spánok

Nech je dôvod akýkoľvek, vo finále priemerne v noci naspím možno 6 hodín, a to mi skrátka nestačí.

Som jedna z tých, ktorá potrebuje spať aj 8 hodín – a cez víkend možno aj 10. Ak mám nedostatok spánku, cítim to. Celý deň som nepoužiteľná, oťapená, bez energie. Mám zničenú pleť či výrazné kruhy pod očami.

Posledné roky mávam pravidelne problémy so spánkom, i keď vždy iné. Jeden čas som jednoducho nevedela zaspať – v posteli som sa mohla prevaľovať hodiny, a to aj vtedy, keď som mala aktívny deň.

Inokedy som mala v hlave toľko myšlienok o práci a živote, že som ich musela vždy najprv „potriediť“, čo zabralo veľa času. Veľký problém mi robia aj jet lagy a celkovo je pre mňa spánok náročnou témou.

Budím sa totálne zničená a cez víkendy často po zobudení zostanem v posteli aj hodinu, aby som si vôbec uvedomila, kto som a čo musím v ten deň spraviť.

Zlý spánok mi ničil život
zdroj: Unsplash/Yuris Alhumaydy

Bojujem s tým už roky

Samozrejme, už nejaký čas sa to snažím riešiť.

Prvým pokusom boli bylinkové čaje, ktoré upokojujú – známy je v tomto napríklad harmanček. Čaje sú však horúce a leto je leto – ak nechcem prepotiť obliečky, musím to riešiť inak.

Nejaký čas som si rozmiešavala magnézium z drogérie, ktoré dokáže človeka dobre „vyladiť“. To však nie je udržateľné – zároveň cvičím, magnézium si občas dávam po tréningoch, nemôžem si predsa dávať ešte aj sáčok citrátu každý večer.

Pred rokom mi kamoška poradila melatonín – v tom čase vo forme sprejov, ktoré sa dajú kúpiť v každej lekárni.

zdroj: Archív Odzadu

Čo je melatonín

Melatonín, známy ako spánkový hormón, je prirodzený hormón, ktorý je v každom ľudskom tele zodpovedný za kontrolu spánkového cyklu. Produkuje ho časť mozgu, známa ako epifýza. Keď pôsobí na receptory, ľudskému telu dáva signál, že je čas ísť spať.

Najviac melatonínu telo produkuje v tme. Čím je väčšia tma, tým viac melatonínu telo produkuje a tým viac si ospalá – najmenej ho v krvi máme počas denného svetla.

Večer aj v noci som však vystavená množstvu svetla – od žiaroviek až po obrazovku iPhonu. Môj prirodzený melatonín sa tak zrejme začína vyplavovať neskoro a v menších množstvách, ako to bolo u žien v minulosti – a zrejme sa to týka väčšiny ľudí.

Posteľ
zdroj: Unsplash/Quin Stevenson

Melatonín je možné suplementovať aj zvonku – či už vo forme sprejov, želé alebo tabletiek. Ja osobne melatonínové doplnky s prestávkami používam už takmer 2 roky (aktuálne Zzzquil) a cítim veľké zlepšenie. Len nedávno som sa sťahovala a v novom byte som akosi nemala problém so spánkom – časom však prišlo aj to.

Zaujímavé na Zzzquile je, že si môžete vybrať – okrem spreja aj formu želé. Želé nie je len melatonín „sám o sebe“, obsahuje aj vitamín B6 a podporné bylinky – harmanček, levanduľu a valeriánu. Takéto sú moje skúsenosti:

Prvá noc

Vôbec prvá vec, ktorú som si na ZZZquil všimla, je, že sa dáva 30 minút pred spaním.

To mi však vyhovuje – 30 minút je ideálny čas na to, aby som si stihla umyť zuby či napríklad si dať sérum alebo 15-minútovú hydratačnú masku na pleť.

Výživový doplnok ZzzQuil je želé podobné tomu, ktoré si kúpiš v obchode ako sladkosť. Chutí dobre, nie príliš sladko, a je super, že sa nelepí na zuby.

Samotný spánok bol pokojný, bezsenný a ráno som sa zobudila v poriadku – čo je na mňa veľký úspech, zvyčajne sa budím totálne rozlámaná.

zdroj: Archív Odzadu

Toto sa mi stalo po týždni

Čoraz viac som začala oceňovať, že pri používaní tohto želé mám ešte polhodinu času. Ideálny čas si pripraviť outfit na zajtra alebo dokončiť iné povinnosti – ideálna polhodinka na pokojné činnosti bez obrazoviek, počas ktorej sa upokojím.

Keďže som Zzzquil pred písaním tejto skúsenosti používala týždeň, vďaka kvalitnejšiemu spánku mám omnoho menej výrazné kruhy pod očami a takmer žiadne vyrážky na tvári, ktoré sa mi zvyčajne tvoria po dvoch či troch nociach príliš krátkeho spánku.

zdroj: Archív Odzadu

Moje tipy, ako zaspať čo najjednoduchšie

Odporúčam byť v pokojovom režime – je ľahšie aj príjemnejšie ležať v posteli a cítiť prichádzajúcu ospalosť a ťažobu, než niečo nestíhať a naháňať sa do postele.

Ja pri zaspávaní počúvam ešte aj podcasty (na Spotify sa dá nastaviť, aby sa samy vypli po určitom čase, ja tam mám 40 minút), vďaka čomu mi stačí sústrediť sa na hovorené slovo a ospalosť si ma prirodzene vezme do spánku.

zdroj: Archív Odzadu

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórie Life