Zlomené srdce. Táto krásna metafora je taká bežná, že jej rozumejú i malé deti. Je to také jednoduché, a pritom také zložité. Tak ako pri zlomenej nohe, i zlomené srdce sa jedného dňa zrastie. No nie vždy úplne a často nám ostane jazva.

Pri zlomenom srdci nemusí ísť vždy iba o nešťastnú partnerskú lásku.  Môže nám ho zlomiť aj kamarát/ka, ktorý/á už viac nechce byť súčasťou nášho života. Taká/ý, ktorá sa nám v ťažkej chvíli otočí chrbtom. Alebo nás nepodrží, keď to najviac potrebujeme. Ak nás uráža, vysmieva sa, ubližuje. To dokáže naše srdce rozbiť omnoho častejšie a jednoduchšie.

zdroj: pexels.com

Keď sa zamilujeme, nasadíme si ružové okuliare. Často na všetko pozeráme až príliš optimisticky a realita nám uniká. Časom však príde niekto nový, vzťah sa unaví, partneri si prestanú rozumieť. Rozchody sú bolestivé. Najmä ak jeden z dvojice ešte neprestal ľúbiť. Je ťažké zo dňa na deň na všetko zabudnúť.

Zlomené srdce potom bolí o veľa dlhšie. Je veľmi dôležité, aby počiatočnú lásku nevystriedala nenávisť. Tým si obe strany iba viac ublížia. Vo filme The Duff sú veľmi vtipne popísané rozchodové štádia. Hnev, smútok, zmierenie a odpustenie.

Možno si pri spätnom  zamyslení sa mnohé z nás uvedomia, že sa naše srdce zlomilo už veľakrát. Ak nie, tak ste šťastná žena. Koľko zlomenín vôbec vydrží? Stihne sa vlastne niekedy úplne zhojiť? Pravdou je, že ľudia nie sú dokonalí. Všetci robíme chyby a mnohokrát si dokážeme veľmi ublížiť, aj keď to vlastne vôbec nebol náš zámer. I také, ktoré bolo zlomené tisíckrát a na milión kúskov sa dokáže zhojiť. Cestou k tomu je odpustenie. Musíme sa naučiť odpúšťať. Človeku, ktorý vám veľmi ublížil a schválne, vaša nenávisť vôbec neublíži. Iba hráte jeho hru.

Aj keby bol celý náš život cestou po zlomených srdciach, i tak sa oplatí ľúbiť. Partnera, rodinu, priateľov. Ten krásny pocit, že niekomu na vás záleží, že by za vás obetoval i vlastný život, to nedokáže zastúpiť žiaden iný cit. Milovať a byť milovaný. Naše srdce sa zrejme ešte niekoľkokrát zlomí a o tom, či sa zhojí, rozhodujeme my. Pusťme si doň novú lásku a tá nech naše jazvy „zneviditeľní“ ako laser.

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.