Žijeme vo svete, o ktorom si nikto nedokázal predstaviť, že niekedy nastane. Žijeme v dobe, keď každý, kto okolo teba prejde, je hrozbou pre tvoje zdravie alebo zdravie tvojho okolia. Strániš sa ľudí aj napriek tomu, že kedysi si chodievala na párty, kde, keď bolo nejakých 100 ľudí, ti to prišlo málo. Teraz sedíš vedľa jednej cudzej osoby a už sa bojíš.

Táto doba v nás zanecháva stopu.

Na začiatku si si možno povedala, že teraz je tvoj čas. Čas, kedy objavíš samú seba, možno sa priučíš novým jazykom alebo si konečne pozrieš seriály, ktoré sa ti nakopili. Teraz je ale toho už aj na teba veľa. To, čo ti prišlo ako čas vhodne strávený spoznávaním seba samej, ti teraz príde ako utrpenie. Sama so sebou už nedokážeš vydržať a chýba ti ľudský kontakt, život.

Toto nie je život, aký si si predstavovala.

Vidíš to na tom, ako sa správaš. Známky typické pre ľudí, ktorí sú dlho sami so sebou. Si iná, ako keď si svoj čas trávila obklopená ľuďmi. Už ďalej nevieš, čo robiť so svojim voľným časom.

Možno práve teraz sedíš doma v izbe, niekoľko týždňov si nepocítila slnečné lúče viac ako cez okno alebo z dvora vášho domu. Smiech kamarátov si nepočula niekoľko mesiacov a úprimne si sa taktiež veľmi dlho nezabavila. Toto je obdobie, kedy aj ľudská psychika trpí.

Teraz asi čakáš na nejaké to ALE.

Môžem ti napísať, aby si svoj voľný čas trávila športom, vzdelávaním sa, virtuálnym svetom s kamarátmi, našla si brigádu.

Ale nič z toho ti nenahradí ozajstný fyzický kontakt a zážitky, ktoré si práve toto obdobie svojho života mala zažívať. Toto obdobie malo byť časom, na ktorý budeš o niekoľko desiatok rokov spomínať so svojimi deťmi, vnúčatami. Možno niekedy, keď budeš zasypaná množstvom plánov, príležitostí a nebudeš mať jediný voľný deň, si s úsmevom spomenieš na tieto časy, ale teraz ti môžem poradiť len to, aby si vydržala.

Aby si vydržala tento boj, v ktorom sme všetci a chránila seba a svoju rodinu. Ale nezabúdaj aj na psychické zdravie, ktoré je rovnako ako to fyzické veľmi dôležité.

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.