Kristína Roth, Instagram/hlbina_

Pevne veríme, že Žanetu Morovskú ti nemusíme predstavovať. Je spoluautorkou sarkastických ilustrácií Popysky a určite ti odporúčame prečítať aj rozhovor, ktorý sme s nimi urobili. Okrem toho vydala knihu Manifest mladej ženy, ktorú by si mala prečítať každá z nás. Nielen, že ti dokáže otvoriť oči, ale uvedomíš si aj veci, ktoré si doteraz prehliadala.

Zároveň je autorkou výbornej konverzačnej hry Hlbina, ktorá je vhodná nielen pre páry, ale tiež si ju môžu zahrať priatelia alebo rodinní príslušníci. V súčasnosti sa rozprávame čoraz menej, pretože kontakt nahradili sociálne siete a písanie. Takéto rozhovory sú veľmi dôležité a nič ich nedokáže plnohodnotne nahradiť. V týchto dňoch vychádza aj nová verzia Hlbiny, ktorá je orientovaná viac na ženy.

O hre, partnerstve, ale aj o tom, ako si vybudovať lepšie vzťahy so sebou alebo inými ľuďmi, sme sa so Žanetou otvorene porozprávali a máš sa na čo tešiť.

Kde vznikol námet vytvoriť hru Hlbina? Doviedol ťa k tomu napríklad tvoj vzťah a snaha zlepšiť ho?

Napríklad, presne! Vzťah buď kvitne alebo vysychá. Buď sa prehlbuje alebo splytčuje. Buď sa na ňom sústavne a vedome pracuje alebo, …

Námet vytvoriť Hlbinu vznikol z potreby oživiť náš vzťah, na ktorý počas prvej covidovej vlny začal „padať prach“. Oprášiť prach vo vzťahu sa dá napríklad aj tak, že otvoríme témy, ktoré sme dlho zametali pod koberec alebo len na ne nebol čas.

Zároveň som bola vždy prirodzene veľmi zvedavá, rozjímavá a poetická duša, ktorá odjakživa milovala otázky. Kladiem ich naozaj hocikedy a hocikomu. Moje okolie si už zvyklo a často ma nazýva „studnica otázok“.

zdroj: Kristína Roth

Ako by si túto hru opísala? Pre koho je určená a komu dokáže najviac “sadnúť” a dať niečo do života?

Opísala by som ju ako efektívny konverzačný nástroj, ktorý dokáže veľmi prirodzene a nenútene stimulovať otvorený, dlhý a autentický rozhovor. Keď s niekým žiješ už dlhé roky, je ťažké len tak vypnúť telku/mobil a oznámiť: „Tak, a teraz sa ideme hlboko rozprávať!“

Hlbina je skvelá v tom, že je takým akoby spúšťačom, ktorý nám navodí plnohodnotný rozhovor bez okolkov a pocitu trápnosti. Skrátka sa ideme hrať a keď sa hráme, tak sme viac uvoľnení, tým pádom sa viac otvárame a čím viac sa otvárame, tým väčšie putá vznikajú. Funguje to na veľmi jednoduchej mechanike, a aj vďaka tomu sadne Hlbina každému.

Najviac asi takým, ktorí sa skutočne túžia ponoriť do seba či do druhých. Uvedomiť si svoje pocity, myšlienky, sny a plány. Zistiť, kam sa uberajú v živote a čo od neho chcú. Hlbinu vie človek „hrať“ aj sám, tým že si vedie denník alebo len pravidelne reflektuje svoj deň.

Prekonať strach z otvorenia sa je jeden z najúhlavnejších nepriateľov každého vzťahu. Prajem každému, kto ho má, aby tento strach rozoznal a postupne rozpúšťal.

Existujú vôbec správne a nesprávne odpovede pri tejto hre?

Neexistujú správne či nesprávne odpovede. Existuje len problém sa otvoriť a odhaliť druhým svoje pocity, svoje vnútro. Ak to dokážeme, stávame sa zraniteľnými a to je krásny vedľajší efekt hry. Pozývam všetkých, ktorí budú niekedy hrať našu hru, aby si dovolili byť viac zraniteľní. Uľaví sa im.

