Každý z nás má za sebou minulosť. Chvíle radostné, ale aj také, ktoré by sme najradšej z pamäte vymazali. Koľkokrát si sa už zamyslela nad vetou Keby som mohla vrátiť čas, … tak čo? Urobila by si niečo inak?

Keby si mohla vrátiť čas, urobila by si „lepšie“ rozhodnutia? Vyhla by si sa zlým časom? Alebo ľudom, ktorí ťa sklamali? Vymazala by si všetko, čo ťa nespravilo šťastnou. Ale čo by si z toho mala? Bezchybný život? Ako by si vedela, že je skvelý, ak si nezažila aj to zlé? A napokon, akým človekom by si sa stala, keď si nezažila poučenie?

Život je životom práve preto, že je tak rozmanitý. Stále zažívame nové veci – dobré aj zlé. Smejeme sa, plačeme, berieme si ponaučenia. Spomíname, hodnotíme, premýšľame. Ale nikdy nič nevrátime. A v tom je to čaro. Môžeš mať tie najlepšie vlastnosti, byť najmúdrejšia na svete, mať peňazí plné trezory, no nikdy nebudeš mať moc vrátiť to, čo sa už stalo.

Vrátiť a zmeniť to, čo sa už stalo sa nedá. Dá sa však zmeniť tvoj pohľad na minulosť. Dá sa z nej poučiť. Dá sa na nej zasmiať. Všetko, čo si zažila ťa dostalo tam, kde si. Keď s tým nie si spokojná, netráp sa nad tým, čo bolo, ale mysli na to, čo ešte len príde.

Pravdou je, že aj keby si občas chcela vrátiť čas, neprinieslo by ti to pokoj. Všetko, čo si zažila, si zažiť mala. Všetko, čo si povedala, si tak v daný moment cítila. Každé rozhodnutie bolo v tom čase tvojou najlepšou voľbou. Každé zranenie ťa posilnilo. A každý človek, ktorý ti skrížil cestu, ťa ničo naučil. Minulosť je tvojou súčasťou a bez nej by si ty nebola naozaj ty. Ak chceš niečo meniť, pozeraj sa vopred, nie späť.

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.