Instagram/visiting.lisbon/visitcopenhagen

Veľa ľudí by chcelo cestovať po svete, objavovať nové miesta, ochutnávať ich domáce jedlá, spoznávať iné tradície, kultúru či vidieť na vlastné oči pamiatky, ktoré sú symbolmi krajiny. Väčšinou nás však brzdia 2 veci – čas a peniaze. Jedného aj druhého máme málo a tak je niekedy ťažké plniť si sny. Lenže, keď sa niečo veľmi chce, tak sa to naozaj dá.

Keďže žijeme v Európe, máme tu jednu výhodu – dostať sa do „našich“ okolitých krajín nie je časovo náročné a veľa miest stihneš obehať aj za 2 dni. Ak nepotrebuješ k cestovaniu luxusné hotely a drahé reštaurácie, potom si vo svojom travel zozname dokážeš odškrtnúť niečo nové „za pár šupiek„.

Aktuálne je kvôli pandémii cestovanie trochu obmedzené. Ak si už nejaké z týchto miest vyberieš, over si, čo pri vstupe do krajiny potrebuješ (potvrdenie o očkovaní,  negatívny test, potvrdenie o prekonaní) či následné karanténne opatrenia. Zmeny si priebežne kontroluj, aby si neplánovala dovolenku, na ktorú sa nakoniec nemôžeš vydať.

Ktoré európske mestá stoja za víkendovú návštevu?

Budapešť

Nádherné mesto plné kultúrnych pamiatok, historickej architektúry, skvelého gastra, ale i nočného života. Tu si prídu na svoje nie len zamilované dvojice, ale aj partie priateľov. Najlepšie na tom je, že väčšinu známych bodov dokážeš prejsť naozaj za pár hodín a pešo, pretože sú blízko seba.

Čo nevynechať: Budova Parlamentu, Budínsky hrad, Bazilika sv. Štefana, Széchenyiho reťazový most, Rybárska bašta

Miláno

V Taliansku je stále čo objavovať, no ak si limitovaná časom, Miláno bude najlepšou voľbou. Sú tu miesta, ktoré potešia tvoje oči, no zároveň ich nie je až tak veľa, aby si ľutovala, že si niečo dôležité nestihla. Či už miluješ kultúru alebo módu, nebudeš sklamaná.

Čo nevynechať: Námestie Piazza del Duomo a Katedrála Duomo di Milano, Galéria Viktora Emanuela II., komplex Castello Sforzesco, kostol Santa Maria delle Grazie

Berlín

Hlavné mesto Nemecka mnohí označujú za pochmúrne, no aj keď ťa možno neláka tak, ako pekná destinácia pri mori, rozhodne by si ho mala aspoň raz za život vidieť. Víkend bude na to úplne ideálny, keďže si stihneš obehať pamiatky a pritom neprídeš o zbytočné dni dovolenky, ak by ťa mesto nechytilo za srdce.

Čo nevynechať: ZOO, Brandenburgská brána, Berlínsky múr, Checkpoint Charlie, Televízna veža

Kodaň

Keď si chceš na svoj zoznam navštívených miest pridať aj niečo zo Škandinávie, potom by to mala byť rozhodne Kodaň. Krásne mesto, ktoré ponúka jedinečnú architektúru a úplne iný európsky vibe. A čo je najlepšie? Stihla by si ho obehať aj za jeden jediný deň.

Čo nevynechať: Socha Malej morskej panny, zámok Amalienborg, zámok Rosenborg, prístav Nyhavn

Lisabon

Úplne inú kultúru nájdeš v Lisabone, hlavnom meste Portugalska. Malé uličky, krásna architektúra, množstvo umeleckého vyžitia, farby, chute, párty život, … Toto mesto ťa nabije pozitívnou energiou na dlhú dobu.

Čo nevynechať: Námestie Praça do Comércio, uličky v štvrti Alfama, Belémska veža, park Eduarda VII., pláž Costa da Caparica

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieCestovanie