Photo by schantalao from Freepik

Určite si už neraz počula, aké dôležité je nájsť svoj životný cieľ či poslanie, pretože inak nemôžeš žiť plnohodnotný život. A nemuselo ísť len o motivačných spíkrov, pretože na tomto tvrdení je naozaj veľký kus pravdy.

Hneď na začiatku ale musíme uviesť na pravú mieru, že nájsť svoje poslanie je niekedy veľmi náročné a sú ľudia, ktorým sa to nikdy nepodarí. Ale možno sa o to ani nepokúšali. Preto by si mala začať hneď, pretože ide o niečo, čo nepríde zo dňa na deň.

Čo je to vôbec to životné poslanie? Je to niečo, čo ťa napĺňa, niečo, kvôli čomu si šťastná a čo robíš s radosťou, bez ohľadu na to, koľko času či peňazí ťa to bude stáť. Je to niečo, pri čom si povieš, že to naozaj stojí za to a má to zmysel. Máš vo svojom živote niečo takéto?

Je tiež dôležité rozlišovať medzi prácou a poslaním. Tvoja práca môže byť zároveň aj tvojím poslaním, ale takýto prípad je veľmi ojedinelý. Do práce väčšinou chodíme kvôli zárobku a zotrvávame v nej, aj keď nás to nebaví. Ak však nájdeš svoje poslanie, už nikdy nezažiješ, že by si robila niečo, čo by si nechcela. Len preto, že musíš v kancelárii sedieť 8 hodín, dvíhať telefóny a vybavovať e-maily.

Ako nájsť svoje životné poslanie?

V prvom rade musíš byť k sebe úplne úprimná. Pokojne si vezmi pero a papier, urob si dva stĺpce, pričom do jedného si napíš veci, v ktorých si dobrá a do druhého veci, ktoré ťa bavia. Nezamýšľaj sa príliš nad tým, píš prvé, čo ti napadne. Aj keby išlo o stretávanie sa s ľuďmi a rozprávanie sa s nimi. Takáto vec o tebe môže prezradiť napríklad to, že si komunikatívna a rada pracuješ s ľuďmi. Ale to je len jeden príklad.

Našla si v obidvoch stĺpcoch veci, ktoré sa zhodujú? Na tomto by si mohla začať stavať. Nezabudni pri tom všetkom ale myslieť na to, čo by si naozaj chcela robiť. Chceš založiť svoj vlastný biznis, chceš cestovať, zachraňovať zvieratká alebo pomáhať deťom v málo rozvinutých krajinách? Čo je to, čo by ťa naozaj napĺňalo a bavilo? 

Skús sa nad všetkým týmto zamyslieť. Nemusíš to siliť a hneď teraz prísť na to, čo bude tvojím cieľom a životným poslaním. Maj oči stále otvorené a možno na to prídeš vtedy, keď to budeš najmenej čakať. Stačí jedna situácia, v ktorej sa ocitneš a ktorá ti to všetko objasní. Uvidíš, že už len cesta k tvojmu poslaniu ťa dokáže naplniť šťastím. Pretože samotná cesta je niekedy ešte dôležitejšia, než ten vytúžený cieľ.

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieLife