Sarkastické ilustrácie Popysky: S čím majú súčasné ženy najväčší problém a čo by mali zmeniť?
RozhovoryAj ty miluješ ilustrácie, ktoré zachytávajú každodenný život a predovšetkým problémy nás žien?
Sarkastické ilustrácie Popysky majú na Instagrame 20-tisíc sledovateľov. Ako o sebe samy hovoria, skúmajú hlbiny ženskej duše a povrchy ženského tela. Za týmto projektom stoja dve mladé sympatické baby Žanet a Ivet, ktoré sme trochu vyspovedali.
Ako ste sa vy dve spoznali?
„Spoznali sme sa na UK v Bratislave v podstate cez divadlo. Žanet hrala v študentskom divadle ActofKAA, kde hrali dve Ivetine kamarátky. Žanet mala tmavomodré šaty a každého volala do tanca. Ivet si vravela, kto je to malé dievča, ktoré ju nechce nechať dojesť ten chlebíček v kľude.
Obe sme tam študovali prekladateľstvo a tlmočníctvo, Žanet španielčinu a angličtinu a Ivet nemčinu a slovenčinu. Objavovali sme spolu krásu najhoršej kávy v Hainburgu, sedeli pri Dunaji a čítali poéziu, potili sa v spotenej MHD cestou späť do BA, absolvovali dva recitačné večery a trošku viacej tých život oslavných.“
Kde vznikol nápad vytvoriť popysky?
„Jedného sychravého večera napísala Žanet e-mail Ivet, či s ňou nejde do niečoho kreatívneho. Ivet akurát sedela (rada hovorí, že v kaviarni, no v skutočnosti to bola cukráreň) a povedala bez zaváhania áno. O pár mesiacov neskôr sme sa stretli v Regensburgu, kde pršali nápady, úvahy, rum až sa v posledný deň, v kaviarni, pri skladaní zlomkov predošlej noci zrodil projekt POP(Y)SKY.“
Máte svoje úlohy nejak rozdelené alebo sa navzájom dopĺňate?
„Dopĺňame sa v kreatívnych procesoch, raz príde s nápadom jedna, inokedy druhá. Keďže sa obe nachádzame v iných krajinách, riešime to neučesanými pyžamovými callmi, kde si preberieme čo a ako, Ivet nakreslí, Žanet potom popíše a zavesí na internety a ďalej komunikuje s Popyskárkami.“
Dievčatá majú okrem svojho projektu Popysky aj vlastnú prácu. „Okrem nášho popyskového dieťaťa obe, samozrejme, pracujeme, aby bolo, ako sa ľudovo tak pekne povie, na rožky a tresku. Žanet sa venuje online marketingu na voľnej nohe a Ivet pracuje na Univerzite v Mníchove a okrem ilustrovania tiež prekladá,
väčšinou nohy cez nohu, no samozrejme aj z nemčiny.“
V ich ilustráciách si sa už určite neraz našla aj ty sama. Kde hľadajú dievčatá vôbec inšpiráciu? „V sebe, kamarátkach, v ženách navôkol. Kvôli momentálnemu obmedzenému stretávaniu sa je, samozrejme, ťažšie odpozerať nejaký fenomén, alebo ak chcete fenoWOman, no v tomto nám pomáhajú naše verné popyskárky, ktoré nám samy posielajú tipy na zvečnenie.“
A ktorý príspevok mal zatiaľ najväčší úspech? „Jeden z najúspešnejších bola vysmiata žena väčších rozmerov s textom: Sadlo na mňa sadlo. Inšpirované týmto postom sme potom vytvorili aj tričko – prvý a zatiaľ jediný kúsok nášho merchu. Tento príspevok vznikol medzi úplne prvými, keď sme ešte kreslili paličkové kresby na papier a snívali, že raz budeme v Teleráne.“
Stretli ste sa už aj s kritikou, že sú vaše obrázky trochu cez?
„Zatiaľ vlastne ani nie. Kto vie, o čom to vypovedá… Každé dielo či tvorba má akýchsi obdivovateľov, ale aj „haniteľov“. My asi robíme niečo nesprávne, keď vlastne žiadnych kritikov zatiaľ nemáme. Možno by sme mali byť viac vyhranené 😀 Preberieme to na najbližšej porade.“
Označili vás už niekedy za feministky?
„Vždy na to príde reč, tomu sa pri akejkoľvek ženskej iniciatíve nedá vyhnúť. Nie sme moc fanúšičky nálepiek, akýchkoľvek. Každá definícia či označenie iba obmedzuje, a my sme rady slobodné a voľné. Jeden náš kamoš to však možno vystihol celkom trefne, keď nás označil za „sebaironické feministky“.
Čo si myslíte o súčasných ženách? S čím majú najväčší problém a čo by mali zmeniť?
„Nerada zovšeobecňujem a hádžem ľudí do jedného vreca, ale ak máme my ženy nejaký problém, tak je to ten, že vždy stále hľadáme nejaký problém či nedokonalosť. Myslíme si, že nie sme dosť dobré. Neveríme si a nedostatok sebavedomia často maskujeme až prehnaným sebavedomím. Nepoznáme samy seba…
Ale ako môžem byť sama sebou, keď ani poriadne neviem, kto som. Najprv sa treba spoznať, prijať sa a ideálne sa aj zaľúbiť do samej seba. Keby sa ženy viac mali radi, svet by bol jedna krásna blaženosť.“
Možno si ani netušila, no na ich stránke nájdeš aj hnutie nazývané Obnaženstvo, do ktorého sa môžeš aj ty sama prihlásiť. Samy uvádzajú, že ide o „filozofický smer a životný postoj, ktorý vznikol ako reakcia na inváziu otravných otázok, ktorým čelí žena v približne 30. roku života.“
Koľko žien sa do Obnaženstva prihlásilo? „Prišlo nám veľa vtipných, ale aj úprimných a hlbokých odpovedí. Ak máme vypichnúť len jednu, tak asi odpoveď na otázku: Aké to bolo, keď ti prvýkrát pretieklo?“
„Bylo mi 12. Měli jsme matiku, seděla jsem vedle spolužáka. Najednou jsem ucítila to mokro. Šla jsem na záchod. S batohem. Vrátila jsem se a takovou bezmoc jsem nezažila snad nikdy. Ta židle byla celá červená, samozřejmě. On na mě čuměl, všem tu židli ukazoval a mě napadlo jen: „Tys to počmáral fixkama?”�� Teď se směju, ale tenkrát mi do smíchu faaaakt nebylo.“
„Hnutie Obnaženstvo je taký nesmelý pokus o ďalší rozmer projektu, ktorý sme zatiaľ nezačali naplno realizovať. Je milé, že sa na to pýtate a pripomínate nám to,“ dodali dievčatá.
Aké máte ešte plány do budúcnosti? Plánujete projekt nejak rozvinúť?
„Našu tvorbu sme nedávno obohatili aj o textovú podobu, a to posielaním nepravidelného newslettru s príznačným názvom Dopysky, ktorý bude viac o pohladení než pobavení. Máme to tak dobre rozdelené, Ivet sa stará o humor a ilustrácie, Žaneta o hĺbku a texty.
Žanete v týchto dňoch vychádza vlastná kniha – Manifest mladej ženy, ktorá sa zaoberá dôležitosťou slobody a potreby súznieť sama so sebou. Je dosť možné, že sa táto tematika prenesie aj do našej celkovej tvorby, s tým, že Instagram bude mať vždy skôr humorný rozmer. Napokon, projekt sa rozvíja vždy do tej miery, do akej sa rozvíjajú a posúvajú jeho tvorcovia. Naším zámerom je pracovať na sebe a tak obohacovať aj Popysky ♥.“
Čo by ste chceli na záver odkázať našim čitateľkám?
„Nech žijú podľa seba, s humorom a v láske k sebe a k životu. Nech sa spoznávajú a pracujú na sebe, nielen na peknej postave, ale aj na peknej a veselej duši.“
Žanet a Ivet za skvelý rozhovor ďakujeme a prajeme veľa ďalších úspechov a ešte viac trefných ilustrácií. Odporúčame ti pozrieť si ich Instagram, kde nájdeš oveľa viac ilustrácií a dokonca aj takých, ktoré nie sú vhodné pre maloletých divákov. 🙂