V priemere vychádza, že dva z piatich príspevkov sú na slovenskom Instagrame platené. Aj takáto informácia vyplýva z najnovšieho prieskumu agentúry Neopublic. 

Mediálny priestor v súčasnosti priam prekypuje takzvanými influencermi. Tým známe značky platia, aby na ich sociálnych sieťach propagovali ich produkt či službu. Jednou z najpopulárnejších platforiem na takýto typ spolupráce je určite Instagram, ktorý začína byť preplnený na prvý pohľad nenápadnou reklamou.

Agentúra Neopublic sa preto rozhodla vydať skutočne zaujímavý report, ktorého hlavnými aktérmi sú slovenskí influenceri a ich aktivita na Instagrame. Autormi reportu sú: Matúš Novotňák, Roman Záhorec, Alena Vargová, Dušan Marko.

Medzi top 100 profilmi na Slovensku nájdeš aj skutočné kuriozity. Napríklad psíka menom Lili Pug s 221-tisíc sledovateľmi, vyšportovaného učiteľa angličtiny Juraja Piatka (132-tisíc) či profil prezidentky Zuzany Čaputovej s 323-tisíc sledovateľmi.

Veľké zastúpenie majú humoristické profily (Emefka zo skupiny Startitup Group či zHumor  a Zomri) a profily postavené na sarkastických výrokoch (DemotiváciaLalala). Fenoménom je seriál Oteckovia, ktorého takmer celé obsadenie sa nachádza na popredných priečkach.

Slovenskému Instagramu kraľujú dva páry (jeden už po rozchode). Patrí sem Gogo a LucyPug alebo Expl0ited a Moma. Každý z nich má vyše pol milióna sledovateľov. Celkovo je na Instagrame približne milión ľudí zo Slovenska a tento počet rastie. Stále má však čo doháňať v porovnaní s Facebookom, kde má účet približne 2,5 milióna Slovákov. Na Instagrame sa však okolo influencerov točí oveľa viac peňazí.

40 % príspevkov slovenských influencerov je platených

Z výsledkov prieskumu agentúry Neopublic môžeme skonštatovať, že instagrameri si nechajú zaplatiť za 40 % svojich príspevkov.  Z 20 príspevkov pri top 100 slovenských influenceroch na Instagrame je 8 sponzorovaných/platených (teda tie, kde Influenceri propagujú nejakú značku).

Profily v top 100 s najmenej spoluprácami 

@pavolhabera – 0 %

@cekovskym – 5 %

@filip_tumaa – 5 %

@majkspirit – 5 %

@tinaslovakia – 5 %

Profily v top 100 s najviac spoluprácami

@janahrmi – 80 %

@queen.plackova – 80 %

@karolinachomistek – 70 %

@lauragavaldovaofficial – 65 %

@veronikatwiins – 65 %

Najviac platených príspevkov zaznamenali u Zuzany Plačkovej a Jany Hrmovej, spolu až 80 %. Marián Čekovský či Paľo Habera si nenechávajú za príspevky platiť skoro vôbec.

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.