Je smiešne ako si my ľudia plánujeme svoj život v predstihu. Snažíme sa urobiť všetko podľa plánu, ako by sme presne vedeli, že naše životy budú mať vtedy úspech, ak bude všetko podľa nich. Čakáme na určitý vek, aby sme mohli mať svadbu, deti, aby sme si kúpili dom, či byt, auto, boli tým, čím chceme byť, mať zamestnanie, aké sme si vysnívali. A keď príde ten vek, v ktorom sme to všetko chceli mať, dosiahnuť a náš plán nevyjde, bývame sklamaní, že sme zlyhali.

Priznám sa, aj ja si na začiatku mesiaca napíšem, čo chcem v daný mesiac stihnúť, na čo si mám odložiť peniaze…myslíš, že to dodržiavam? No, dajme tomu na 50%, zvyšok sú neplánované akcie, alebo výdavky. A vieš čo? Z nich sa teším najviac, hlavne z tých akcií, menej z nečakaných výdavkov, napr. keď sa mi niečo pokazí s čím som nerátala. Veľmi ma poteší neplánovaný výlet, návšteva kamarátov, koncertu, alebo „neplánovaná“ zachádzka do obchodu, v ktorom si niečo pekné kúpim.

Netvrdím, že človek nemá mať ciele do budúcna, práve naopak, človek by mal mať sny a plány, aby vedel, kam sa má uberať, ktorým smerom ísť, len nezabúdaj žiť dnes, v prítomnosti. Dnes sa usmievaj na svet, navštív rodinu, kamarátov, choď na výlet, neodkladaj veci na zajtra, zajtra už možno nebude.

Minule sa ma jeden kamarát pýtal, či mám nejaké plány, čo by som chcela robiť v budúcnosti. Tak som nad tým premýšľala. Veľa vecí som chcela v minulosti dokázať, mala som zoznam, čo chcem urobiť, kam chcem ísť, čo si kúpiť, ale nejak mi to všetko nevyšlo, tak ako som chcela, alebo ma to prešlo, ale zas na druhej strane som zažila mnoho iných vecí, ktoré som neplánovala, spoznala nových ľudí, ktorí neboli na mojom zozname. Neplánované veci, výlety, stretnutia, akcie sú najlepšie, pretože tie väčšinou pretrvajú v pamäti najdlhšie. Ľudí, ktorých som stretla „náhodne“ ma poznajú lepšie, ako tí ktorých poznám od malička. Takéto stretnutia sú väčšinou na celý život.

Áno, mám tajné sny a ciele, čo by som chcela, ale ak mi nevyjdú, tak viem, že to tak malo byť, že ešte neprišiel ten správny čas, aby sa zo mňa stala tá osoba, ktorou chcem byť. Nebudem smutná, pretože všetko sa kvôli niečomu deje, každá skúsenosť ma má niekam posunúť, spraviť zo mňa lepšieho človeka. Nerada o plánoch rozprávam, radšej ich uskutočňujem. Chcem žiť život v prítomnosti tu a teraz, nie v budúcnosti.

Preto sa nevzdávaj plánov, choď si za nimi, ale neži len pre budúcnosť, ži pre dnešok. Ži tu a teraz, pretože dnes je tvoja včerajšia budúcnosť a zajtrajšia minulosť.

foto: elitedaily

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieLife