoď.
Ak si sa v týchto riadkoch našla aj ty a zistila si, že tieto veci používaš už poriadne dlho, neboj sa, nie si v tom sama. Preto o tom hovoríme a je potrebné, aby si to šírila ďalej. Opýtaj sa aj sestry, maminy či kamošiek, či náhodou neskladujú tieto veci doma dlhšie, než by sa patrilo. Možno budeš z ich odpovedí prekvapená.