Evička a Matúš tvoria mladý pár, ktorý spája láska k rastlinám, krásnej prírode a ekológii. Názov Plantizia vznikol prepojením anglického slova plant (rastlina) a pôvodom talianskeho slova letizia s významom radosť, šťastie. Podľa slov Evičky a Matúša sú toto presne tie emócie, ktoré človek cíti, keď má okolo seba zelené prostredie lesa a my by sme radi túto radosť z rastlín preniesli aj do vašich domovov.

Ahojte Evička a Matúš. Ako vznikol váš projekt Plantizia?

Obaja sme vždy mali radi rastliny. Zo začiatku sme sa venovali spoločnému pestovaniu muškátov, neskôr zasadili prvé avokádo (odvtedy už riadne vyrástlo), mäsožravé rastlinky, alebo množili odrezkami pothos, či fikusy. Obom sa nám zapáčili riasogule, a tak sme začali experimentovať s vodnými a neskôr aj vzdušnými rastlinkami.

View this post on Instagram

Nedávno sme v story spravili prieskum, či svojim rastlinkám dávate mená. Chvíľu nám trvalo prečítať všetky vaše odpovede, ale výsledok je jasný – áno dávate! 😊 Napríklad riasogulička Erika, Kornélia, Puf, Fluffy, Fousek, monstera Terka, fikus Igor, banánovník Riško, sansevérie Eugénia a Alfréd či mäsožravka Rasťa. 🌿 V našej džungli má meno len zopár rastliniek, predsalen oslavovať meniny 250 krát do roka by sa nikomu nechcelo 😃😃 Podeľte sa s nami v komentári s menami vašich rastlín, poprípade podľa čoho meno získali? #urbanjungle #houseplantclub #urbanjunglebloggers #meandplantsarefriends #marimo #riasogule #riasogulebyplantizia #sansevieria #snakeplant #monstera #monsteradeliciosa #tillandsia #airplant #plantlady #plantsofinstagram #catsandplants

A post shared by PLANTIZIA rastliny & dekorácie (@plantizia) on

Naša zbierka začínala nevinne. Zopár kaktusov, peperomie, pilea a postupne sa viac a viac rozrastala, teraz sme niekde na čísle 250 kusov. Odkedy v našej izbe rastlinky zaberajú takmer všetko miesto, rozhodli sme sa spojiť našu záľubu k foteniu, rastlinám a blogovaniu a tak vznikol náš Instagram.

Chceli by sme rozšíriť zeleň medzi ľudí, lebo veríme, že vytvorí príjemnú atmosféru doma či v kancelárii. 

Aké druhy rastlín pestujete a ponúkate?

Ponúkame široké spektrum izbových rastlín. Zameriavame sa hlavne na druhy nenáročné na pestovanie. Našimi klasikami sú riasogule, tillandsie, svokrine jazyky, monstery, kaktusy, fikusy či pothosy. Zaujímavosťou sú rastlinné či sukulentné teráriá. Okrem predaja rastlín realizujeme aj interiérovú zeleň pre kancelárie či gastro prevádzky. Vyrábame tiež aj macramé, geometrické držiaky na tillandsie či maľujeme črepníky.

Viete nám povedať niečo viac o populárnych riasoguliach?

Keď sme pred skoro dvoma rokmi priniesli tieto netradičné rastlinky na scénu slovenskej interiérovej zelene nečakali sme, že sa stanú takým hitom. Tieto nenáročné rastlinky chytili za srdce mnohých ľudí práve kvôli jednoduchej údržbe a jedinečnému vzhľadu.

Riasogule pochádzajú z dna Japonských riek a jazier. Nájdené však boli aj na Islande či v Škótsku. Vodu im stačí meniť raz za dva týždne. V prírode sa do guľového tvaru formujú prirodzene. Doma im pomáhame jemným gúľaním v dlaniach, pri vymieňaní vody. Riasogule sú nenáročné na svetlo, budú spokojné aj na tmavšom mieste. Rastú veľmi pomaly, len pár milimetrov za rok a tak sa nemusíte báť, že vám prerastú nádobku v ktorej ich máte. 

Aké tipy by ste odporučili ľuďom, ktorým to s rastlinami veľmi nejde?

Najčastejšou chybou je, že ľudia pri výbere rastlinky nezvážia, na aké správne miesto má byť umiestnená a ako často ju treba zalievať. Pre začiatočníkov sú vhodnejšie rastlinky nenáročné na starostlivosť ako sú napríklad riasogule, ale aj svokrine jazyky, pothos či zamioculcas, ktorým stačí zálievka tak raz za týždeň a neublíži im, ak na ne občas zabudnete. Vhodné sú tiež kaktusy, ale tie zas potrebujú svetlé stanovište.

Častou chybou je tiež prelievanie rastliniek, ktoré spôsobuje vyhnívanie koreňov. Vždy sa snažíme zákazníkom vysvetliť, ako sa o rastlinku majú správne starať, aby im vydržala čo najdlhšie. Tiež máme rôzne tipy na našom Instagrame či blogu. Radi každému individuálne s výberom poradíme.

