Photo by Helena Lopes from Pexels

Hovorí sa, že ženy si hľadajú partnera podľa vzoru svojo otca. Možno si to neuvedomuješ, ale podľa portálu Psychology Today je to naozaj tak.

Otec, ako rodič nás podvedome ovplyvnil tak, že si do svojho života priťahujeme podobné typy chlapov. Či už sa jedná o výzor alebo správanie. Prečo je to tak? Chceme chodiť s kópiou vlastného otca?

Fenomén, kedy si vyberáme partnerov podľa rodičov opačného pohlavia, opísal už svetoznámy psychiater Sigmund Freud v roku 1910 a nazval ho Oidipov komplex. Ide o teóriu, ktorá hovorila o podvedomom vplyve na správanie človeka pri hľadaní partnera. Viaceré výskumy dokázali, že ženy majú svoje „obľúbené typy“, ktoré sa odrážajú od vzoru otca.

Česká štúdia Karlovej univerzity, ktorá bola  uverejnená na Psychology Today, potvrdila, tak ako aj mnoho iných svetových štúdií, túto teóriu. Podľa nej si ženy hľadajú partnera podobajúceho sa na svojho otca, najmä, ak s ním majú dobrý vzťah. Ak ženy vyrastali so starším otcom, rovnako preferujú starších partnerov. Svojho otca vnímajú ako niekoho, komu môžu veriť a spoľahnúť sa na neho, preto túto istotu hľadajú aj u svojej polovičky.

Otec je muž, ktorého vnímame od narodenia. To, ako sa správa a vyzerá, sa nám zapisuje do podvedomia a považujeme to za prirodzené. Postupom času si uvedomíme, s ktorými jeho vlastnosťami nesúhlasíme, a čo sa nám na ňom páči. Jeho farbu očí, postavu, záľuby či iné charakteristické vlastnosti môžeme často objaviť aj vo vlastných partneroch.

To, ako sa k nám v detstve správal ovplyvňuje naše budúce vzťahy s mužmi. Takisto to môže veľa napovedať o prípadných problémoch v láske. Veľmi dôležitú úlohu v tom zohráva kvalita vzťahu s rodičom.

Ak bolo detstvo šťastné a vzťah bez problémov, žena hľadá túto istotu aj vo svojom dospelom živote. Ak bol vzťah zlý, komplikovaný, žena akoby podvedome priťahovala podobného muža. Avšak vďaka vzoru svojho otca dokáže rýchlo pochopiť, že to v živote viac nechce, a preto sa posúva ďalej.

Do partnera podľa vzoru otca sa však nezamilujeme náhodou, ide o akúsi  „hru“ mozgu, ktorý si ho zamieňa s rodičom. V partnerovi hľadáme ideálneho človeka, ktorý nám dokáže vynahradiť všetky psychické a citové ujmy, prípadne uspokojiť naše detské potreby.

Zdroj: Psychology Today

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieDating