Večer v perinách v posteli skroluješ Instagram, kde na teba vyskočí fotka s tričkom na krásnej modelke, o ktorom si pomyslíš, že ho musíš mať. Hneď ráno pri šálke kávy si ho objednáš za smiešne peniaze z brigády a tvoje vysnené tričko za tebou do pár dní precestuje polovicu sveta, a to až k tvojim nohám. To, že tvoj módny kúsok precestoval viac ako niektorí ľudia v tvojom okolí, je jedna vec, druhá, či si sa zamýšľala aj nad tým, čo všetko sa za tým skrýva…

Módne trendy pominú, štýl je večný a životné prostredie je len jedno.

zdroj: pinterest.com

Nebudeme sa navzájom súdiť. Sme ženy, raz darmo, občas sme horlivé nákupné maniačky a každá sa chceme predsa páčiť. Takže je jasné, že obľubujeme pekné veci a rady sa do nich obliekame… A kto nie? Nech hodí do mňa svetrom. Kupovať lacné módne oblečenie je pohodlné, a občas nám robí tú pravú ženskú nesmiernu radosť. A v neposlednom rade, je to pre nás aj forma terapie. ALE…

Druhá strana mince je otázka ekológie. Žiaľ, dnes už dobre vieme, že módny priemysel je v rebríčku najviac znečisťujúcich priemyslov hneď na striebornom mieste. (Prvé miesto obsadil ropný priemysel.)

Práve z tohto dôvodu by bolo dobré, keby sme boli viac informované, vedeli, čo máme vo svojom šatníku, za čo presne platíme, čo podporujeme a pri budúcom nákupe mysleli viac eko. Čo všetko stojí za jedným lacným módnym pozlátkom?

Znečistenie ovzdušia, pôdy a vody, tiež jej extrémna spotreba. Ťažko recyklovateľné materiály, chemické farbenie, vykorisťovanie, detská práca, minimálna finančná odmena pre zamestnancov…

Našťastie, aj tie najpopulárnejšie odevné značky a najznámejší módni dizajnéri si uvedomili, že životné prostredie máme len jedno a prišli s uvedomelou a udržateľnou módou.

Udržateľná móda je tá najmódnejšia záležitosť!

zdroj: unsplash.com

Takže, aká to je ekofriendly / udržateľná / uvedomelá móda? A čo robiť, aby si aj ty podporila tento trend? Prinášame ti 10 tipov, ktoré ti k tomu pomôžu.

1. Základom šatníka by mali byť hlavne nadčasové kúsky, ktoré nie sú len sezónne trendy a aktuálne hity. Preto sa neboj viac investovať práve do vecí, ktoré budeš môcť využívať roky.  Udržateľná móda preferuje kvalitné oblečenie, dobre ušité a z dlhotrvajúcich materiálov. Nové heslo: Kvalita, nie kvantita!

2. Navštevovať seconhandy a nakupovať oblečenie z druhej ruky môže byť zábavný (finančne výhodný!) lov po extra kúskoch, ktoré naozaj nebude mať každý. Už to nemusí byť škaredé a nahádzané oblečenie. Naopak, šaty v nich môžu byť krásne a originálne. Takýto secondhand nájdeš aj v Bratislave – volá sa NOSENÉ a ponúka jedinečné a štýlové kúsky za férovú cenu a okrem toho aj pomáha. Z každého nákupu posiela 15% na podporu organizáciám pomáhajúcim týraným ženám. V NOSENÉ však nájdeš aj recyklovanú módu. Veciam, ktoré už majú to najlepšie za sebou, vdychujú prešitím nový život pod značkou Renewals By Nosene. Takže, smelo do toho! 

zdroj: pinterest.com

3. Dôležitý je výber materiálov. Pri ďalšom nákupe čítaj zloženie látky. Vyhýbaj sa umelým látkam a farbivám.

4. Uprednostňuj lokálne oblečenie. Pre nás to ideálne znamená oblečenie vyrobené v rámci Európy. Nájsť takéto kúsky je občas riadny oriešok, avšak, stojí to zato. Nepodporuješ dopyt z krajín tretieho sveta (Čína, India, Indonézia, Bangladéš,…) a ich často neľudské pracovné podmienky.

5. Redukuj! Nie, naozaj nepotrebuješ mať v skrini haldy oblečenia.

zdroj: pinterest.com

6. Ver mi, ak si tie šaty nemala na sebe toto leto, to budúce ich určite tiež nevytiahneš. Možno by tvojej kamarátke sadli a spravili radosť. Čo tak nejaké veci zo šatníka vyradiť a pomeniť si tieto kúsky s babami?

7. Čo s oblečením, ktoré ťa prestalo baviť? (Ak ani kamarátky oň nejavia záujem?) Určite sa aj v tvojom meste nachádza zberný kontajner na oblečenie pre ľudí v núdzi. Naplň ho a sprav druhým radosť. Ďalšou možnosťou sú niektoré obchodné reťazce, ktoré ponúkajú zľavy, ak donesieš staré šatstvo, ktoré oni ďalej zrecyklujú a využijú. Skús viac vypátrať na webe, alebo odnes nepotrebné veci do secondhandu NOSENÉ. 

8. Recykluj! Ďalšou možnosťou je nájsť využitie doma. Zo starých tričiek s potlačou sa dá ušiť mozaiková deka alebo obliečka na malý vankúš. Ak nie si profíčka v šití, zaobstarať si môžeš hotový kúsok napríklad od Bartinki – značky slow fashion, ktorá eticky vytvára nové odevy prostredníctvom recyklácie starých látok, oblečenia, obliečok, obrusov a všetkého čo sa dá zrecyklovať a ďalej využiť. Stojí za ňou mladá Slovenka Martina Mareková Kuipers, ktorá žije momentálne v Holandsku. 

9. A kde načerpať nové módne inšpirácie? Na tohtoročnom Fashion LIVE! v rámci špeciálnej prehliadky Green Carpett-u nájdeš udržateľnú módu. Okrem značky NOSENÉ a Bartinki si nenechaj ujsť ani dizajnérku Maju Božovič, ktorá svoju tvorbu smeruje k sustaniable fashion, pričom sa riadi myšlienkou „upcycle a recycle“. Inšpiráciu pre svoje modely hľadá v ľudovej kultúre, ľudskom správaní alebo rada reaguje na súčasné problémy spoločnosti. Návštevou podujatia podporíš lokálnu tvorbu a my ti ručíme za to, že budeš mať aj obrovský módny zážitok. Viac o akcii nájdeš TU.

10. Posledná rada nad zlato – pri najbližšom nákupe sa naozaj zamysli, či práve tú danú vec naozaj potrebuješ a využiješ alebo je to len trend, ktorý o dva týždne pominie?

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórie Móda