Verím, že sa veľa z našich čitateliek nestretlo s názvom vitrážové terárium. Viete mi povedať o týchto vašich teráriách viac?

Vitráž je technika dekoratívneho spájania skla. Jednotlivé sklenené plôšky sú pospájané meďou a cínom tak, že pevne držia pokope, čiže sa do vitrážového terária môžu sadiť rastlinky, ale tiež v nich môžu byť riasogule vo vode. Naše teráriá geometrických tvarov sú poctivo ručne vyrábané na Slovensku z kvalitných materiálov.

Odkiaľ pochádzajú vaše rastliny?

Pestujeme druhy pochádzajúce z celého sveta. Riasogule sú z Japonska či Islandu, Tillandsie pochádzajú zo strednej a južnej Ameriky. Máme tiež rôzne druhy kaktusov pochádzajúce z rôznych kútov sveta, od Afriky až po Ameriku.

Pri výbere rastlín sa snažíme uprednostňovať slovenských pestovateľov a jedinečné druhy, ktoré dovážame zo zahraničia poctivo selektujeme.

Kde vás môžeme vidieť?

Nedávno sme predávali na jarnom Sashe v Starej tržnici, ktorý spája pod jednou strechou tradičné kúsky a moderné trendy zo sveta domácej rukodielnej tvorby.

Túto nedeľu budeme na Vegánskych hodoch v Starej tržnici a ďalší víkend na akcii Burzoblšák, ktorú pravidelne navštevujeme už viac ako rok. Neskôr na Festivale záhrad v Bory mall či na Dobrom trhu na Jakubáku.

Na vašom Instagrame som si všimla, že organizujete aj workshopy. Koľko stojí taký workshop a ako prebieha?

Workshopy organizujeme v rámci vlastných eventov, ale aj pre firmy. Máme na výber workshopy výroby rastlinných i sukulentných terárií. Na začiatku každého workshopu predstavíme rôzne rastlinky vhodné do terárií a odporučíme účastníkom, ktorým druhom sa bude u nich dobre dariť. Ďalej si účastníci vytvoria pre rastliny podložia a zamiešajú si vlastný substrát. Následne si môžu vybrať zo širokého výberu zelených aj farebných rastlín. Po samotnom zasadení, nasleduje dekorovanie kôrou, kamienkami či machom podľa predstáv. Domov si okrem skúseností každý odnesie aj návod na starostlivosť.

Workshopy máme rôzne, cena je od 20 eur na osobu. Samozrejme pre veľké eventy cenu prispôsobujeme.

Je Plantizia vašim hlavným zdrojom príjmu alebo ide o hobby či privyrobenie si?

Evička: Pre mňa je to hobby popri štúdiu. Rastliny ma už predtým bavili a až na početné podnety od našich sledovateľov sme ich začali predávať. Správa sociálnych sietí a webu ma baví a viem si predstaviť, že by to bolo aj moje zamestnanie do budúcna. Zároveň si užívam aj predajné akcie, kde si plne uvedomím, že Instagram nie sú len čísla a likey, ale za každým z nich je človek, ktorý nás podporuje a inšpirujeme ho. Preto aj sa aj počas sezóny snažíme ísť na čo najviac akcií, aby všetci mali možnosť prísť si od nás po radu ohľadne pestovania či rastlinku.

Matúš: Ja okrem štúdia aj pracujem, ale snažím sa čo najviac pomáhať či už tým, že som programoval náš e-shop, robím fotky, starám sa o organizáciu eventov či workshopov a samozrejme na akciách predávame spolu.

Koľko rastliniek dokážete predať za mesiac?

To je veľmi premenlivé číslo, závisí od ročného obdobia, ale aj od toho či ideme niekam predávať alebo nie.

Kde uskladňujete všetky rastlinky? Nerozmýšľali ste nad kamennou prevádzkou?

Rastlinky máme v našom byte, vo veľkých drevených policových regáloch, kaktusy máme na stole pod oknom. Či už naše zbierkové kúsky alebo tie na predaj, sú neodmysliteľnou súčasťou našej domácnosti a život bez rastlín si už ani nevieme predstaviť.

Na kamennú prevádzku sa nás naši sledovatelia často pýtajú, ale momentálne sme plne vyťažení a nestíhali by sme ešte aj predávať v obchodíku. Na našom e-shope sa nám páči, že je to také osobné a rastlinky ľuďom dávame priamo my, možnosť osobného odberu máme každý deň v týždni v doobedných alebo poobedných hodinách podľa toho, kto má kedy voľno zo školy či práce, aby si každý zákazník mohol prísť po rastlinku kedy mu vyhovuje.

Ale ako sa vraví, nikdy nehovor nikdy a možno si raz náš ateliér, pracovisko a „sklad“ rastlín presunieme do kamennej predajne. Aj e-shop sme si rozmysleli z večera do rána a o pár týždňov ho spustili, takže uvidíme, ako sa ráno zobudíme.

Ďakujeme za rozhovor Evička a Matúš.

Článok vznikol v spolupráci so Sashe.sk

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.