Unsplash/MILAN GAZIEV

Tiež si ako malá musela spávať pri zapálenom svetle alebo aspoň lampičke, aby si od seba odohnala všetky strašidlá a iné nebezpečné stvorenia? Mnohým z nás to ostalo až dodnes. Na prvý pohľad nevinný zvyk, no v skutočnosti môže podľa portálu Bright Side spôsobiť viacero problémov.

My ženy bývame na niektoré ochorenia náchylnejšie, a to platí aj v tomto prípade. Umelé svetlo počas noci môže spôsobiť problémy s nepravidelným menštruačným cyklom a v niektorých prípadoch dokonca aj zvýšené riziko neplodnosti. Nehovoriac o tom, že to môže narušiť aj tvoj cirkadiánny rytmus, ktorý ovplyvňuje celkové fungovanie organizmu.

Narušený cirkadiánny rytmus môže zvyšovať riziko vzniku depresie, prípadne už zhoršiť aktuálne príznaky. Ovplyvňuje to dokonca aj spomalenie metabolizmu, ktoré skôr či neskôr môže viesť k priberaniu.

Keďže spíš pri svetle, nemôže sa ti tvoriť dostatočná dávka melatonínu. Práve ten má za následok ľahšie zaspávanie a okrem toho znižuje aj krvný tlak. Ak sa ti ho nevytvorí dostatok, tvoj krvný tlak sa môže zvyšovať a k tomu sa môžu pridružiť aj rôzne srdcovo-cievne choroby.

Ako môžeš vidieť, spánok pri svetle so sebou nesie viacero nevýhod. Aj keď sa tak cítiš bezpečne, pokús sa od tohto zvyku odnaučiť. Ak s niekým bývaš, popros ho, aby lampu zhasol, až keď zaspíš. Postupom času sa však nauč zaspávať v úplnej tme, ktorá je prospešnejšia. A, samozrejme, nepozeraj sa pred spánkom do mobilu, pretože modré svetlo z obrazovky spomaľuje tvoje zaspávanie.

Zdroj: Bright Side

Mohlo by sa ti páčiť

Viac z kategórieLife