Trauma
stockcake.com, Freepik/rawpixel.com

Každé detstvo sa formuje rôznymi zážitkami, ktoré sa odrážajú v dospelosti. Niektoré veci si môžeme myslieť, že sú bežné, možno dokonca normálne, ale v skutočnosti majú hlboký vplyv na naše duševné zdravie a formovanie osobnosti – v budúcnosti sa nimi môže vyvolať trauma. Záleží na tom, ako sa s tým vysporiadame, a ako si uvedomíme, že to, čo nám prišlo prirodzené, nás môže ovplyvniť viac, než si dokážeme predstaviť.

Jedna z najvýznamnejších zahraničných štúdií, ktorú uskutočnili Centrá pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) v spolupráci s Kaiser Permanente, identifikovala 10 typov nepriaznivých detských skúseností. Tie môžu mať dlhodobý negatívny vplyv na zdravie a pohodu jednotlivca. Výsledky tohto výskumu ukázali, že čím viac takýchto skúseností človek zažil, tým vyššie je riziko vzniku rôznych zdravotných problémov v dospelosti.

Autori štúdie zdôrazňujú dôležitosť včasnej identifikácie a intervencie pri detských traumách na prevenciu dlhodobých negatívnych dôsledkov na duševné zdravie.

Trauma v detstve môže vzniknúť aj takto:

Kritika namiesto podpory

Keď si bola dieťaťom, možno si často počula kritiku namiesto podpory alebo pochvaly. Mnohí rodičia si to neuvedomujú, no neustále zdôrazňovanie, čo robíme zle, bez toho, aby sa ocenila naša snaha alebo úspechy, môže zanechať trvalé stopy. Takýto postoj môže v dospelosti spôsobiť nedostatok sebadôvery, pocit menejcennosti a neustále presvedčenie, že nie sme dosť dobré.

Trauma môže vzniknúť aj na základe emocionálneho zanedbávania

Tvoje potreby môžu byť zanedbané, aj keď rodičia nemali zlý úmysel. Ak si vyrastala v prostredí, kde sa nevenovalo dostatočné množstvo času tvojim pocitom alebo si nemohla otvorene vyjadriť svoje emócie, môže to viesť k ťažkostiam pri rozpoznávaní a vyjadrovaní vlastných pocitov v dospelosti. Taktiež si môžeš vytvoriť tendenciu potláčať svoje emócie, čo vedie k uzavretosti a problémom v blízkych vzťahoch.

Výchova dieťaťa
zdroj: Pexels/Gustavo Fring

Zanedbávanie seba a hraníc

Možno si v detstve nikdy neprejavovala svoje hranice, pretože ti bolo povedané, že ich nemáš. Ak si nebola naučená, že máš právo povedať „nie“ alebo že tvoje osobné pocity a potreby sú dôležité, môžeš v dospelosti zažívať problémy so stanovením si hraníc. To vedie k zneužívaniu, vyčerpaniu alebo pocitu, že musíš vždy vyhovieť ostatným, na úkor svojho vlastného blaha.

Očakávania a tlak na výkon

Ak tvoji rodičia alebo blízke okolie kládli neprimeraný tlak na výkon a dokonalosť, môže to mať za následok neustály stres, strach zo zlyhania a pocit, že nikdy nie si dosť dobrá. To môže viesť k úzkostiam. Alebo dokonca k vyhoreniu, ak sa neustále usiluješ o perfekcionizmus.

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórie Life