V akom veku sú ženy zrelé
Unsplash/tdederichs, Unsplash/bekmanis, Unsplash/Omar Lopez

Keď si bola malá, aj ty si určite chcela rýchlo vyrásť. Keď sa to však naozaj stalo a ty si pocítila chuť naozajstnej dospelosti, splácanie úverov, účtov, upratovanie vlastného bytu, staranie sa o partnera, prípadne o domáce zvieratko, veľmi rada by si sa však vrátila do svojich detských čias. Odborníčka Wiktoria Fiurášek, psychologička online poradne MOJRA ti prezradí, v akom veku sú ženy dostatočne zrelé na vážny vzťah, svadbu, spoločné bývanie s partnerom a dieťatko. 

Mnohé z nás by určite chceli vrátiť čas práve možno do veku dvanástich rokov. Mať problémy maximálne s platonickými láskami a s učením dvoch malých strán zošita na písomku. Kedy je však skutočne vek na vzťahové starosti? Čítaj ďalej a dozvieš sa to z pohľadu skutočného odborníka.

Muž a žena sa majú radiZobraziť celú galériu (6)
zdroj: Pexels/Olya Kobruseva

Detské lásky sú dôležité

Možno si si už stihla všimnúť, že dnešná generácia dospieva rýchlejšie. Chlapci a dievčatá začínajú randiť veľmi skoro a ty sa pozastavuješ nad výchovou ich rodičov. Psychologička Wiktoria Fiurášek ti popíše optimálny vek na nadväzovanie začiatku vzťahových problémov z pohľadu štatistík a jej odborných vedomostí.

„Dievčatá začínajú prejavovať záujem o opačné pohlavie s nástupom puberty, čo je vo veku asi 10,5 roka. Okolo 12,5 až 13. roku sa objaví menštruácia a zvýšený záujem o se*ualitu. Niektoré dievčatá sa snažia v tomto období nadväzovať romantické vzťahy, iné skôr tie kamarátske.

Celý kolobeh randenia v období dospievania je spojený s hľadaním vlastnej identity, toho, kým sme, experimentujeme a skúšame, čo všetko si môžeme dovoliť.“

Deti sa ľúbiaZobraziť celú galériu (6)
zdroj: Unsplash/Alvin Mahmudov

V akom veku sú ženy zrelé na vážny vzťah?

Spomeň si, kedy si si našla vážny vzťah a porovnaj to s odbornými odporúčaniami. „Z pohľadu vývojovej psychológie je prirodzené hľadať partnera pre vážny vzťah medzi 20. – 40. rokom. Ideálnym vekom pre vážny vzťah by malo byť obdobie po tridsiatke,“ uviedla Wiktoria a dodala, že u každého je to väčšinou individuálne, keďže pre niekoho sa zdá ideálny vek na hľadanie vážneho vzťahu aj 40 rokov.

 

Povedz partnerovi „áno“ bez výčitiek

Podľa psychologičky sa skôr začne osamostatňovať človek, ktorý odišiel študovať na vysokú školu ďalej od domova. Niektorých totiž rodičia živia do konca štúdia na vysokej škole. Iní zase pracujú aj popri štúdiu. Ide teda zase o veľmi individuálnu záležitosť a je pre ňu ťažké určiť optimálny vek na spoločné bývanie s partnerom. Pri žiadosti o ruku je to zase iné a zistíš to aj pomocou nášho kvízu.

„Pokiaľ vzťah trvá už možno rok alebo dva, je vhodné sa zamyslieť nad budúcnosťou. Na druhej strane, pokiaľ sa pár sotva pozná, je lepšie s rozhodnutím počkať. Keď sme zamilovaní, nie sme schopní sa na partnera a vzťah pozerať objektívne. Je dobré mať okolo seba dôveryhodných ľudí, ktorí sa na vzťah pozerajú z inej perspektívy a môžu vám poskytnúť cennú spätnú väzbu,“ povedala odborníčka.

Pár sa drží na svadbeZobraziť celú galériu (6)
zdroj: Unsplash/yeti

„Pokiaľ spolu pár začne chodiť v dvadsiatich rokoch, plánuje spoločnú budúcnosť a po dvoch či viac rokoch vzťahu si povie ,áno‘, je to prirodzené. Pokiaľ spolu pár začne chodiť po tridsiatke a má už nejaký majetok v podobe bytu, auta alebo úspor, môže k zásnubám dôjsť skôr. Je dôležité vyjasniť si očakávania. Niekto môže byť vo vzťahu iba pre zábavu a niekto má už od začiatku randenia spoločnú budúcnosť,“ doplnila.

Veľkú rolu pred svadbou hrajú otázky. V akej fáze vzťahu sa s partnerom nachádzaš? Poznáte sa dlho a máte spoločné plány a predstavy do budúcnosti? Si pripravená alebo ešte potrebuješ čas?

 

„Pred uzavretím manželstva by sme sa nemali pýtať na to, či na svadbu už máme vek, ale skôr na to, či si po boku daného partnera vieme predstaviť stráviť zbytok života. Či zvládneme tolerovať jeho nedokonalosti, či máme rovnaké hodnoty, zámery a vízie do budúcna. Aj keď sa to v dnešnej dobe nezdá, manželstvo je záväzkom na celý život,“ povedala psychologička Wiktoria.

Dieťatko je dar

Možno si sa už rozhodla, že dieťatko raz chceš. Možno na to príliš tlačíš a preto ti to nemusí vychádzať práve teraz. Alebo možno potomka ani nepotrebuješ a rozhodla si sa pre život iba s partnerom, prípadne s partnerom a domácimi zvieratkami. Ak však neplánovane otehotnieš a dieťa nechceš, všetko si poriadne premysli a zváž, či to je naozaj nutné. Bábätko je predsa dar od života.

Mamička porodilaZobraziť celú galériu (6)
zdroj: Pexels/Isaac Hermar

„Je ťažké sa stotožniť s tým, že biológia nás nejakým spôsobom motivuje k tomu, aby sme mali deti do veku okolo 30. rokov, kedy sa zvyšuje riziko chorôb alebo komplikácií. Pocit pripravenosti je iste ovplyvnený socioekonomickým statusom, fázou vzťahu a túžbou mať deti,“ uviedla psychologička.

Na svadbu, vážny vzťah, spoločné bývanie alebo dieťatko by si sa mala pripraviť aj fyzicky a aj psychicky. Je vhodné všetko prediskutovať s partnerom, prípadne sa poradiť s najbližšími. Túto úlohu však nemusí splniť iba rodina, ale aj najlepšia kamarátka.

Mohlo by sa ti páčiť

Viac z kategórieDating