freepik.com

Určite sa ti už niekedy stalo, že ti niekto v tvojom okolí povedal, že telku nesleduje, pretože ju vlastne doma ani nemá. Tiež si si povedala, ako niečo takéto dokáže a ako je to vôbec možné? Čo vlastne celý deň potom robí? No skús sa nad tým trochu viac zamyslieť a uvidíš, že to nie je až taký zlý nápad, než sa ti na prvý dojem môže zdať.

Úprimne…Koľko času denne venuješ sledovaniu televízie, seriálov či filmov? Hodinu, dve, tri či nebodaj ešte viac? Niekedy sa to ani nezdá, ale touto činnosťou dokážeme premárniť značnú časť dňa. A ty sa potom sťažuješ, že na nič nemáš čas, nič nestíhaš a nevieš, čo urobiť skôr.

Je nám jasné, že keď prídeš domov zo školy či z roboty, nemáš chuť robiť nič iné, len si trochu oddýchnuť a práve sledovanie televízie je tvojou formou relaxu. To ti naozaj neberieme a ani nezazlievame, ale je čas sa poobzerať aj po iných zmysluplnejších aktivitách, z ktorých budeš mať trochu viac úžitku. Nehovoríme, že teraz musíš predať telku a nikdy ju už nepozerať, ale môžeš ísť na to pomaly. Najskôr vynecháš jeden deň, potom možno dva či viac a ty sama uvidíš, ako sa budeš cítiť a ako ti to bude vyhovovať.

zdroj: Photo by Kinga Cichewicz on Unsplash

Prečo prestať sledovať televíziu?

Hlavným a asi najdôležitejším dôvodom je čas. Viac voľného času. Len si predstav, že ten čas, ktorý si doteraz trávila rozvalená na gauči pred telkou, budeš môcť využiť nejak inak. Zo začiatku možno ani nebudeš vedieť, čo máš robiť, lebo to pre teba bude nezvyk. No skús v pamäti zaloviť a pospomínať si na všetko, čo si kedysi chcela robiť, no tvoja univerzálna výhovorka bola „nemám čas“.

Chcela by si sa zdokonaliť v cudzom jazyku? Chcela by si sa naučiť jazdiť na koni, tancovať, maľovať či mnoho iných činností? Chcela by si začať viac cvičiť, zdravšie sa stravovať, chodiť viac na prechádzky, tráviť viac času so svojou rodinou a kamošmi? To všetko odteraz budeš môcť. Možno si si niečo podobné dala ako predsavzatie na rok 2020. Teraz je preto ideálny čas začať s tým a dotiahnuť to do úspešného konca.

Viac času na čítanie

Mnoho mladých ľudí stále odmieta čítanie a vysmievajú sa z tých, ktorí si bez knihy nedokážu predstaviť život. A pritom pri knihe sa dokážeš uvoľniť oveľa viac. Čítaním si navyše zlepšuješ svoju slovnú zásobu a rozvíjaš svoju fantáziu a predstavivosť. Pretože nikto iný si nedokáže predstaviť veci napísané v knihe rovnako ako ty.

Pri knihách je ale dôležité rozlišovať dve kategórie kníh. Tie na voľný čas a odreagovanie sa a tie náučné, ktoré ťa posunú dopredu. Je dobré udržiavať medzi nimi rovnováhu a venovať sa čítaniu oboch. By si sa možno čudovala, koľko motivačných kníh sa nachádza na pultoch kníhkupectiev a dokonca aj od úspešných slovenských autorov.

Už je len na tebe, ktorej oblasti sa chceš venovať viac. Chceš zlepšiť svoje vzťahy alebo sa chceš skôr zamerať na kariéru či osobnostný rozvoj? Takéto knihy ti dokážu pomôcť posunúť sa vpred a ty sa tak môžeš stať lepším človekom.

Viac času na meditáciu a osobnostný rozvoj

Ako sme spomenuli už pri knihách, ak sa rozhodneš zmeniť trochu svoj život a získať viac sebavedomia či istoty, nestane sa tak zo dňa na deň. Ako sa hovorí, ide o beh na dlhé trate a ty musíš skutočne chcieť niečo zmeniť, pretože len tak sa ti to môže podariť. K tomu ti môže veľmi dopomôcť aj meditácia a čas, ktorý stráviš len tak sama so sebou.

Koľkokrát si mala telku zapnutú len tak v pozadí, aby ti niečo hralo a ty si sa popri tom venovala iným činnostiam? Predstav si teraz to ticho, ktoré budeš mať v izbe. Možno sa ti to najskôr bude zdať strašidelné a nepredstaviteľné, no len v tichu budeš môcť dať svojim myšlienkam voľný priechod. Okrem meditácie môžeš vyskúšať napríklad aj takú jogu, vďaka ktorej nájdeš svoju stratenú rovnováhu.

View this post on Instagram

Which leg up variation is your favorite? If you are looking for the best place to start or advance your practice with all the modifications, variations, and progressions to the foundational poses of yoga, grab your copy of the e-books (link in bio)! See the results you want to achieve this year 🙌🏼 Make sure you share this to spread the love of yoga and help inspire others! Save it to inspire yourself as well 🙏🏼 #yogateacher @robinmartinyoga ・・・ How yogis get a ‘leg up’ 💗 What is your favorite pose to lift a leg in? All of these heart openers – from supported bridge to wheel pose – require shoulder, spine and hip mobility. Adding the lifted leg builds strength in the front of the hip (the psoas) and is fundamental for hip stability. There are lots of ways to strengthen the front of the hip – as well as the entire hip joint – to improve hip function. After I’ve done my proper warm up and mobility drills before my yoga practice, I continue to strengthen by adding movements like this one leg lift to poses like these and others. Not only does it strengthen the frontal hip, but lifting a leg stretches the back of the leg (hamstring, posterior hip) and adds an element of balance to so many poses.

A post shared by How To Practice Yoga (@howtopracticeyoga) on

Menej únavy a viac času pre svoje zdravie

Ak si prišla domov doslova vyšťavená a ľahla si si pred telku, je dosť možné, že si zaspala. Tým, že si nevyvinula žiadne úsilie na nejakú aktivitu, telo na to reagovalo a ostalo akoby v úspornom režime. Keď sa však začneš venovať rôznym činnostiam, na nudu alebo únavu nebudeš mať ani čas a budeš sa cítiť oveľa lepšie.

Teraz je správny čas začať sa viac starať aj o seba. Budeš mať čas pripravovať si vlastné jedlo a nebudeš si musieť kupovať fastfood. Zatiahni do toho aj svoje kamošky a robievajte to spoločne. Choďte spolu na nákupy, uvarte si spoločný obed či večeru. Okrem toho, že urobíte niečo pre seba, budete spolu tráviť oveľa viac času a to je na nezaplatenie.

V žiadnom prípade ale nezabúdaj na seba. Vychutnaj si horúci kúpeľ, choď na masáž, ku kaderníčke, na nechty a podobne. Keď budeš šťastná a spokojná, bude to z teba aj vyžarovať. Uvidíš, že sa ťa ľudia časom začnú pýtať, čo sa to s tebou porobilo. A to všetko len vďaka takej maličkosti, akou je vypnutie telky.

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórie Life