Ak chceš mať krásnu pleť, vlasy či nechty, nestačí sa o ne starať iba produktami, ktoré používaš. O svoje telo sa musíš starať najmä zvnútra, odkiaľ všetko pôsobí navonok. Keď ťa trápia nedokonalosti na tvári, akné, suchá pokožka, strata pružnosti či mdlý výzor, potom by si mala dbať viac na to, aby bol tvoj jednálniček plný zeleniny.

Práve tá dokáže s našou pokožkou urobiť zázraky. A nie len s ňou. Poď sa pozrieť, ktoré 3 druhy zeleniny ti nesmú na tanieri chýbať, aby si bola nie len zdravá, ale aj krásna.

Listová zelenina

Listová zelenina nie je v jedálničku práve najobľúbenejšia, ale je pre pokožku hotovým zázrakom. Obsahuje chlorofyl, ktorý pôsobí antioxidačne, protizápalovo a prispieva aj k dobrej obranyschopnosti organizmu. Samozrejme, obsahuje aj kyselinu listovú, ktorá je dôležitá pri metabolizme a správnom fungovaní čriev. Spolu s množstvom vody, ktoré obsahuje, pomáha prečisťovať organizmus – čistý organizmus = čistá pleť.

A čo teda jesť? Vyber si kel, kapustu, špenát či rukolu. Ideálne, v čo najčerstvejšom stave. Ak máš s tým problém, skús si spraviť smoothie, ktoré si dosladíš nejakým ovocím, aby si si postupne zvykala na „zelenú“ chuť.

Mrkva

Že je mrkva dobrá na oči a zlepšenie zraku, to už dobre vieme, no svoju úlohu zohráva aj pri našej pokožke. Je bohatá na množstvo živín ako je draslík, vápnik, horčík, esenciálne oleje a antioxidanty, z ktorých je najznámejší vitamín A.

Ten bojuje proti starnutiu, dodáva pokožke zdravú farbu, posilňuje tvorbu kolagénu a chránia pleť pred škodlivými UV lúčmi. Vďaka draslíku bojuje so suchou pleťou a jej antiseptické účinky oceníš, ak máš kožné infekcie, zápaly či akné.

Ideálne je jesť ju v surovom stave, no počas leta ti zachutí aj ako šťava, ktorá ťa osvieži. Dokonca si z nej môžeš vyrobiť priamo domácu masku na tvár, vďaka čomu znásobíš jej účinok.

Avokádo

Avokádo je veľmi trendy potravina. Aj keď ide o ovocie s chuťou zeleniny. Nie len, že ho oceníš pri zdravom stravovaní, ale aj pri starostlivosti o pleť. Niet sa čomu čudovať, že je súčasťou mnohých kozmetických prípravkov.

Obsahuje množstvo esenciálnych živín, vrátane vitamínov (napr. B, C, D, K, A), minerálov, antioxidantov a dôležitých mono-nenasýtených mastných kyselín. Vďaka vysokému obsahu vitamínu E poskytuje dostatok vlhkosti aj suchej a podráždenej pokožke, bojuje proti starnutiu pleti, čistí póry a rozjasňuje pleť.

Dužina avokáda sa používa na výrobu oleja, ktorý využiješ nie len v kuchyni, ale aj v kúpeľni. Z avokáda si môžeš vyrobiť domácu masku nie len na pleť, ale aj na vlasy.

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.