Psychologička radí: Ako sa naučiť povedať „nie“ bez pocitu viny a stresu?
LifestyleČasto súhlasíš s vecami, ktoré nechceš, len aby si niekoho nesklamala? Povedať „nie“ môže byť náročné, najmä ak ťa trápi pocit viny alebo obava, že niekoho raníš. Mnoho ľudí sa bojí odmietnutia, pretože nechcú pôsobiť sebecky či necitlivo. Pravda je však taká, že stanovenie hraníc je nevyhnutné pre duševnú pohodu a zdravé vzťahy. Psychologička Mgr. Veronika Peráčková z online poradne MOJRA.sk vysvetľuje, prečo je dôležité naučiť sa odmietať bez výčitiek a ako to urobiť s rešpektom voči sebe aj druhým.
Ak toto všetko spĺňaš, pravdepodobne si takzvaný „people pleaser“. O takýchto ľuďoch sa dozvieš viac po kliknutí SEM. Neuprednostňuj potreby a želania druhých pred svojimi vlastnými, lebo inak nič nezostane z teba!
Ako sa naučiť povedať NIE bez pocitu viny?
Najlepšie prvé kroky sa podľa slov odborníčky robia v bezpečnom prostredí. Učiť sa teda môžeš na svojich deťoch, keď sa ťa spýtajú, či im kúpiš nejakú hračku. Alebo povieš „nie“ predavačke, keď sa ťa opýta, či chceš poradiť.
„Každý má nejakú inú predstavu bezpečného prostredia pre naše prvé ,nie‘. Keď si vyskúšame čokoľvek nové v prostredí, o ktorom sme presvedčení, že v ňom máme možnosť zažiť úspech, posilní to našu dôveru v seba. Tento pozitívny zážitok nás môže podporiť v ďalších krokoch … Keď nemáme predstavu takéhoto prostredia vo svojom okolí, môžeme si nájsť ,absurdné prostredie‘. Napríklad stránku s najdrahšími autami sveta, kde sa nás robot alebo človek na online chate opýta či chceme s niečím pomôcť,“ opisuje ďalej.
„Máme prostriedky na najdrahšie auto sveta? Ak nie, bude pre nás oveľa ľahšie povedať ,nie‘, keď vieme, že nám naše možnosti nedovolia povedať ,áno‘. A že vlastne máme úplne relevantný argument, ktorým naše ,nie‘ podporíme,“ uvádza príklad. Dodáva, že prospešné môže byť aj sebapozorovanie.
„V skutočnosti slovo ,nie‘, využívame alebo existujú situácie, kedy by sme ho bez váhania použili. Napríklad keby si batoľa išlo chytiť zapnutú motorovú pílu alebo keby sa nás niekto opýtal či sa voláme Jožko Mrkvička a my sa tak nevoláme. Pre niektorých ľudí je prospešné, keď si na začiatku takejto cesty všimnú, že sú schopní ,nie‘ hovoriť. To totižto vie postaviť základy pre ďalšiu prácu na sebe,“ navrhuje expertka ďalej.
Ako sa vysporiadať s pocitom, že sklameme druhých?
Pre odomknutie obsahu zadaj svoj e-mail
Registrácia a platba bude dokončená po zadaní e-mailu.
Staň sa členom Odzadu PREMIUM
a získaj neobmedzený prístup.
Predplatné môžeš zrušiť kedykoľvek.
V článku sa po odomknutí dozvieš
- Prečo je ľahšie povedať „nie“, keď máš relevantný argument?
- Ako ti môže pomôcť sebapozorovanie pri stanovovaní hraníc?
- Prečo je normálne, že občas niekoho sklameme?
- Ako sa vyrovnať s pocitom, že sklameme druhých?
- Čo ti pomôže uvedomiť si vlastnú hodnotu?
- Aké prekážky môžeš zažiť pri stanovovaní hraníc?
- Ako si postupne budovať schopnosť povedať „nie“?
Po odomknutí tiež získaš
- Články bez reklám
- Neobmedzený prístup k viac ako 75 000 článkom
- Exkluzívne benefity