Aj ty si si vždy myslela, že nádherné vlasy získaš iba vďaka tým najdrahším šampónom či maskám? Vyvedieme ťa z omylu! Za všetko môže nesprávny výber vlasovej kozmetiky a časté umývanie.

Snažíš sa mať stále pekné vlasy, lenže celú situáciu ti komplikuje práve ich mastenie. Preto si ich začneš častejšie umývať. Už toto je prvá chyba, ktorú robí mnoho žien a nesprávny výber kozmetiky tomuto tiež neprispieva. Tieto tipy ti pomôžu, ako sa zbaviť nadbytočného mastenia vlasov či suchej pokožky.

Menej je niekedy viac

Sébum. Tak sa volá maz, ktorý vylučuje koža, aby sa chránila. Princíp je jednoduchý. Čím častejšie si budeš umývať vlasy, tým rýchlejšie sa bude tento maz produkovať. Už len z tohto dôvodu môžeš mať vysušené, či mastné vlasy.

Ako tomu zabrániť? Umývaj si ich menej. Zbav sa tejto dennej rutiny, ktorá ti zbytočne všetko komplikuje. Zo začiatku skús tento zvyk vykonávať každý druhý deň. Postupne sa koža tejto zmene prispôsobí a následne môžeš umývanie vlasov obmedziť na dvakrát alebo trikrát do týždňa.

Ako si vybrať správny šampón?

Suché alebo mastné? Ideálne je zistiť skutočnú kvalitu a stav svojich vlasov. Zistíš to tak, že jednoducho prestaneš používať konvenčné šampóny bežne dostupné v drogériách. Ich obsah tvoje vlasy síce obaľuje a dáva im tak dojem zdravých a krásnych vlasov, no ide o klam. Väčšina týchto ingrediencií má kumulatívny účinok, čo spôsobí, že tvoje vlasy napokon budú mdlé a bez objemu.

Ak chceš zistiť skutočnú kvalitu vlasov, mala by si skúsiť používať prírodný šampón. Už po prvom mesiaci používania bude viditeľný rozdiel. Uvidíš, na čom tvoje vlasy skutočne sú, a tak budeš môcť riešiť ich konkrétny problém. S vlasmi je to totiž ako s pleťou. Nemôžeš čakať zázraky hneď po prvom umytí. Chce to trpezlivosť a naozaj kvalitnú a pravidelnú starostlivosť.

Medzi prírodnými šampónmi máš na výber dve možnosti. Buď siahneš po klasickom tekutom šampóne, alebo vyskúšaš tuhý šampón, známy tiež pod názvom šampúch. Tuhé šampóny sú výbornou alternatívou k tým tekutým, pretože dlho vydržia (až 40 umytí), sú praktické na cestovanie a nevyhadzuješ zbytočný plastový odpad. 1 tuhý šampón od two cosmetics = 4 plastové fľaše tekutého šampónu.

Každá z nás je iná a to, čo sadne jednej, nemusí zároveň aj druhej. Je preto vhodné nájsť si to svoje. Ak napríklad trpíš kožnými ochoreniami, ako ekzém či seborea, treba sa zamerať na veľmi jemné zloženie produktov, bez farbív a vôní, s obsahom bylín. Môžeš napríklad vyskúšať šampón PURE.

Pozor na agresívne surfaktanty

Sú to zložky šampónu, ktoré poznáme hlavne vďaka ich peniacemu efektu. Môžu byť natoľko agresívne, že kvôli nim budeme mať vysušené vlasy a keď sa k tomu pridá ešte fénovanie, kulmovanie, či žehlenie, celé zle.

Rovnako ti môžu uškodiť aj silikóny alebo parabény. Preto si skús vybrať šampón, ktorého surfaktanty sú napríklad z kokosového oleja. Oplatí sa tiež skúsiť výrobky obsahujúce bylinky a esenciálne oleje, ako napríklad levanduľa, či teatree.

Okrem surfakantov sa vyhni aj častému žehleniu, kulmovaniu a dokonca aj fénovaniu. Z kozmetických prípravkov odstráň laky a tužidlá, ktoré obsahujú alkohol.

Všetko spomenuté dokáže vlasy naozaj vysušiť a zničiť končeky. A nie, rozštiepené konce sa už nedajú zachrániť žiadnym prípravkom. Vlas je vtedy už zničený, treba ho posilniť práve skrátením konca vlasu, aby mohol regenerovať a rásť.

Výživa začína zvnútra

Náš jedálniček je rovnako dôležitý ako vonkajšia starostlivosť. Základným pravidlom je dostatočný príjem vody a nezabudni ani na stravu. Pridaj potraviny, ktoré obsahujú dostatok vitamínov B, A a C. K tým, ktoré majú priamy vplyv na vlasy patria, napríklad avokádo, ryby či vajíčka.

Bielkoviny v podobe vajíčok či mäsa sú veľmi dôležité, pretože podporujú zdravý rast vlasov, predchádzajú poškodzovaniu a vypadávaniu. Nezabúdaj ani na orechy ako sú mandle a vlašské orechy. Obsahujú omega-3 mastné kyseliny a zinok.

Rozmaznávaj ich

Ak sa chceš zbaviť suchých vlasov, umývaj si ich maximálne trikrát do týždňa a nezabúdaj ich trošku rozmaznávať. Môžeš tak spraviť prostredníctvom kondicionérov značky two cosmetics. Neobsahujú žiadne silikóny, parabény, či agresívne surfaktanty. A navyše, pomôžeš nimi svojim vlasom a zároveň životnému prostrediu. Každá zložka je biodegradovateľná.

Two cosmetic myslí aj na životné postredie, preto z každého plastového obalu z kondicionéru vyrobia upcyklovanú mydelničku. 

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.