Free photo from Pexels

Veľmi často si vysvetľujeme extravagantné či asociálne činy človeka tým, že je to jeho charakter. Vedela si však, že sa za tým môže skrývať oveľa viac? Za niektoré tajomstvá ľudskej povahy môže aj duševná choroba. Častokrát však ľudia ani netušia, že ju môžu mať a svoje správanie si nijak hlbšie nevysvetľujú. Pozri sa na vlastnosti, za ktorými sa môže skrývať niečo iné. 

Zanedbávanie povinností

Do tejto kategórie patria ľudia, ktorí vždy chcú mať viac odpočinku a menej práce. Je to, samozrejme, jednoduché ľudské želanie, niektorí z nás však často zachádzajú príliš ďaleko. Napríklad, ak si v práci čerpala niekoľko voľných pracovných dní v priebehu jedného roka, zobrala si si niekoľko dovoleniek, a tiež sa ti podarilo mnohokrát zaspať do práce, psychológ by ti pravdepodobne diagnostikoval antisociálnu osobnostnú poruchu. Tá sa spája aj s častým klamaním či rušením plánov.

Citlivosť

Nadmerná emotívnosť a citlivosť môžu byť symptómom poruchy osobnosti, ktorá sa nazýva aj hystéria. Túžba upútať pozornosť je pre človeka prirodzená, ale nie, ak sa rozrastie v hnev. Významnou črtou tejto poruchy je vysoko emocionálna reč. Ďalšími znakmi sú neustále hľadanie podpory u inej osoby, neschopnosť sústrediť sa, rýchla zmena nálad.

Nesmelosť

Plachosť sa môže časom vyvinúť do úplnej izolácie a neochoty nadviazať kontakt s okolitým svetom. Ľudia, ktorí sú na okraji duševnej poruchy, prestávajú pociťovať silné emócie a snažia sa obmedzovať kontakt s ostatnými, a preto si často vyberajú prácu na diaľku alebo iné činnosti, ktoré nie sú spojené s komunikáciou. Duševná porucha, ktorá môže za týmto stáť sa nazýva hypertrofická introverzia.

Prokrastinácia

Táto kategória zahŕňa rebelov, ktorí sa nechcú riadiť pravidlami spoločnosti. Vyznačujú sa tým, že odkladajú svoje povinnosti na neskoršie obdobie. Praktizovanie odkladania však môže viesť k pasívno-agresívnej poruche osobnosti, ktorá často spôsobuje chronickú depresiu. Malá prokrastinácia v škole nie je nič zlé, no ak si pri plnení úloh podráždená, pomalá a bezdôvodne sa hneváš na ľudí, ktorí ti „rozkazujú“, môže byť za tým niečo viac.

Perfekcionizmus

Zúfalý pokus o perfekcionizmus je cestou k tomu, aby sa v tebe vyvinula obsedantno-kompulzívnou porucha osobnosti. Vývoj choroby zvyčajne súvisí so skutočnosťou, že ti extrémne záleží na dosahovaní a plnení vecí, akými sú pozornosť k detailom, sebadisciplína, spoľahlivosť či zdvorilosť. Vtedy sa všetky tieto dokonalé vlastnosti premenia na skutočnú katastrofu – emocionálne blokovanie a psychologická nepružnosť. Ak máš strach z neproduktivity, odmietaš sa zbaviť nepotrebných vecí, alebo túžiš robiť veci za iných, pretože to spravíš lepšie, nie si iby obyčajný perfekcionista.

Temperamentnosť

Osoba, ktorá sa nesnaží ovládať svoj hnev, má vysokú šancu, že sa u nej prejavuje porucha osobnosti. Jedným z typických príznakov takejto choroby môže byť prudká a nemotivovaná zmena názoru na úplne obyčajné veci. Napríklad, dnes si myslíš, že vyprážané vajcia zle pôsobia na tvoj žalúdok a nenávidíš ich, ale zajtra ich začneš variť na raňajky. Jednoduchá impulzívnosť samozrejme nezakrýva žiadne nebezpečenstvá. Ak sa však spája s temperamentom a nasledujúcimi príznakmi, je potrebné venovať jej pozornosť: nestabilné priateľstvá, plytvanie peniazmi, bezdôvodné zmeny nálady.

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieLife