Možno trpíš úzkosťou a ani o tom nevieš: Tieto signály by si nemala ignorovať
LifestyleAko uvádzajú weby CCC, Springer Open, laopcenter.com či štúdia Národného centra pre zdravotnú štatistiku (CDC), úzkosť patrí medzi najrozšírenejšie duševné ochorenia na svete. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) trpelo v roku 2019 úzkostnými poruchami približne 4 % svetovej populácie, čo predstavuje okolo 301 miliónov ľudí. Od roku 1990 ide o výrazný nárast – počet postihnutých stúpol o viac ako 55 %.
V Spojených štátoch je výskyt úzkostných porúch obzvlášť vysoký. Prieskum z roku 2024 ukázal, že až 43 % dospelých Američanov pociťuje viac úzkosti než v predchádzajúcom roku (v roku 2023 to bolo 37 %, v roku 2022 zas 32 %). Dáta z CDC navyše naznačujú, že v roku 2022 príznaky úzkosti v priebehu posledných dvoch týždňov zažila približne jedna z piatich dospelých osôb.
Tieto štatistiky poukazujú na narastajúci dopad úzkosti na globálne duševné zdravie. Zdôrazňujú potrebu väčšej informovanosti a dostupnosti účinnej liečby. Práve preto sme sa na túto tému spýtali psychologičky Mgr. Anity Tanuškovej z online poradne MOJRA.sk.
Prečo sa dnes úzkosť objavuje u takého množstva mladých žien?
„Mnohé ženy dnes čelia obrovskému tlaku – majú byť výkonné v práci, starostlivé v súkromí, atraktívne, nezávislé a zároveň pokojné a láskavé. Spoločnosť i sociálne siete vytvárajú obraz ,dokonalej ženy‘, s ktorým sa mnohé (často podvedome) porovnávajú,“ vysvetľuje odborníčka. Viac sa o tejto problematike na sociálnych sieťach dozvieš po kliknutí SEM.
„Navyše, ženy zvyčajne viac premýšľajú, analyzujú a vnímajú emócie druhých, čo zvyšuje vnútorné napätie. Úzkosť tak často vzniká z preťaženia, zo snahy všetko zvládnuť bez možnosti zlyhania alebo požiadania o pomoc,“ dodáva.
Čo môže spôsobovať úzkosti?
Úzkosť môže mať mnoho podôb a často ju spúšťajú faktory, ktoré si človek ani neuvedomuje. Mgr. Anita Tanušková nám opísala zopár príkladov.
Pre odomknutie obsahu zadaj svoj e-mail
Registrácia a platba bude dokončená po zadaní e-mailu.
Staň sa členom Odzadu PREMIUM
a získaj neobmedzený prístup.
Predplatné môžeš zrušiť kedykoľvek.
V článku sa po odomknutí dozvieš
- Ako sa môže prejaviť úzkosť?
- Aké sú typické tiché spúšťače úzkosti v každodennom živote?
- Môžu aj pozitívne zmeny vyvolať úzkostné reakcie?
- Ako sa úzkosť prejavuje fyzicky?
- Čo môžeš urobiť, keď pocítiš príznaky úzkosti?
- Aký je rozdiel medzi stresom a úzkosťou?
- Kedy je potrebné vyhľadať odbornú pomoc?
Po odomknutí tiež získaš
- Články bez reklám
- Neobmedzený prístup k viac ako 75 000 článkom
- Exkluzívne benefity