Mamičky, nemíňajte zbytočne: Poradíme, čo bude váš školák naozaj potrebovať
LifeAni sme sa nenazdali, a začiatok školského roka máme opäť za dverami. Obchody sa plnia školskými potrebami, a my s prekvapením konštatujeme, že náš školopovinný potomok cez leto opäť o dve veľkosti vyrástol.
Ak nechceš po dovolenkovej sezóne zruinovať už aj tak vyčerpaný rodinný rozpočet, v spolupráci so skúsenými pedagógmi sme pre teba pripravili zopár dobre mienených tipov, ktoré ti uľahčia rozhodovanie a ušetria financie. Stačí vybrať zopár dobre kombinovateľných kúskov, ktoré nestoja veľa, a vďaka ktorým sa tvoje decká budú cítiť v škole nielen pohodlne, ale aj sebaisto a „cool“.
Rada prvá: Zameraj sa na vzájomnú kombinovateľnosť
Aby sa tvoje deti cítili v oblečení aj počas náročného dňa dobre, zameraj sa pri nákupe v prvom rade na funkčnosť a vhodnú kombináciu vzorov a farieb. Ušetríš si tak nielen rozpočet, ale aj čas pri rannom nástupe za školskými povinnosťami. Vyberaj radšej jednofarebné kúsky a neutrálne vzory, ktoré navzájom dokonale ladia. Tylové sukničky, lakovky a iné milé rozmarnosti, ktoré si tvoja školáčka oblečie maximálne raz, v obchode radšej vráť naspäť do regála.
Rada druhá: Stav na vrstvenie
Aby bol tvoj školáčik vyzbrojený naozaj do každého počasia, stav na vrstvenie. Ak tvojej malej princeznej ráno oblečieš pod šaty napríklad tričko a doplníš ho vestičkou, zvládne v ňom chladnejšie ráno i teplé poobedie na školskom dvore. Chalanom zase výborne poslúžia mikiny s kapucňou, ktoré si ľahko vyzlečú, keď sa počas dňa začnú potiť.
Náš tip: „Coolové“ kúsky pre malých i väčších školákov z kvalitných materiálov, ktoré nielen dobre sedia a ľahko sa kombinujú, ale zvládnu aj celodenné vyučovanie nájdeš napríklad v sieti Kaufland pod značkou Hip&Hopps®.
Rada tretia: Hlavne pohodlne
Pri nákupe detského oblečenia nezabúdaj na pohodlie. Deti sa totiž v oblečení, ktoré ich škriabe, tlačí či omína, nebudú v škole cítiť príjemne. Preto je dôležité vyberať oblečenie ideálne z certifikovaných materiálov. Najideálnejšia je biobavlna, hlavne v prípade kúskov, ktoré sú v bezprostrednom kontakte s pokožkou.
Skúsená pedagogička PhDr. Saskia Repčíková k tomu dodáva: „Budúcu školáčku alebo školáka čaká počas školských dní najmä oveľa viac samostatnosti. Oblečenie by malo rešpektovať nároky na dlhé sedenie i striedanie aktivít. Preto by malo byť mäkké a priedušné, z prírodných materiálov a ľahko udržiavateľné.“
Rada štvrtá: Ak máš doma malých športovcov
„Rodičom, ktorí plánujú prihlásiť svoje dieťa na pohybové aktivity, odporúčame ešte pred nákupom oblečenia a pomôcok poradiť sa vopred s trénerom, čo bude malý športovec naozaj potrebovať. Väčšinu výbavy dnes poskytujú priamo športové centrá a deti si vystačia s kúskami, ktoré majú doma. Odporúčam staviť radšej na funkčnosť a kvalitu materiálov, keďže sa vaši drobci na tréningoch určite zapotia“, hovorí tréner Mgr. Matej Lichtman z BigHugGym Petržalka.
Rada piata: Toto do školy nepatrí
Pri nákupe oblečenia sa skús vyhnúť umelým materiálom, cez ktoré pokožka nedýcha, ako aj rušivým prvkom (ostré detaily, gombíky, zipsy, odznaky, flitre, perie), ktoré by mohli deti pripraviť o pozornosť na vyučovaní, či ich dokonca poraniť. Drahé kúsky nechaj radšej doma, aby sa nezatrhli o lavicu, prípadne sa nezašpinili pri obede.
„V kôpke tmavých vetroviek, nohavíc a čižmičiek v šatni si dieťa ťažko rozozná svoje veci, preto vyberajte radšej príjemne farebné oblečenie, ktoré si školáci ľahko nájdu“, upozorňuje PhDr. Saskia Repčíková. Ak deti zvyknú počas prestávok chodiť von na dvor, určite aj samé ocenia oblečenie, ktoré si dokážu rýchlo obliecť a vyzliecť.
Odporúčaný nákupný zoznam pre školáka na záver (áno, toto naozaj postačí)
- pohodlná bavlnená spodná bielizeň, tielka a ponožky
- džínsy
- legíny
- pančušky
- šaty alebo sukňa z prírodných materiálov (pre dievčatá)
- tričká s dlhým rukávom (vzorované aj jednofarebné)
- mikina s kapucňou alebo sveter
- ľahká bunda, bunda do dažďa
- tenisky/gumáky/prezuvky
- športová obuv na telesnú výchovu/športové krúžky
- športové oblečenie (tepláky a tričko)