Keď sa naučíš týchto 5 budhistických životných právd, staneš sa lepšou osobou
LifePodľa budhizmu šťastie znamená prijatie všetkého, čo ti život prináša. Či už to pozitívne alebo negatívne. Ľudia však zvyknú často zatvárať oči pred tým, čo sa deje a z toho pramení následný nespokojnosť. Tu je 5 životný právd , ktoré ti pomôžu stať sa lepšou osobou.
1. Trápiť sa je zbytočné. Musíš si uvedomiť, či je naozaj nevyhnutné trápiť sa. Zmení sa niečo po tom, čo sa budeš nad danou vecou vnútorne zožierať? Nie? Tak to nechaj tak a presuň svoju myseľ na niečo úplne iné, alebo ju vypni. Budhistický majster Thich Nhat Hanh to vystihol: „Znepokojovanie ničomu nepomôže. Aj keby ste sa strachovali dvadsaťkrát viac, nezmení to situáciu vo svete. V skutočnosti bude vaša úzkosť veci len zhoršovať. Aj keď veci nie sú presne také, aké by ste chceli, stále môžeme byť spokojní, pretože vieme, že robíme všetko, čo je v našich silách. Ak nevieme ako dýchať, usmievať sa a žiť každý moment nášho života hlboko, nikdy nebudeme vedieť nikomu pomôcť. Som šťastný v súčasnosti. Nežiadam nič viac. Neočakávam žiadne prídavné šťastie, alebo podmienky, ktoré mi ho prinesú. Najdôležitejšou praxou je bezcieľnosť, nie naháňanie sa za vecami a snaha chytiť ich.“
2. Pokiaľ chceš byť šťastná, musíš vidieť realitu takú, aká je. Mnoho z nás žije vo svojej predstave o svete. Máme svoje názory, svoje idey a svoje predsudky. Budhizmus nám ukazuje spôsob, ako byť otvorenejší voči tomu, čo nám život prináša. „Máme dve možnosti, buď budeme spochybňovať to, v čo veríme – alebo nie. Buď akceptujeme našu pevnú predstavu o realite – alebo ju môžeme spochybňovať. Podľa Budhu je najlepším spôsobom, akým môžeme využiť ľudský život, trénovanie otvorenosti a zvedavosti, a rozpúšťnie našich predpokladov a presvedčení“, Pema Chödrö
3. Potrebuješ aktívne prijímať zmeny. Obzri sa späť a rozpamätaj čo bolo pred rokom, pred mesiacom alebo včera. Živo je neustála zmena, a tak ako plynie, mení sa. Nič nie je fixné, nič neostáva rovnaké. Držať sa nasilu niečoho, čo je už dávno preč je zbytočné trápenie. Daisaku Ikeda hovorí o tejto zmene: „Budhizmus si myslí, že všetko je v neustálom toku. Z tohto vyplýva otázka, či musíme zmenu pasívne akceptovať či ju zmiasť zo stola, alebo či chceme prevziať vedenie a vytvoriť pozitívne zmeny z vlastnej iniciatívy. Kým konzervatizmus a sebaochranu môžeme prirovnať k zime, noci a smrti, duch priekopníka a snaha o realizáciu ideálov evokuje obrazy jari, rána a narodenia.“
5. Koreňom utrpenia je sledovanie dočasných pocitov. Tento bod je zvlášť komplikovaný. Nechaj ma vysvetliť ti ho. Veľa ľudí si myslí, že skutočné šťastie je neustále prežívanie pocitov radosti, vzrušenia, eufórie atď. Avšak rovnako ako iné, aj tieto pocity sú len dočasné a nikdy netrvajú večne. Naša snaha prechovávať ich neustále nás postupne dovádza do bodu, kedy nie sme spokojný vo chvíľach obyčajného pokoja.
5. Meditácia je cestou k redukcii trápenia. „Meditácia nie je snaha ísť proti mysli. Je to spôsob jej porozumenia. Je to veľmi láskavá cesta pozorovania mysle.“ (internet). Meditácia nás učí, že nič nie je trvalé, dokonca ani naše pocity. Učí nás, že jediné čo existuje je prítomný okamih. A až vtedy, keď si to naozaj uvedomíme, sa staneme skutočne šťastnými a úplnými.
Zdroj: ideapod.com