instagram.com/viktorvincze

Známy moderátor a vášnivý ochranca životného prostredia spolu s manželkou Adelou Vinczeovou ukázali, kde všade sa oplatí navštíviť našu krajinu. Slovensko je príťažlivé nielen svojou prírodou, ale i historickými múzeami, vďaka ktorým budeme znova o niečo múdrejší. Viktor o všetkom informoval na svojom instagramovom profile.

Zážitok vďaka umeniu

„Dovolenka na Slovensku nie sú len akvaparky, halušky a skanzeny. Zážitok viete mať aj s umením. Napríklad v nádhernej galérií P.M.Bohúňa v Liptovskom Mikuláši,“ informoval Viktor.

Vo svojom poste uviedol, že sa dozvedel množstvo nových zaujímavostí. Príbehy maliarov, ktorých diela zdobia galériu, sú fascinujúce a svojim sledovateľom tak dal tip, kam na výlet. Podľa známeho moderátora sa tieto výtvory oplatí vidieť.

„Aj Vy by ste im mohli dať šancu. Kdekoľvek na Slovensku v galériách a múzeách. Lebo tak ako pre nás začínajú byť prírodou už len tuje a umelo hnojený trávnik na našich absurdných záhradách, začneme za krásu umenia čoskoro vnímať len make-up tutorialy na instagrame. A to by bola škoda ako časom tmavnúce obrazy Medňanského,“ vysvetlil Viktor.

View this post on Instagram

Dovolenka na Slovensku nie sú len akvaparky, halušky a skanzeny. Zážitok viete mať aj s umením…napríklad v nádhernej galérií P.M.Bohúňa v Liptovskom Mikuláši. Od našej “hostiteľky” pani Hybenovej sme sa dozvedeli, že Zolo Palugyay zahynul po tragickom páde z Ďumbiera, na ktorom sa chystal maľovať prírodu. Keby nebolo českého maliara Hálu, krásy Važca by neostali takto umelecky zachované. Ester Šimerová-Martinčeková sa z Bratislavy presťahovala za svojím mužom – legendárnym fotografom Martinom Martinčekom na Liptov, lebo tam je skrátka krajšie “životné prostredie”. Aj naši maliari boli eko. Aj ich príbehy sú fascinujúce. A aj Vy by ste im mohli dať šancu. Kdekoľvek na Slovensku v galériách a múzeách. Lebo tak ako pre nás začínajú byť prírodou už len tuje a umelo hnojený trávnik na našich absurdných záhradách, začneme za krásu umenia čoskoro vnímať len make-up tutorialy na instagrame. A to by bola škoda ako časom tmavnúce obrazy Medňanského. #art #adelavinczeova #dovolenkanaslovensku

A post shared by Viktor Vincze (@viktorvincze) on

Príbehy inšpiratívnych žien

„Naša dovolenka pokračovala v Slovenskom múzeu ochrany prírody a jaskyniarstva. V skriniach za mnou sa práve Adelka dozvedá, že jedným z najstarších stromov u nás je 700-ročná lipa kráľa Mateja Korvína, ktorá stojí pred Bojnickým zámkom,“ uviedol v poste známy moderátor.

To však nie je všetko, čo múzeum ponúka svojim návštevníkom. Ženy zohrávali už v dávnych časoch dôležitú rolu v spoločnosti. Ich príbehy sú zviditeľnené práve v týchto vzdelávacích priestoroch.

„Neskôr zisťujeme, že prvou profesionálnou nosičkou vo Vysokých Tatrách bola pani Mária Hudáčeková. Pani Izabela Textorisová bola zas našou prvou botaničkou v čase, keď veda nebola pre ženy dostupná. Sama sa naučila 5 jazykov a okrem iného objavila nový druh bodliaka, ktorý pomenovali po nej,“ opísal inšpiratívny príbeh.

„Jej teta, pani Ľudmila Kuorková, bola zas jednou z prvých slovenských učiteliek. Ženy zohrali v našej v histórii kľúčové úlohy, ale bez dovolenkovej návštevy múzejných inštitúcii by sme sa o nich zrejme nedozvedeli,“ skonštatoval Viktor.

Ak nevieš, kam sa toto leto vybrať, vedz, že sa oplatí prebádať aj naše Slovensko. Ako uviedol známy moderátor, nemusí to byť iba o kúpaliskách, ale čo tak si viac rozšíriť svoje obzory? Vieš už, ktorú galériu alebo múzeum by chcela navštíviť?

View this post on Instagram

Naša dovolenka pokračovala v Slovenskom múzeu ochrany prírody a jaskyniarstva. V skriniach za mnou sa práve Adelka dozvedá, že jedným z najstarších stromov u nás je 700 ročná lipa kráľa Mateja Korvína, ktorá stojí pred Bojnickým zámkom. Neskôr zisťujeme, že prvou profesionálnou nosičkou vo Vysokých Tatrách bola pani Mária Hudáčeková. Pani Izabela Textorisová bola zas našou prvou botaničkou v čase, keď veda nebola pre ženy dostupná. Sama sa naučila 5 jazykov a okrem iného objavila nový druh bodliaka, ktorý pomenovali po nej. Jej teta, pani Ľudmila Kuorková, bola zas jednou z prvých slovenských učiteliek. Ženy zohrali v našej v histórii kľúčové úlohy, ale bez dovolenkovej návštevy múzejných inštitúcii by sme sa o nich zrejme nedozvedeli. Hlavne – keby ma MOJA žena na ne neupozornila. Tak, ktoré múzeá/galérie toto leto navštívite vy? Prípadne, aké pikošky ste sa v nich už dozvedeli? #dovolenkanaslovensku #museum #vinczeovci

A post shared by Viktor Vincze (@viktorvincze) on

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórie Cestovanie