Stres je tichý nepriateľ zdravia: Takto sa mu dá efektívne vyhnúť
LifeDá sa žiť bez stresu?
Nalejme si čistého vína – život bez stresu možný nie je. Zároveň však platí, že s dlhodobým a chronickým stresom môžeme niečo robiť. „V prvom rade je dôležité uvedomenie, že sme v strese. Pripustiť si, že žijeme alebo konáme tak, ako v skutočnosti nechceme, je dobrý začiatok a vedie k ďalšej aktivite. Ak je to možné, príčiny stresu treba zo svojho života odstrániť, čo je náročná, ale nie nezvládnuteľná úloha,“ odporúča socioterapeutka.
„Pomôcť v tom môže terapia, meditácia, rozhovor s blízkym človekom, kde postupne odhalíme, čo sa za tým, čo nás stresuje, skutočne skrýva. Ak sa napríklad žena bojí, že priberie a je v neustálom strese z toho, čo zjedla, príčinou môže byť nízke sebavedomie.“
Situačne pomáhajú stres zvládať dychové cvičenia, sústredenie sa na „tu a teraz“, dobrá psychohygiena, športová aktivita, dodržiavanie spánkového režimu aj vyvážená strava.
Späť k rovnováhe
Pri zvládaní stresu a jeho následkov pomáhajú aj vitamíny a doplnky výživy. Ak práve intenzívne nesvieti slnko, je nutné dodať telu primerané množstvo vitamínu D v syntetickej forme. „Dostať organizmus do rovnováhy pomáhajú aj beta glukány, zložité cukry z hlivy ustricovej. Je dokázané, že posilňujú niektoré bunky imunitného systému, podporujú rýchlejšie zotavenie sa z choroby a zohrávajú úlohu aj pri psychosomatických ochoreniach kože, astme a ďalších diagnózach,“ odporúča A. Doboly z Natures.
Beta glukány skúmajú vedci už desiatky rokov a lekári ich čoraz častejšie odporúčajú ako podporný prostriedok pri záťaži. „Najväčší efekt má mikronizovaný beta glukán vysokej čistoty, ktorý sa dobre vstrebáva do organizmu,“ spresňuje odborník.
Ohrozené sú aj deti
Stres nie je „výsadou“ dospelých, nemali by sme zabúdať, že ním trpia aj deti. Je dôležité vytvárať im také podmienky, z ktorých nebudú zbytočne vystresované a učiť ich so stresom narábať. Aj vlastným príkladom.
Ako na stres?
- Zastav sa a dýchaj. Sústredene, pomaly, do brucha. Vnímaj, ako vzduch do organizmu preniká a ako prúdi von. Aj 5 minút tohto cvičenia prinesie uvoľnenie.
- Počúvaj relaxačnú hudbu. Účinný je ľahký jazz, zvuky prírody (dážď), ale aj indiánske, keltské a indické skladby, v ktorých znejú strunové nástroje, flauta a bicie.
- Smej sa. Možno nemáš veľkú chuť, ale daj tomu šancu. Skús čítať vtipy, pozerať vtipné videá alebo komédiu. Niekedy stačí sledovať, čo robia tvoje deti či domáci miláčikovia a budeš sa musieť zasmiať.
- Medituj. Iba zavri oči a seď v tichu. Nemusíš si opakovať žiadnu mantru, hoci aj to je nápomocné. Môžeš sledovať, kam ťa zavedú tvoje myšlienky a bez strachu sa nimi nechaj viesť hlbšie do svojho vnútra.