Photo by Andressa Voltolini on Unsplash
Photo by Andressa Voltolini on Unsplash

Strach má veľké oči a niekedy nás vie pripraviť o nenahraditeľnú príležitosť či pozitívny krok v živote. Každý z nás to pozná – studený pot na čele, zvláštne pohyby v bruchu alebo zaseknutá hrča emócií v hrdle. Ako sa so strachom ako takým popasovať a zjednodušiť si život?

Základom je uvedomiť si, že strach je prirodzený a netreba s ním bojovať. „Strach je skvelý pomocník, ale zlý pán.“ A s tým treba pracovať – prijať strach ako pozitívny faktor tvojej budúcnosti a duševného rastu. Nebrániť sa mu a pochopiť, že strach ťa nesprevádza pre to, aby si sa vzdávala a odstupovala od výziev, ale naopak, aby si si osvojila pocit, že dokážeš všetko, na čo si pomyslíš.

Druhov strachu je nespočetne veľa a každý si nájde nejakú odpoveď na otázku „Čoho sa bojíš?“. Keď sa na to ale pozrieš z psychologického hľadiska „Prečo sa niečoho bojíš?“ Lebo si myslíš, že to nezvládneš, že ti to ublíži.

Spájaš si strach s tým negatívnym. Ale čo by sa stalo, ak by si zmenila svoje vnímanie a urobila by si zo strachu niečo pozitívne, niečo čo by ti zvýšilo sebavedomie a urobilo ťa silnejšou osobou? Keď si predstavíš, že všetko zvládneš, že ti nič nemôže ublížiť, že si plná životnej sily a odhodlania, čoho by si sa bála potom? Pravdepodobne ničoho.

Photo by averie woodard on Unsplash

A to je presne jeden z tých zaručených spôsobov, ktoré ti pomôžu vyrovnať sa so strachom. Prijmi ho, skamaráť sa s ním a privítaj ho v tvojom každodennom živote ako pomocníka v tvojom existenčnom raste. Samozrejme, jednoduché to nebude.

Stojí to veľa energie a sily, ale nemáš sa čoho báť. Na konci ťa čaká odmena, to je samozrejmé. Už len po prekonaní prvej výzvy a svojho strachu, zistíš ako rapídne stúpne tvoja dôvera k samej sebe a postupne sa ti so strachom začne spájať to pozitívne.

Strach je to, čo ťa poháňa vpred. To čoho sa bojíš, to je niečo, do čoho by si mala ísť a prekonať to. Neutiecť pred tým, ale ísť priamo do toho a nejaký svoj blok vyliečiť a posunúť sa duševne vyššie.

Photo by Hanna Postova on Unsplash
zdroj: unsplash.com

Pozrime sa ale na pár zaručených cvikov ako prekonať strach za pár minút.

Polož si otázku: Čo najhoršie sa ti môže stať? Z akej predstavy máš strach, čo ťa desí? Odpovedz si presne, lebo strach má rád neurčitosť a nejasnosť. Potrebuješ si to sama v sebe vyjasniť, použiť rozum. Stačí pár minút premýšľania a uvedomenia, a ten najhorší scenár sa vytratí.

Sústreď sa na prítomnosť. Všetkého veľa škodí a premýšľania obzvlášť. Vnímaj prítomnú realitu, nerieš čo sa stalo alebo by sa mohlo stať. Zober si do ruky akýkoľvek predmet a pozoruj ho. Aký je? Aký má tvar? Farbu? Alebo sa pozri z okna a sleduj strom, komín či farbu strechy. Akonáhle zameriaš svoju pozornosť na niečo iné ako na strach, ten sa vytratí.

Oslavuj svoje úspechy a nezabúdaj na ne. Strach ťa paralyzuje, a jediné čo chce je, aby si mu venovala svoju plnú pozornosť. Pripomeň si všetky tvoje úspechy, silné stránky, zručnosti, všetky zdroje, ktoré už máš a nenechaj sa vyviesť z miery nejakou novou, neznámou situáciou. Zvládneš ju ako tie doteraz.

Veď čo ťa nezabije, to ťa posilní, nie?

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieLife