Instagram/nath_qcharska, Instagram/mrs_darks

Určite si aspoň na sociálnych sieťach zahliadla ženy, ktoré sú navlečené v netradičnom oblečení, trčia z nich rôzne káble a tak cvičia. Stačí aj 15 či 20 minút. Ide o EMS tréning, teda elektrickú stimuláciu svalov. Je takýto druh cvičenia naozaj efektívny alebo by si sa mala mať na pozore? Portály Take the Health a Not Your Normal Health Blog priblížili jeho výhody a nevýhody.

Hovorí sa, že jeden či dva 20-minútové EMS tréningy týždenne dokážu nahradiť 6 hodín bežného cvičenia napríklad vo fitku. Je to teda dobrá náhrada pre tých ľudí, ktorí nemajú dostatok času na pravidelné chodenie do fitness centra. Polhodinku dvakrát do týždňa si určite nájdeš, na to si len ťažko nájdeš výhovorku.

Prístroj umožňuje väčšiu stimuláciu svalov. Počas toho, ako do tela dostávaš tento elektrický výboj, ty vykonávaš cviky s vlastnou váhou ako drepy alebo výpady. Nie je to bolestivé, pre niekoho možno maximálne nepríjemné, no časom si na to vieš bez problémov zvyknúť. Na začiatku by mala byť intenzita trochu nižšia a zvyšovať sa každým ďalším cvičením. Pre telo to tak bude prirodzenejšie.

Vďaka EMS tréningu šetríš nielen čas, ale môžeš aj rýchlejšie dosahovať ciele. Poskytuje ti optimálny rast svalov a zároveň zvýšenú spotrebu kalórií. Štúdie hovoria o tom, že za 20 minút by si mohla spáliť 500 až 800 kalórií, ale presné výsledky či potvrdenia zatiaľ nie sú úplne dokázané.

Každopádne, pri upravenej strave to môže byť skvelý doplnok na chudnutie a formovanie postavy. Dokáže tiež zlepšiť bolesti chrbta alebo celkovú regeneráciu. Nemala by si sa ale zameriavať iba na tento druh cvičenia, ale radšej ho kombinovať aj s iným pohybom.

Tak ako všetko, aj EMS tréning so sebou nesie určité riziká a nevýhody. Nie je vhodné pre každého a ľudia s niektorými diagnózami by sa mu mali úplne vyhýbať.

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.

Viac z kategórie Fitness