V pondelok 19. apríla sa znovu po niekoľkých mesiacoch otvorili obchody a zároveň sa začal týždeň Fashion Revolution. Paradox, že? Ak nevieš, čo Fashion Revolution znamená, ide o iniciatívu, ktorá poukazuje na to, v akých podmienkach sa vyrába oblečenie, ktoré bežne kúpiš vo fast fashion reťazcoch.
Tieto tienisté stránky módneho priemyslu sú pre niekoho stále tabu, no čoraz viac ľudí sa zaujíma o to, kto ich oblečenie v skutočnosti vyrobil. Ak ťa táto téma naozaj zaujíma, odporúčame ti podcast Fashion Session, v ktorom sa dozvieš množstvo užitočných informácií od Natálie Pažickej a Zuzany Dutkovej, ktorú poznáš skôr z Platformy udržateľnosti.
A vieš, prečo vznikla iniciatíva Fashion Revolution? 24. apríla 2013 sa zrútila budova továrne na výrobu oblečenia Rana Plaza v Bangladéši. Pri tejto udalosti uhynulo 1 134 ľudí a ďalších viac ako 2 500 sa zranilo. Osemposchodovú továreň dokonca deň predtým museli evakuovať kvôli narušenej statike, no na ďalší deň tam robotníkov opäť nahnali, pričom sa im vyhrážali, že nedostanú svoju výplatu.
Práve tento deň je považovaný za jeden z najtragickejších dní v dejinách módneho priemyslu. Pri tejto príležitosti by sme ti len chceli ukázať, že to ide aj inak, než nakupovaním bez rozmyslu vo výpredajoch. Podpor radšej udržateľné značky oblečenia, ktorých pribúda čoraz viac a okrem svetových nájdeš niekoľko aj na Slovensku.
Nenechaj sa odradiť ich cenou. Ber to ako investíciu do budúcnosti. Napríklad tričko z udržateľnej značky sa ti nevyťahá a nevybledne tak rýchlo a obyčajné tričko za pár eur, ktoré už po pár opraniach stráca svoj tvar. Radšej maj jeden kvalitný kúsok ako desať nekvalitných.
A ktoré zo slovenských slow fashion značiek sú naozaj udržateľné?