Si na diéte alebo sa zdravo stravuješ a vyhýbaš sa chlebu či inému pečivu? Nie je to najlepší nápad, keďže to má veľký efekt na trávenie a pleť. Rovnako ako uprednostňovanie bezlepkového pečiva aj napriek tomu, že nie si alergická na lepok. Takéto pečivo má často vyšší obsah cukru alebo tukov, aby sa dosiahla požadovaná chuť a textúra, ktoré sa stratili vynechaním lepku.
Prečo je kváskové pečivo dobré pre trávenie a pleť?
O pečive koluje nekonečne veľa mýtov. Napríklad, že bezlepkové je lepšie a biela múka je jed, kým celozrnná je tá najzdravšia na svete. Ale je to naozaj tak?
„Celozrnná múka obsahuje viac vlákniny, vitamínov a minerálov, čo z nej robí výživnejšiu voľbu, ale výsledkom je aj hutnejšie a tmavšie pečivo s intenzívnejšou chuťou. Bežná biela múka, naopak, poskytuje ľahšie, nadýchanejšie výrobky s jemnejšou textúrou, preto sa častejšie používa v tradičných receptoch na chlieb a pečivo,“ povedal zakladateľ pekárne Pekárova žena Dávid Greňa.
Problémy s trávením pečiva, ako je napríklad nadúvanie, sa minimalizujú, keď dáš prednosť kváskovej alternatíve. „Je to preto, že kváskový chlieb dlhšie vyzrieval a ako prirodzený konzervant sa v ňom vytvorila kyselina mliečna,“ potvrdil odborník. Toto platí pre všetky druhy pečiva vyrobené z kvásku. V zložení výrobkov nájdeš len múku, vodu a kvások.
Ak je v zložení droždie a iné látky, ide o „rýchlené“ pečivo. Nechutí tak dobre, vydrží kratšie a naše telo ho skutočne až tak nepotrebuje.
Vylepšenia pre zdravie
V pečive sú bežne rôzne prísady, napríklad emulgátory, enzýmy a stabilizátory. Zlepšujú jeho objem a trvanlivosť, ale zároveň môžu ovplyvniť prirodzenosť chleba, rožkov či koláčov. Na trhu sú našťastie aj pečivá, pri ktorých sa využívajú prírodné alternatívy, ako je napríklad dlhšie kvasenie, ktoré prirodzene zvyšuje objem a chuť. Alebo prírodné kyslomliečne produkty na zlepšenie textúry cesta a predĺženie čerstvosti bez chemických prísad.
Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.