Photo by Caleb Ekeroth on Unsplash

Hoci táto vlastnosť patrí k vzťahom a tak trochu ju pociťujú obe strany, žiarlivosť by mala mať hranice. V inom prípade by nad tebou mohla prevziať kontrolu a narobí to iba veľa škody. Portál Bustle, Cosmopolitan a HackSpirit radia, ako zatočiť s tým nepríjemným pocitom v tvojom vnútri.

Nestalkuj

Nehľadaj problém tam, kde nie je. Nelistuj 24/7 v jeho zozname sledovaných ľudí na sociálnych sieťach a neporovnávaj sa. Ak niektorej babe lajkol fotku, čo by na tom bolo zlé? Zameraj sa na to, ako sa správa k tebe. Uvedom si, že je vo vzťahu s tebou a získala si si ho viac než nejaká vyretušovaná postavička na internete.

Dovoľ mu dýchať

Nekontroluj. Nediriguj a rozhodne mu nebuď stále v pätách. Je krásne, keď sa ľúbite a chcete spolu tráviť množstvo času. Lenže obaja potrebujete slobodu a vzájomný rešpekt. Preto, keď ti povie, že ide von so svojou partiou, nevnímaj to ako tragédiu roka. Nepremietaj si v hlave hrozivé scenáre, čo všetko by sa mohlo stať. Namiesto toho si choď užiť aj ty.

Požiadaj o priateľskú radu

Hoci máte vlastný vzťah a obaja najlepšie viete, čo sa medzi vami odohráva, niekedy padne vhod pohľad nezainteresovanej osoby. Neboj sa vytiahnuť von svoju blízku kamarátku a požiadaj ju o radu. Ona ti z objektívneho hľadiska najlepšie poradí a neboj sa pravdy, nech by už bola akákoľvek. Je stále lepšie priznať si, že to preháňaš, než rovno niečo ukončiť.

Uvedom si, koho pri sebe máš

Žiarlivosť vzniká často kvôli tomu, že sa náhlime za niečím, čo nemáme. Kvôli tomu si ani neuvedomujeme, aký poklad nám do cesty poslal život. Nehľadaj na svojom partnerovi iba chyby. Zamysli sa, čím ťa tak ohúril a prečo ho ľúbiš. Uznaj konečne všetky jeho dobré vlastnosti a váž si ho. Samozrejme, rovnako by to malo platiť aj pri ženách. Nevnímajme svojich partnerov ako čosi bežné. Rešpektujme ich a predovšetkým milujme. Vtedy už nezostane miesto pre intrigánske scény.

Priznaj, že žiarliš

Medzi najdôležitejšie kroky, ako vyriešiť tento problém je, že si to priznáš. Vieš, na čom treba pracovať a útekom by sa to iba zhoršilo. Vďaka tomu zistíš, čo túto žiarlivosť v tebe vyvolalo a následne sa o tom môžete porozprávať. Hlavne drž svoje emócie na uzde. To, že žiarliš neznamená, aby si po svojej polovičke vrieskala a psychicky ho zložila. Je nevyhnutné, aby si impulzívnosť dala bokom.

Minulosť nechaj minulosťou

Možno si predtým získala tvrdú ranu. Lekciu, ktorá navždy poznačila tvoju dôveru v ľudí. Nevera má fatálne následky. Nič už nebude také, ako  predtým. Lenže to neznamená, že by ti to spravil každý. Nehádž chlapov do jedného vreca. Ak ťa prepadajú obavy a naozaj máš podozrenia, porozprávajte sa. Otvorene povedz svojej polovičke, čo ťa trápi. Komunikáciou vyriešite množstvo problémov.

Nedovoľ, aby ťa žiarlivosť obmedzovala

Prílišným analyzovaním vecí nič nevyriešiš. Iba ťa to bude oberať o energiu. Týmto tempom ti život pretečie medzi prstami a nebudeš mať z neho nič pekné. Na čo je dobré, stále sa trápiť? Užívajte si. Vychutnávajte si chvíle, kedy ste spolu. Sila prítomného okamihu dokáže prospieť vám obom. Uvedom si, že dotyčná osoba je s tebou z nejakého dôvodu a na ničom inom nezáleží.

Otvorene sa porozprávaj s partnerom

Kde nie je komunikácia, tam nie je nič. Ako by ste bez nej vyriešili množstvo problémov, medzi ktoré patrí aj žiarlivosť? Jediným rozhovorom sa môžete uchrániť pred totálnou skazou. Preto sa nebojte otvoriť jeden druhému. Spočiatku to môže byť ťažké, ale vo fungujúcom vzťahu to je nevyhnutné. Preto, ak tebou budú znova lomcovať nervy a nepríjemné scenáre, hovor o tom. Za každú cenu.

Zdroj: Bustle, Cosmopolitan a HackSpirit

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieDating