Žijeme vo svete, v ktorom sa kladie veľký dôraz na materializmus. Každý z nás zbiera, kupuje a hromadí veci, ktoré často ani nepotrebuje. Ide len o ten pocit, že niečo môže patriť iba nám. Je však smutné, že akonáhle začneme porovnávať naše majetky s majetkami druhých ľudí, tak medzi nami vzniká len zbytočná závisť. A tým pádom opäť chceme viac a viac.  Čo keby sme sa však snažili nájsť zmysel vo veciach, ktoré nie sú hmotné?

Určite si sa už nachádzala v situácii, kedy sa niekto opýtal „Nejaký dobrovoľník?“ a ty si len ticho sedela a dúfala, že si ťa nikto nevšimne. Skús pri najbližšej takejto možnosti odhodiť všetky zábrany a prihlásiť sa. Nič za to nedáš a môžeš tým len získať. Zažiješ trochu tej správnej dávky stresu, získaš skúsenosť a aj ľudia ocenia tvoju odvahu. Spočiatku sa možno budeš cítiť neisto a možno i trápne, ale na záver dňa si vybavíš práve ten moment, keď si sa nebála čeliť svojmu strachu a budeš za to vďačná.

pexels.com

Život vie byť oveľa krajší a zaujímavejší, keď ho naozaj prežijeme. Vlož do tých beztvárnych dní trochu adrenalínu a dobrodružstva. Neboj sa robiť spontánne a šialené veci. Uvidíš, že časom sa budeš usmievať pri spomienkach práve na takéto zážitky. Príhody a skúsenosti sú to, čo robí naše bytie takým neobyčajným.

Míňanie peňazí na zážitky, namiesto vecí, prináša taktiež väčšiu radosť. A to nielen pre nás osobne, ale aj pre našich blízkych, keď im taký zážitok darujeme. Nemusí to byť hneď niečo  extrémne ako zoskok padákom, stačí napríklad aj vstupenka na koncert, do kina či do zábavného parku (alebo aj niečo menšie) a vzápätí si uvedomíš, že na taký zážitok sa len tak nezabúda, na rozdiel od bežných vecí.

unsplash.com

Nedávno som mala možnosť byť na jednej skvelej narodeninovej oslave, kde sa súčasťou programu neskôr stalo hádzanie sa do bazéna. Samozrejme, prezliekanie do plaviek by bolo zdĺhavé a ničím zvláštne, takže rovno v oblečení. Ťažko uveriť, že v 12-člennej skupine 19-ročných študentov sa našli len piati, ktorí by sa zúčastnili tejto bezbolestnej zábavy. Tí, ktorí to neskúsili ani netušia o akú zábavu prišli..a kto vie či budú mať vôbec ešte niekedy možnosť zažiť niečo podobné. Niekedy proste treba zabudnúť na zásady a hneď sa človek cíti voľnejšie. Spontánne nápady vedú k nezabudnuteľným spomienkam.

Nehovorím, že by si teraz mala prestať kupovať a zbierať všetky predmety, po ktorých túžiš, ale aby si len skúsila svoju pozornosť upriamiť aj na to, čo ti dá oveľa viac. Všetky hmotné veci slúžia iba na nejaký čas, no spomienky sú večné a len tie patria naozaj jedine nám.

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.