Ako sa hovorí: “Krv nie je voda.”

Nasledovné zistenia vás presvedčia o tom, že v tomto tvrdení je naozaj obrovský kus pravdy. Bez ohľadu na to, či sa vám to páči alebo nie, po rodičoch toho dedíme omnoho viac, než by sme si možno mysleli. Okrem farby vlasov, očí či iných čŕt tváre je to aj týchto 8 povahových čŕt. 

#1 Fóbie

Znie to neuveriteľne, ale vedcom sa podarilo zistiť, že fóbie sú skutočne dedičné. Tak napríklad, ak mala vaša mama v dôsledku nejakej negatívnej skúsenosti fóbiu z výšok, pokojne sa môže stať, že vy sa s touto fóbiou už narodíte. Ako teda vidíte, strach môže byť niekedy naozaj poriadne iracionálny.

#2 Extroverzia

Ako sa ukázalo, s extroverziou sú priamo spojené napríklad gény WSCD2 či PCDH15. Ak ich teda mali vaši rodičia, pokojne ste ich mohli zdediť, vďaka čomu ste dnes tak spoločenským človekom.

pexels.com

#3 Zmysel pre humor

Názov génu 5-HTTLPR vám pravdepodobne sám o sebe nič nepovie, no vedci sa ho rozhodli preskúmať. Zistili, že ľudia, u ktorých sa tento gén vyznačuje krátkou alelou, sú oveľa pozitívnejší a smejú sa oveľa radšej a častejšie, než ľudia, ktorí týmto génom síce disponujú, no má dlhú alelu.

#4 Odolnosť voči stresu

Ako ste si už určite všimli, niektorí ľudia sú voči stresu odolní viac, iní zas menej. Odborníci tvrdia, že ak ho zvládate horšie, môže to byť spôsobené tým, že vaša mama sa počas tehotenstva priveľa stresovala, čím sa jej (a aj vaše) chromozómy mohli poškodiť.

#5 Vzťah k závislostiam

Vedeli ste, že za rozvoj závislostí sú na 40-60% zodpovedné práve gény? Konkrétne ide o gén D2, ktorý je typom dopamínového receptora. Ak tento receptor nefunguje tak, ako by mal, človek sa stáva oveľa náchylnejším na užívanie drog, alkoholu či cigariet.

pexels.com

#6 Spánkový režim

Verte či nie, na svete existujú ľudia, ktorí spia denne menej ako 5 hodín, no budia sa úplne odpočinutí a plní energie. Môže za to gén p.Tyr362His, ktorý sa inak nazýva aj “gén Thatcherovej”. Svoje pomenovanie dostal po “Železnej lady” Margarer Thatcherovej, bývalej britskej premiérke, ktorá disponovala práve touto superschopnosťou. Denne spala len 4 hodiny, no napriek tomu bola vždy plná energie a dožila sa veku 87 rokov.

#7 Hudobné nadanie

Ak bol aspoň jeden z vašich rodičov hudobne nadaný a vy ste po ňom zdedili tie “správne” gény, určite svoje nadanie rozvíjajte. Viaceré štúdie totiž poukázali na to, že ľuďom, ktorí zdedili hudobný talent po svojich predkoch stačí trénovať podstatne menej, no aj tak budú vždy lepší, než ich konkurenti, ktorí síce cvičia niekoľkonásobne viac, no vrodeným talentom nedisponujú.

zdroj: brightside

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.