Čo by si odporučila ľuďom, ktorí si idú hru zahrať, no pri niektorých otázkach sa necítia príjemne a boja sa otvoriť?

Je v poriadku, že sa pri niektorých otázkach necítime komfortne a každý má právo na svoje súkromie. Čo mi je ale trochu ľúto, ak aj niekto chce konečne obnažiť svoje vnútro, ale má tam blok – silný, ochranný múr, ktorý si vystaval okolo svojho srdca, tak, aby sa tam nikto nedostal a neublíži mu. Ako zbúrať tento múr? To je dobrá otázka, haha 😀

Asi tak, že uverím, že ten, ktorému sa otváram nezneužije moju zraniteľnosť, že nemá dôvod mi ublížiť, zraniť či vysmiať. Že jednoducho otvárať sa a rozprávať o svojich pocitoch a názoroch je ľudské, prirodzené a potrebné ak chceme viesť naplnený život.

Prekonať strach z otvorenia sa je jeden z najúhlavnejších nepriateľov každého vzťahu. Prajem každému, kto ho má, aby tento strach rozoznal a postupne rozpúšťal.

Akú spätnú väzbu si na Hlbinu zatiaľ dostala? Stretla si sa s nejakou kritikou?

Spätná väzba je zatiaľ veľmi pozitívna, povzbudivá a niekedy až dojemná. Výraznú kritiku sme zatiaľ nedostali, iba nám pár ľudí napísalo, že je potreba nielen hlbiny ,ale aj “blbiny”. Túto spätnú väzbu sme veľmi ocenili a do novej verzie hry – Hlbina ženskej duše, sme zakomponovali už aj vtipné, blbé či inými slovami povrchné otázky 🙂

zdroj: Kristína Roth

Stretla si sa aj s príbehmi, kedy tvoja hra dokázala niekomu zachrániť vzťah a zlepšila jeho kvalitu?

Súčasťou hry sú aj otázky, z ktorých vyplývajú úlohy a výzvy. Je pre mňa veľkým zadosťučinením, keď nám ľudia píšu, ako sa vďaka našej hre konečne pustili do vecí, ktoré dlho odkladali, alebo že si po dlhej dobe pripomenuli svoje sny. Dokonca jedna mladá žena nám písala, že ju počas hrania požiadal partner o ruku. Mal to naplánované a čakal na tú správnu otázku.

Hlbina je presne taká dobrá, akou si ju spravia samotní účastníci a dá sa dokonca poňať aj vtipne.

Prečo je podľa teba dôležité, aby partneri medzi sebou viedli hlboké a autentické rozhovory? 

Mnoho vedeckých štúdií potvrdilo, že vzťahy a medziľudský kontakt sú jednou z hlavných podmienok šťastného života. Jeden zo zakladateľov pozitívnej psychológie Ed Diener napísal, že „Vzťahy sú pre naše prežitie rovnako dôležité ako jedlo a vzduch.“ Lenže ako také vzťahy vytvárať? Komunikácia nestačí, tá často skĺzava do plytkosti.

Strážime si svoje city, bojíme sa druhých pripustiť k telu. Hlbina sa dokáže dostať hlboko pod kožu, bez toho, aby to bolelo. Istý výstup mimo komfortnú zónu to v sebe nesie, ale bez toho sa predsa človek nemôže posúvať vo svojom živote ani vo vzťahu ďalej.

Mali by sme takéto rozhovory viesť aj my ženy samy so sebou?

ÁNO, úplne najviac. Každá žena a každý muž. Je na to pekné slovo – sebaspyt. Spytovať sa samého seba a hľadať v sebe odpoveď. Celý náš život je vlastne jeden dlhý rozhovor.

Problém je, že často so sebou nevedieme pravdivý rozhovor. Máme o sebe mylné predstavy, respektíve sa snažíme zapadať do predstáv druhých a to len preto, že sa málo poznáme a málo o sebe vieme. Nezaujímame sa o svoju dušu a nepýtame sa jej, čo by ju potešilo. Rozvlnilo.

zdroj: Kristína Roth

Momentálne uzrela svetlo sveta aj ženská verzia Hlbiny. V čom sa odlišuje od tej klasickej?

Od klasickej univerzálnej Hlbiny sa odlišuje tým, že kladie otázky na telo a dušu ženy. Nerada by som, aby sa muži cítili na druhej koľaji, ale tým, že sa všetky moje doterajšie projekty sústredili okolo ženstva, vyvrela z hĺbky môjho srdca potreba vytvoriť otázky na ponáranie sa do ženskej duše.

V hre sú aj také otázky, ktoré si pravidelne kladiem ja sama a používam ich ako nástroj vo svojom sebarozvoji. Zároveň mnohé otázky obsahujú aj výzvy a úlohy, ktoré by mali hráčky po dokončení alebo v priebehu hry plniť.

Obsahuje vtipné, dokonca plytké otázky, ktoré vnášajú do celej hry humor a nadhľad. Babské pletky a doťahovanie si jedna druhej patrí k našej prirodzenosti, chcela som to zachovať, pretože ani ja sama nie som stále len tá rozjímavá.

Komu by si odporučila, aby si zahral túto ženskú verziu? Je vhodná taktiež aj pre páry? 

Hru ocení mladá či taká, čo kedysi bývala mladšia. Mama či dcéra, hĺbavá žena či žena sarkastická, taká, ktorá sa zatiaľ veľa nezamýšľa, vyzrelá žena, žena na materskej, … skrátka každá, ktorá chce tak trochu oprášiť každodenný nános make-upu a ísť pod povrch. Pritom sa však aj baviť.

Pre lesbické páry určite, pre hetero neviem 😀 Ak by mužovi nevadilo, že by celý čas odpovedala len žena a bol by z toho prevažne monológ, tak asi áno. Mnoho otázok sa týka ženskej se*uality, plodnosti, cyklu,  napríklad „Aké to bolo, keď ti prvýkrát pretieklo?“ Na takúto otázku by muž odpovedal ťažko, ale, samozrejme, jeho záujem je vítaný a nikomu by som túto hru nechcela odoprieť. Mnohé otázky ako napríklad „V akého človeka by si rada vyzrela?“ sú univerzálne a dajú sa aplikovať aj na mužov.

zdroj: Žaneta Morovská

Prepája sa ženská Hlbina nejakým spôsobom aj s tvojou knihou Manifest mladej ženy? Prečo by si mali ženy podľa teba túto knihu prečítať?

Ak niekto čítal moju knihu a následne si zahrá Hlbinu ženskej duše, spozná môj rukopis. Napokon, otázky tvoria názvy jednotlivých kapitol v mojej knihe. Mnohé otázky sa dopytujú na nosné témy knihy, ako napríklad sloboda, potreba sebaspoznávania, naplnenia, súznenia, nezapadania do predstáv okolia – ale do seba, téma vlastnej pravdy, v súlade s ktorou chcem žiť, cykličnosť. Myslím, že medzi Manifestom a Hlbinou je výrazné prepojenie, ale zároveň obe fungujú aj samostatne.

V čom podľa teba spočíva najväčší problém súčasných žien a dnešných vzťahov a čo by bolo potrebné urobiť, aby nastala nejaká zmena? 

Najväčší problém, alebo skôr výzva, je dovoliť si byť sama sebou a byť autentická. Sama sebe verná. Je potrebné spoznať kto som, pochopiť sa a prijať, že žena je jedna konštantná zmena. Keď toto pochopíme, v našom živote nastane výrazná zmena.

Čo by si chcela na záver odkázať našim čitateľkám? 

Nech idú pod povrch, aj keby to bolo spočiatku nepohodlné. Nech sa spoznávajú a kultivujú svoj ženský potenciál. Nech sú otvorené, hravé, zvedavé a hlavne SLOBODNÉ.

Ďakujeme Žanete ešte raz za krásny rozhovor a veríme, že si si jeho čítanie užila minimálne tak, ako my jeho tvorenie. 🙂 

Viac z kategórie Rozhovory